آموزش حضوری برای تمامی مقاطع ممکن نیست/ دانشجویان ارشد؛ در اولویت ارائه خدمات خوابگاهی

سرپرست سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه در نیم سال اول تحصیلی امکان آموزش حضوری برای دانشجویان همه مقاطع تحصیلی فراهم نیست، گفت: اولویت ارائه خدمات خوابگاهی  و تغذیه با دانشجویان کارشناسی ارشد و در مرحله دفاع پایان نامه است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری ایسکانیوز، غلامرضا غفاری در شصت و هشتمین اجلاس سراسری معاونان دانشجویی دانشگاه ها که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار کرد: فعالیت‌های بخش دانشجویی در همه ایام سال و شبانه روزی است و بیشترین ارتباط را با تجربه زیسته دانشجویان در دانشگاه دارد و حتی در ایام کرونا مراکز بهداشت و مشاوره به عنوان زیر مجموعه معاونت‌های دانشجویی فعالیت دائمی در طول سال داشتند.

وی با اشاره به اینکه در نیم سال اول سال جاری به علت شیوع بیماری کرونا امکان آموزش حضوری برای دانشجویان همه مقاطع  تحصیلی فراهم نیست، گفت: اولویت ارائه خدمات خوابگاهی  و تغذیه با دانشجویان کارشناسی ارشد و در مرحله دفاع پایان نامه است .

سرپرست سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: بازگشایی عمومی دانشگاه‌ها منوط به واکسیناسیون بخش زیادی از عموم مردم جامعه و دانشجویان است.  تغییرات پی در پی و جهش‌های کرونا امکان برنامه ریزی قطعی را گرفته است ولی در حال حاضر آموزش مجازی و بازگشایی تدریجی و گام به گام در دستور کار  وزارت علوم  است.

غفاری گفت: حتی بازگشایی تدریجی و فعالیت رستوران‌ها و خوابگاهها با حداقل ظرفیت هم به هزینه های زیادی نیازمند است زیرا بخشی از هزینه‌ها کلی است و با کم شدن تعداد دانشجو، هزینه‌ها به همان نسبت کم نمی شود.

وی با تاکید بر هزینه کرد اعتبارات حوزه دانشجویی در این بخش گفت: سازمان هدفمندی یارانه‌ها از محل اعتبارت تعیین شده در قانون بودجه، اعتباری را به بخش دانشجویی پرداخت کرده است که ضرورت دارد دانشگاه‌ها این بودجه را صرفا در محل هزینه های دانشجویی مصرف کنند.

سرپرست سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: از سازمان هدفمندی یارانه ها و سازمان برنامه و بودجه انتظار می رود اعتباری را که از محل قانون هدفمندی به وزارت علوم اختصاص می دهند متناسب با تعداد دانشجویان تحت پوشش وزارت علوم باشد.

سید فردین تقی زاده سرپرست معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع سازمان امور دانشجویان نیز در این اجلاس طی سخنانی با اشاره به اینکه علاوه بر بودجه اختصاصی دانشگاه‌ها، سازمان امور دانشجویان نیز از محل درآمدهای اختصاصی خود به دانشگاه‌ها کمک مالی می کند، گفت: قطعا این کمک‌ها جوابگوی هزینه.های دانشگاهها نیست و افزایش اعتبار سرانه دانشجویی در بودجه یک ضرورت است.

وی با قدردانی از هماهنگی موجود بین معاونت های اداری مالی و دانشجویی دانشگاهها گفت: با توجه به اینکه معاونین دانشجویی در برابر خواسته های دانشجویان پاسخگو هستند تفکیک بودجه حوزه خدمات رفاهی دانشجویی از بودجه کل دانشگاه در لایحه بودجه یک ضرورت است.

سرپرست معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع سازمان امور دانشجویان با اشاره به تنوع و گستردگی خدمات حوزه دانشجویی در بخش رفاهی، تغذیه، خوابگاه، ورزش، مشاوره و سایر موارد گفت: علاوه بر افزایش بودجه سنواتی، دانشگاه‌ها باید به فکر ایجاد منابع مالی پایدار درآمد اختصاصی از محل فعالیت‌های پژوهشی ،فناوری و همچنین ظرفیت فضاهای ورزشی برای پوشش مناسب هزینه‌ها باشند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1112218

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =