۱۲ کشور خریدار خودرو ایرانی بودند

سخنگوی گمرک اظهار داشت: از ابتدای سال تا پایان مهرماه ۷ میلیون و ۲۱۷هزار و ۲۶۵دلار انواع خودرو به ۱۲ کشور صادر شده است.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، سید روح اله لطیفی اظهار داشت:  ایران در هفت ماه نخست امسال، ۵۸میلیون و ۴۰۷هزار و ۷۳۳دلار خودرو و لوازم یدکی صادر کرده است که هفت میلیون و ۲۱۷هزار و ۲۶۵دلار آن مربوط به صادرات انواع خودرو بوده است.

وی افزود: از ابتدای سال تا پایان مهرماه ۷ میلیون و ۲۱۷هزار و ۲۶۵دلار انواع خودرو  به ۱۲ کشور صادر شده است.

سخنگوی گمرک تصریح کرد: از این میزان یک میلیون و ۱۰۴هزار و ۴۸۴ دلار مربوط به صادرات خودروهای تا  ۱۵۰۰ سی‌سی بوده که به هشت کشور صادر شده است. آذربایجان با خرید  ۹۷۱ هزار و ۸۹۸ دلار در صدر خرید خودرو از ایران قرار دارد و کشورهای چین، اسپانیا، روسیه، سنگال، اوکراین، عراق و ترکیه  در رتبه های بعدی هستند.

لطیفی در خصوص صادرات خودروهای ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی توضیح داد: ارزش صادرات خودروهای ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی در این مدت ۴۴۹ هزار و ۱۲۴ دلار بود که به ۶ کشور عراق با ۲۷۴ هزار و ۲۲۵ دلار، سنگال با ۶۳ هزار و ۶۰ دلار، اسپانیا با ۴۰ هزار و ۱۹۸ دلار، روسیه با ۳۴ هزار و ۷۲۵دلار، تایوان با ۳۳هزار و ۷۵۲ دلار و امارات با سه هزار و ۱۶۴ دلار صادر شد.

سخنگوی گمرک در ادامه گفت: ۱۶ هزار و ۵۰۰ دلار خودروهای ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی هم به کشور آذربایجان صادر شد.

لطیفی در مورد صادرات خودروهای دیزلی یا نیمه دیزلی توضیح داد: در هفت ماه نخست امسال چهار میلیون و ۷۳۹هزار و ۳۳۲دلار خودروی نیمه دیزلی و دیزلی ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سی‌سی به عراق صادر شده و تایوان نیز ۸۰ هزار دلار خودروی نیمه دیزلی ۱۵۰۰ سی‌سی تا ۲۰۰۰ سی‌سی از ایران وارد کرده، روسیه نیز هزار و ۹۲۹ دلار از  این نوع خودرو از ایران خریداری کرده است.

لطیفی افزود:  ۸۲۵هزار و ۸۹۶ دلار خودروهای حمل کالا  و متفرقه نیز توسط کویت  با ۱۴۸ هزار دلار، ونزوئلا با ۶۷۲هزار دلار و دیگر کشورها با  پنج هزار و ۸۹۶ دلار  از کشورمان خریداری شده است.

سخنگوی گمرک در مورد صادرات لوازم یدکی خودرو رو نیز توضیح داد: در هفت ماه نخست امسال ۵۱ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۴۶۸ دلار لوازم یدکی خودرو صادر شد که ۱۴میلیون و ۲۰۲ هزار و ۳۰۵ دلار مربوط به بدنه خودرو، ۳ میلیون و ۸۴۹ هزار و ۴۲۵ دلار، اجزا و قطعات مربوط به بدنه، ۳ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۳۲۶ دلار محور خودرو، ۲میلیون و ۵۸۴ هزار و ۹ دلار انواع رادیاتور، ۲ میلیون و ۹۷ هزار و ۲۱۷ دلار چرخ دنده و بازوهای انتقال نیرو، ۱ میلیون و ۷۷۵هزار و ۱۲۹دلار کمک فنر، ۸۵۰ هزار و ۶۶ دلار انواع چرخ و قطعات، ۶۴۲ هزار و ۴۹۲ دلار اجزا و قطعات تریلرها بود.

وی افزود: ۴۵۹ هزار و  ۲۴۱دلار سیبک و قطعات آن، ۳۸۵ هزار ۳۲۶ دلار دسته موتور و قطعات، ۳۷۲ هزار و ۲۳ دلار چراغ، لامپ و راهنما، ۳۰۴ هزار و ۸۱۵ دلار لنت ترمز ۲۶۹ هزار و ۴۶۶ دلار کاسه و دیسک ترمز، ۲۴۹ هزار و ۷۲ دلار انواع سپر، ۲۳۰ هزار و ۵۷۴ دلار انواع اگزوز و قطعات، ۱۵۶ هزار و ۲۸۲ دلار انواع کمربند، ۳ هزار و ۲۴۵ دلار جعبه دنده، ۳۰ هزار و ۳۶۰ دلار اجزا و قطعات کلاچ و ۲۰ هزار و ۴۹۸ دلار صندلی خودرو در این مدت به کشورهای دیگر صادر شد.

لطیفی در پایان افزود: ۱۹ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۹۳۵ دلار سایر اجزا و قطعات دیگر مرتبط با  خودرو نیز در این مدت صادر شده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1119192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =