مذاکرات احیای برجام: صف آرایی بازیگر نقش منفی و بازیگران نقش مکمل

سعید شهرابی فراهانی*

گروه بین الملل ایسکانیوز - با نزدیک شدن به موعد برگزاری جلسات مربوط به احیای برجام؛ مانند مقاطع مشابه در گذشته، لفاظی ها و تهدیدات رژیم اشغالگر علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران مجدداً اوج گرفته است.

رژیم صهیونیستی ثابت کرده است که در خصومت با جمهوری اسلامی ایران؛ دولت روحانی و رئیسی برایش تفاوتی ندارد و برای تضعیف یا نابودی دستاوردهای کاربردی هسته ای ایران از هیچ نقشه و اقدامی فروگذار نیست و از هر آنچه که توان اتمی کشور را دچار اختلال کند، مضایقه ندارد. به عبارت دیگر صهیونیست ها هر چه در چنته داشته‌اند رو کرده‌اند و اگر نتوانسته اند به کلیت سامانه هسته ای ایران آسیب جدی وارد کنند به آن معنا نیست که نخواسته‌اند.

سیاست خارجی از دو ابزار عمده بهره می گیرد: زور و مذاکره. معمولاً برای نیل به هدف این ابزارها را بعنوان مکمل همدیگر به کار می گیرند و از هیچکدام صرفنظر نمی شود. شرور منطقه نیز از این قاعده بی اطلاع نبوده لیکن به دلیل بحران بقا و معضل دائمی امنیت؛ کاری به جز چنگ و دندان نشان دادن از او ساخته نیست. بنابراین محتاج عناصری است که فقدان «ابزار مکمل» را برای او پر کنند.

به نظر می رسد چماق «اقدام خودسرانه صهیونیست‌ها» بالای سر مذاکرات آتی گرفته شده تا امتیازگیری حداکثری از ایران توسط «بازیگر نقش مکمل» رقم بخورد. ظاهراً بین دشمنان منطقه ای و فرامنطقه ای ایران اسلامی تقسیم کار خوبی انجام گرفته است تا بازی را از مرحله «برجامِ لازم ولی ناکافی» به مرحله بعدی بکشانند. در کنار این موضوع، جریان نفوذ با دمیدن در شیپور بحران زدگی کشور، ارعاب مردم و القای مضمون «برجام تنها راه نجات»؛ بستر لازم را برای فشار خردکننده بر دولت سیزدهم و حاکمیت ج.ا.ا فراهم می کند.

نگارنده از قضاوت در مورد چند و چون و کمّ و کیف مذاکرات پیش رو و نتایج آن صرف نظر می کند، اما بیان این نکته و هشدار را الزامی می داند که مطابق سیاست گذاری انجام یافته، برجام صرفاً در مورد مسائل برنامه هسته ای است و نه بیشتر. شاید عناصر وابسته به شبکه نفوذ می پندارند که با حقّه‌ی «نعل وارونه» و رد گم کردن؛ قادرند به نیابت از بازیگر نقش مکمل؛ دستور کارهای جدیدی را برای مذاکرات در افکار عمومی داخلی جا انداخته و با تاکتیک های دوقطبی سازی و شرطی سازی؛ کم کم به تثبیت نگرش مزبور و الزام مسئولین ارشد برای تغییر جهت گیری اصولی سیاست گذاری های کلان نظام بپردازند. در مقابل، دستگاه های مسئول و ذی مدخل در فرایند مبارزه با نفوذ جریانی برای مشخص نمودن آثار این خوش خیالی و توهم؛ عجله ای ندارند: زمانی که میوه برسد، با کوچکترین اشاره‌ای خودش خواهد افتاد!

 هدیه به ارواح شهدای مظلوم آزادسازی قدس شریف از سیطره مستکبران و رژیم کودک‌کش صهیونیستی؛ به ویژه سرداران شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس صلوات

*کارشناس حوزه سیاسی، امنیتی و بین‌الملل

کد خبر: 1119495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =