۴ تذکر جریان دانشجویی به تیم مذاکره کننده هسته‌ای

چهار اتحادیه دانشجویی شامل دفتر تحکیم وحدت، جنبش عدالتخواه، جامعه اسلامی و انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل بیانیه‌ای درباره مذاکرات وین در ۸ آذر صادر کردند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، چهار اتحادیه دانشجویی شامل دفتر تحکیم وحدت، جنبش عدالتخواه، جامعه اسلامی و انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل بیانیه‌ای درباره مذاکرات وین در ۸ آذر صادر کردند.

در بخش ابتدایی این بیانیه آمده است: در دهه گذشته و همزمان با اوج گرفتن تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا، گفتمان مذاکره بیش از پیش پررنگ شد به گونه‌ای که دولت قبل با شعار مذاکره روی کار آمد و با وجود تاکید رهبر بر عدم خوش‌بینی به مذاکرات بخش اعظمی از عمر ۸ ساله خود را صرف به نتیجه رساندن آن کردند و در نهایت هم  به برنامه جامع اقدام مشترک راضی شدند. 

در بخش دیگری از این بیانیه عنوان شده است: در این تجربه تاریخی شاهد انجام تمام کمال تعهدات توسط جمهوری اسلامی ایران و بی تعهدی و نقض های مکرر طرف مقابل در برابر تعهداتشان بوده ایم که این امر مویّد غیر قابل اعتماد بودن کشورهای  ۵+۱ است که خروج آمریکا نقطه اوج و تکمیل کننده آن بود.در این میان کشورهای اروپایی دست روی دست نگذاشته و در جهت تکمیل پروژه فشارحداکثری آمریکا اقدام کرده و حداقل انتظار ایران مبنی بر خرید نفت ایران توسط اروپا و تبادلات بانکی به شرط ماندن در برجام با ۴+۱ اضافه را عملی نکردو فقط به  ارائه بیانیه های رنگارنگ سیاسی بسنده کردند. 

دانشجویان در این بیانیه مطرح کردند: حال که دولت فعلی تصمیم به از سرگیری مذاکرات گرفته است، جنبش دانشجویی در راستای رسالتش برخود دید نکاتی را متذکر شود.

 عبرت گرفتن از تجربه سال‌های گذشته

در این بیانیه عنوان شده است: با وجود تا کید رهبر معظم انقلاب به غیرقابل اعتماد بودن غرب، تیم مذاکره کننده قبلی ضمانت اجرایی قابل استنادی  برای پایبند کردن ۵+۱ به برجام تعریف نکرد.توجه به تجربه تلخ خروج ایالات متحده آمریکا از برجام باعث ممانعت از خوش بینی به حرف و عمل غربی ها خواهد شد.

شرطی نکردن اقتصاد به مذاکرات

در این بیانیه خاطرنشان شده است: مذاکره  فقط یکی از راه های پیش روی دولت  برای گشایش اقتصادی است و شاید ناامن ترین و دیر بازده ترین آن ها.از این رو  توجه به این نکته ضروری است که نباید با کوبیدن بر طبل مذاکرات پیشرفت و حرکت کشور را معطّل کرد ودر تله تعلیق و انتظار افتاد.
لذا از دولت محترم انتظار می رود با عنایت به نسخه های پیشرفت بومی یعنی پیشرفت درون زا و مبتنی بر استعداد های درونی و طرح ریزی اقتصاد مقاومتی به  دنبال ارتقای استحکام درونی نظام و تقویت تولید داخل باشد، و مانع از گره خوردن افراطی مشکلات اقتصادی به سیاست خارجی باشد.

صیانت از دستاوردهای هسته ای

در بیانیه اتحادیه های دانشجویی آمده است: دانش هسته ای که خون دانشمندان زیادی برای به ثمر نشستن آن ریخته شده به مثابه حق الناسی است که امروزه بخش مهمی از وظیفه حفاظت و حراست از آن بردوش شماست که تنها با قرارگرفتن در موضع اقتدار میتوانید این مهم را به جابیاورید.

رفع کلیه  تحریم‌ها شرط اصلی توافق

در این نامه ذکر شده است: مذاکرات با هدف لغو تحریم ها صورت می گیرد و به همین علت توافقی که رافع  همه تحریم‌ها نباشد مورد قبول ملت ایران واقع نخواهد شد. در ضمن باید شروط ۹ گانه رهبری نیز در توافق  رعایت شده و اقدامات سایر طرفین راستی آزمایی گردد و درصورت بدعهدی طرف غربی کاهش تعهدات حق طبیعی ایران خواهد بود.

 در بخش پایانی این بیانیه آمده است: در پایان لازم است بگوییم جریان دانشجویی علاوه بر نمایندگان مجلس شورای اسلامی که طبق اصل ۷۷ وظیفه نظارت بر هر گونه توافق نامه خارجی را بر عهده دارند خود را ناظر بر روند مذاکرات دانسته و رفتار طرف های غربی و تیم مذاکره‌کننده به دست خواهد کرد و هر گونه زیاده خواهی های طرف مقابل و یا تخطی از آرمان‌های انقلاب اسلامی و زیر پا گذاشته شدن از عزت و اقتدار ملی و تحمل می‌کند و به نحو مناسب برای استیفا از حقوق ملت ایران اقدام خواهد کرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1120131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =