تعیین تکلیف افزایش ظرفیت پزشکی در جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جمع بندی که ستاد نقشه جامع علمی کشور از افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی تهیه کرده است هفته آینده در جلسه شورا ارائه می شود.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، سعیدرضا عاملی امروز در نشست خبری که به مناسبت سی و هفتمین سالگرد این شورا برگزار شد در پاسخ به سوالی درباره روند تأیید رؤسای دانشگاه‌ها و دلیل اعلام اسامی رؤسای تأیید شده بعد از جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رؤسای دانشگاه‌ها براساس مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در کارگروه تأیید رؤسای دانشگاه‌های کشور به تایید می‌رسند.

وی ادامه داد: اعضای این کارگروه، از دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، وزرای علوم و بهداشت ، رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، رئیس دانشگاه آزاد و رئیس بخش نظارت و بازرسی دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده است. رئیس دانشگاه آزاد زمانی به کمیته دعوت می شود که نیاز به تأیید رؤسای استانی واحدهای دانشگاه آزاد باشد و رئیس بخش نظارت و بازرسی دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز عضو کمیته است که قبلا به جلسات دعوت نمی‌شد، ولی از امسال دعوت می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: هفته پیش جلسه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد سه نفر از رؤسای دانشگاه‌ها که تصویب‌شده بودند معرفی شدند این‌که بعد از جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رؤسای تأیید شده اعلام شدند، به این دلیل است که شورا اختیارات خود را به این کارگروه واگذار کرده است و در واقع مصوبات این کارگروه مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شوند و از این بابت به این سبک اعلام می‌شود.

وی درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی نیز گفت: جلسه‌ای روز گذشته به دستور رئیس جمهور برای جمع آوری نظرات موافق و مخالف در زمینه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی برگزار شد همه کسانی که در جلسه حضور داشتند موافق بودند که در حوزه پزشک عمومی، تخصصی و توزیع پزشک نگرانی وجود دارد و نیاز به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی وجود دارد.

هفته آینده تکلیف افزایش ظرفیت مشخص می شود

عاملی افزود: بنابراین در جلسه هفته آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی جمع بندی که ستاد نقشه جامع علمی کشور از افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی تهیه کرده است را ارائه خواهیم داد.

عاملی درباره برنامه‌ریزی برای جذب نخبگان و آمار خروج نخبگان گفت: در این خصوص سیاه‌نمایی ظالمانه توسط دشمن ایجاد شده‌است و در واقع یک شیعه هراسی و از همه مهم‌تر تحریم هراسی ایجاد شده، افراد وقتی با موقعیت شغلی خوبی در کشور دیگر مواجه می‌شوند، می‌خواهند که به آن‌جا رفته و در آن‌جا ادامه دهند و ما باید شرایط شغلی مناسب برای افراد نخبه ایجاد کنیم.

رتبه ما در خروج نخبگان ۹۲ است

وی ادامه داد: البته ظرفیت جذب نخبگان در حال فراهم شدن است و ما نخبگان زیادی داشته‌ایم که بعد از چند سال بازگشته و در داخل کشور مشغول فعالیت هستند، ما باید قدردان نخبگانی که داخل کشور مانده‌اند باشیم و ظرفیت‌های حمایتی را برای آنها نیز افزایش دهیم. همچنین در مورد خروج نخبگان اغراق می‌شود رتبه ما در خروج نخبگان ۹۲ است. البته همه کسانی هم که از کشور خارج می‌شوند نخبه نیستند.

۶ مصوبه کنکوری شورا برای سازمان سنجش لازم الاجرا است

وی درباره مصوبات کنکور نیز گفت: ۶ ماده از سیاست‌های کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی که مصوب شده برای سازمان سنجش آموزش کشور لازم اجرا است و اگر این سازمان از آن تخطی کند تخلف کرده است و از طریق سیستم حقوقی کشور پیگیری می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین درباه حذف کنکور ادامه داد: فعلاً نسبت حذف کنکور را ۴۰ به ۶۰ گرفته‌ایم، که ۴۰ درصد آن کنکور در دروس تخصصی خواهد بود و ۶۰ درصد آموزش و پرورش است. اما برخی در این باره مقاومت می‌کنند. تا زمانی که ما اطمینان حاصل نکنیم وضعیت جایگزین، وضعیت کامل و توانمندی است نباید به سمت حذف کامل کنکور حرکت کنیم.

وی درباره سهمیه‌های کنکور نیز گفت: در مورد سیاست‌های سهمیه‌های کنکور نیز در ستاد نقشه جامع علمی کشور کار صورت گرفته است و شورای عالی انقلاب فرهنگی ۶ ماه فرصت داده است به ستاد نقشه که وقت آن در حال اتمام است. ما سیاست‌ها را تصویب می‌کنیم و مجلس شورای اسلامی نیز باید قانون را اصلاح کند. در این زمینه سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران را مجلس تصویب کرده است و یک واقعیت این است که با بومی گزینی و سایر سهمیه‌ها، سهم غیر سهمیه‌ای ها از سهمیه‌ای ها کم‌تر شده است.

سیاستهای ابلاغی از سوی رهبری ناظر بر جدا بودن دانشگهای علوم پزشکی از وزارت علوم است

عاملی درپاسخی درباره ادغام دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های سراسری گفت: سیاست های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری ناظر بر جدا بودن این دو حوزه است و اگر بخواهد ادغام شود باید نسبت به سیاست‌ها باید تجدید نظر شود ولی فعلاً نظر کارشناسی ما این است که اینها از هم جدا نبوده و از ظرفیت‌های هم استفاده کنند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

کد خبر: 1121251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =