نظام صلاحیت‌های حرفه‌ای باید به صورت یک قانون لازم الاجرا شود

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اگر نظام صلاحیت‌های حرفه‌ای به صورت یک قانون لازم الاجرا شود، تکلیف آموزش مهارتی برای همیشه مشخص می شود و به این واسطه به اشتغال نیروی مولد کمک می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، پیمان صالحی دوشنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ در همایش نقش دانشگاه علمی کاربردی در توسعه کشور بر پیوند میان آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی مهارتی تاکید و اظهار کرد: در حال حاضر این ارتباط کمتر شده و می‌طلبد که در جهت افزایش این اتصال گام برداشته شود.

وی افزود: هنرآموز وقتی وارد هنرستان می‌شود، باید آینده خود را در نظام آموزش عالی کشور نیز ببیند. دوره کاردانش براساس نیاز تعیین شده و باید در نظام آموزش عالی هم بتواند کارایی داشته باشد. نزدیک شدن به وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد پیوستگی باید مورد توجه قرار گیرد.

 معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: تاکید رهبر معظم انقلاب در موضوع اشتغال، آموزش نیروی انسانی متخصص، کارآمد و متناسب با نیازهای بازار کار و ارتقای توان کارآفرینی با مسوولیت نظام آموزشی کشور است که باید مورد توجه قرار گیرد.

صالحی یادآور شد: این وزارتخانه دانشگاه علمی کاربردی را مسئول آموزش عالی مهارتی می‌داند و وجه تفاوت جامع علمی کاربردی با سازمان و دانشگاه فنی و حرفه ای نیز همین موضوع است. همچنین توام کردن آموزش و مهارت و جلب همکاری بنگاه‌های اقتصادی برای  استفاده از مشارکت آنها می تواند زمینه ساز ارتقا در حوزه اشتغال و فناوری باشد.

وی خاطرنشان کرد: اتفاقی که در دنیا افتاده اما در ایران کمتر به آن توجه شده این است که نیروی انسانی از بخش آموزش‌های مهارتی وارد بازار کار می شوند.

وی ادامه داد: این موضوع باید به طور جدی در ایران هم پیگیری شود، در نظام‌های اشتغال طراحی شده ورود آموزش مهارتی می تواند مراتب بالایی داشته باشد اما در ایران هنوز وابسته به مدارک دانشگاهی هستیم.

معاون وزیر علوم یادآور شد: در مصوبه آموزش عالی مهارتی ذکر شده که چگونه یک نفر آموزش تکنسینی ببیند و سطح بالای اشتغال را طی کند، نیروی کار در سایر کشورها با وجود داشتن مدرک دانشگاهی اما بازهم باید دوره‌های آموزش های مهارتی را به مراتب بگذراند.

صالحی تصریح کرد: نظام صلاحیت حرفه‌ای موضوع دیگری است که باید در تصمیم گیری و اجرای بندهای صلاحیت های حرفه‌ای نسبت به آن ورود شود.

وی افزود: اگر نظام صلاحیت های حرفه‌ای به صورت یک قانون لازم الاجرا شود، تکلیف آموزش مهارتی برای همیشه مشخص می شود و به این واسطه به اشتغال نیروی مولد کمک می‌شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه مزیت مطلق دانشگاه علمی کاربردی، آموزش در جوار محیط واقعی کار است، اظهار کرد: اگر این موضوع به صورت جدی پیگیری شود، حرکت در جهت ماموریت دانشگاه است تا کارایی مورد نیاز را در این قضیه ایجاد شود.

صالحی با بیان اینکه برای گسترش در برنامه‌ریزی رشته‌های متناسب با بازار کار باید فعال عمل کرد، گفت: بازار کار باید رصد شود و نیاز بازار هم باید احصا شود. باید بدانیم که نیاز بازار کار برای رشته‌های مهارتی به کدام سمت است.

وی ادامه داد: نوآوری با مفهوم تبدیل ایده به محصول، ریل گذاری خوبی به صورت مویرگی در کشور داشته است، مراکز نوآوری، رشد، پارک علم و فناوری و مراکز علم و فناوری راه اندازی شده‌اند.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی در نظام مهارتی، آموزش باید در حوزه اشتغال و فناوری نقش آفرینی داشته باشیم و از ظرفیت‌های بستر موجود بهره مند شد. در این راستا بسیاری از واحدهای علمی کاربردی توانستند مراکز رشد در جوار صنعت ایجاد کنند.

صالحی یادآور شد: همگرایی بازیگران در حوزه آموزش مهارتی موضوع مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد، سازمان فنی و حرفه‌ای به صورت گسترده در بخش خصوصی و دولتی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای و علمی و کاربردی نیز در این حوزه مشغول کار هستند.

وی همچنین گفت: هر اسمی که روی این نهادها باشد خوب است که بازیگران هم جایگاه خود را بدانند، مخاطبان هم بدانند که چه تصمیمی می گیرند، بنده با توجه به اهمیت این موضوع اعلام آمادگی برای همگرایی در سطوح بالا و اجرایی می‌کنم و نیاز است نگاه ویژه ساماندهی تا در نتیجه مهارت و اشتغال تولید شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1125187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =