محارب کیست و مجازات آن چیست؟

محاربه عبارت از کشیدن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ارعاب آنها است، به نحوی که موجب ناامنی در محیط گردد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، کسی که فعل محاربه را انجام می دهد یعنی با کشیدن سلاح، باعث خوف و وحشت مردم می شود محارب نامیده می شود و مجازات آن که در ادامه ذکر می شود ممکن است قطع عضو یا اعدام و یا تبعید باشد.

بیشتر بخوانید:

طلاق توافقی و همه نکات حقوقی مربوط به آن

استفاده از سلاح در محاربه

در این جرم نیازی نیست که فرد حتما از آن سلاحی که کشیده است استفاده کند؛ مثلا شلیک کند یا که تهدید انجام دهد و صرف این که دیده شود وی سلاح مثل تفنگ و… با خود دارد و باعث ترس مردم شود کفایت می کند.

شرایط محاربه چیست؟

گفتیم که در محاربه لازم است که فرد حامل سلاح باشد و حتی اگر شلیک نکند اما جمعی را بترساند و باعث ناامنی شود؛ محارب خواهد بود. حال ممکن است عده ای در مقابل محارب و افراد محارب سلاح دست بگیرند و دفاع کنند در اینجا کار این اشخاص محاربه نخواهد بود.

نکته دیگر این که اگر فردی قصد اصلی اش سرقت باشد ولی سرقت او به نحوی باشد که موجب سلب امنیت شود محارب خواهد بود. مثل سرقت از طلا فروشی که با تفنگ و کارهای خطرناک تر دیگر انجام می شود.

مجازات محاربه چیست؟

فرد محارب به تصمیم دادگاه متناسب با اقدام انجام شده ممکن است به یکی از مجازات های زیر محکوم شود پس انتخاب آن با قاضی است، طبق ماده ۲۸۲ حد محاربه یکی از چهار مجازات زیر است:

اعدام
صلب
قطع دست راست و پای چپ
نفی بلد (تبعید)

مجازات تبعی محاربه چیست؟

مجازات تبعی مجازاتی ست که فرد در اثر انجام جرم از حقوق اجتماعی برای مدتی محروم می شود اگر از مجازات های نامبرده هر کدام به جز اعدام مورد حکم قرار گیرد بعد از اتمام مجازات فرد تا ۳ سال از حقوق اجتماعی محروم است. اگر محکوم به اعدام شود و بر فرضی که این حکم اجرا نشود به هر دلیلی فرد تا ۷ سال محروم از حقوق اجتماعی مثل موارد استخدام و … خواهد بود.

وکیل برای محاربه

جرم محاربه از جرائم پیچیده است که فرد در دادگاه به راحتی نمی تواند از پس دفاعیات آن بر آید و لازم است که یک نفر وکیل وی را همراهی کند. البته حضور وکیل هم در این امر الزامی است زیرا از جرائمی است که مجازاتش سلب حیات است‌ و متهم باید با حضور وکیل در دادگاه حضور پیدا کند.

در نتیجه جرم محاربه به معنای به هم ریختن نظم محیط و اجتماع با کشیدن سلاح و ترساندن مردم مثل برخی از مصادیق سرقت از طلا فروشی و یا سرقت از بانک که ممکن است مصداق جرم محاربه باشد.

یکی از این مجازات های ۴ گانه محاربه اعدام است تبعید، صلب و قطع عضو هم از دیگر مجازات های این جرم است که در بالا به آن اشاره شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1126271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =