معرفی کشورهای جهان با بیشترین تعداد دانشگاه/ ایران در چه جایگاهی قرار دارد؟

کشورهای هند، آمریکا و چین بر اساس داده‌های پایگاه استاتیستا تا جولای ۲۰۲۰ رتبه اول تا سوم را از لحاظ تعداد دانشگاه کسب کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دیگر مانند گذشته نیست که تعداد دانشگاه‌های کشورهای مختلف کمتر از انگشتان یک دست بود. در حال حاضر دانشگاه‌ها  ستون اصلی نهاد آموزش عالی در کشورها به شمار می‌روند. این نهادهای آموزشی با توجه به افزایش متقاضیان نیز گسترش یافته است.

ایسکانیوز در گزارش زیر تعداد دانشگاه‌های کشورهای مختلف را بر اساس داده‌های پایگاه داده استاتیستا بررسی کرده که مشروح آن به شرح زیر است:

هند، رتبه اول جهان از لحاظ تعداد دانشگاه

پایگاه داده استاتیستا آماری را در زمینه تعداد تخمینی دانشگاه‌های جهان تا جولای ۲۰۲۰ را منتشر کرده است. بر این اساس کشور هند با ۴ هزار و ۳۸۱ دانشگاه رتبه اول، آمریکا بابا ۳ هزار و ۲۴۵ دانشگاه رتبه دوم و چین با ۲ هزار و ۵۹۵ دانشگاه رتبه سوم را در زمینه تعداد دانشگاه کسب کرده است.

در نمودار زیر تعداد تخمینی دانشگاه‌های جهان تا جولای ۲۰۲۰ بر اساس داده‌های پایگاه استاتیستا آمده است:

معرفی کشورهای جهان با بیشترین تعداد دانشگاه/ ایران در چه جایگاهی قرار دارد؟

با استناد به سایت استاتیستا ایران با ۷۳۰ دانشگاه در این لیست توانسته رتبه نهم را کسب کند، البته به نظر می‌رسد آمار دانشگاه‌ آزاد اسلامی، پیام نور و علمی و کاربردی در این رتبه‌بندی لحاظ نشده است، زیرا موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی وابسته به وزارت علوم تعداد دانشگاه‌های کشور را ۲ هزار و ۵۶۹ اعلام کرده است. 

می‌توان دریافت تعداد دانشگاه‌های ایران از کشورهای پیشرفته مثل آلمان، کره جنوبی و کانادا بیشتر است. آلمان با ۶۴۶ دانشگاه در رتبه یازدهم، کره جنوبی با ۳۷۷ دانشگاه در رتبه چهاردهم و کانادا با ۳۷۰ دانشگاه در رتبه پانزدهم این لیست قرار گرفته است.

۳ کشور آخر لیست این سایت شامل ایتالیا (با ۲۴۰ دانشگاه)، ترکیه (با ۲۱۷ دانشگاه) و تونس (با ۲۰۴ دانشگاه) به ترتیب رتبه ۲۳، ۲۴ و ۲۵ این لیست را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1126481

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =