وانا؛ بزرگترین آبشار استان مازندران

آبشار وانا، بزرگ ترین آبشار استان مازندران است. این آبشار در بخش امیری روستای شاهاندشت قرار دارد و به عنوان یک اثر تاریخی و طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز؛ وانا یک آبشار دائمی، عظیم و پر آب است که در شهرستان آمل واقع شده است. در بخش جنوبی جاده هراز به طرز چشمگیری عظیم و پر آب است. مسیر آبشار از قلعه ملک بهمن آغاز می شود و بر روی یک کوه مشرف به روستای شاهان دشت به شکل هرمی، به سمت پایین می ریزد. در بخش بالایی آبشار وانا قلعه ای به نام ملک بهمن قرار دارد. این قلعه در ادوار گذشته با عناوین مختلفی نظیر قلعه فرشته و ملکه قلاع شهرت داشته است.

ارتفاع آبشار اصلی شاهاندشت معادل 51 متر برآورد شده است. آبشار شاهاندشت متشکل از هشت آبشار می باشد. آبشار نخست دارای طول تقریبی 15 متر است. آبشار دوم نیز از طولی 30 متری برخوردار است. طول مجموع سه آبشار سوم، چهارم و پنجم حدود 40 متر می باشد. این آبشار ها به صورت پلکانی سرازیر می شوند و به ترتیب از طول 10، 18 و 12 متر بهره مند هستند.

زیباترین آبشار مجموعه، آبشار ششم با طول 25 متری است. پس از آبشار ششم، ابشار هفتم با طول 20 متری قرار دارد و در نهایت آبشار هشتم، با طول 35 متر در جریان است. جالب است بدانید آبشار وانا از منظر ارتفاع دومین آبشار بلند ایران محسوب می شود که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

شاهاندشت یک روستای تاریخی در شمال ایران است. قدمت تاریخی روستای شاهاندشت به 3500 سال قبل باز می گردد. این روستا به موجب برخورداری از چهار اثر ملی به عنوان یک روستا اکوتوریسم شناخته شده است.

وانا؛ بزرگترین آبشار استان مازندران

روستای شاهاندشت دارای آب و هوای معتدل، خاک حاصل خیز و چشمه های مختلف است. وجود خاک حاصلخیز زمینه را برای به بار نشستن انواع درخت های سیاه ریشه مهیا کرده است.  مهم ترین محصولات باغی روستا شاهاندشت شامل شاه توت، انگور، گردو و سیب می شود.

قلعه تاریخی ملک بهمن

قلعه تاریخی ملک بهمن بزرگ ترین قلاع کوهستانی البرز ایران تلقی می شود. بنا قلعه از استحکام بالایی برخوردار است و دارای قدمت تاریخی بیش از 3 هزار سال می باشد.

قدمت تاریخی قلعه ملک بهمن به سال 1005 شمسی باز می گردد. این قلعه به فرمان شاه عباس صفوی برای حاکم پادوسبانیان ساخته شده است. پادوسبانیان حاکمان نور، رویان، رستمدار و کجور بوده اند.

بنا قلعه ملک بهمن بر روی یک صخره بزرگ با ارتفاع 220 متری قرار دارد. این قلعه متشکل از سنگ و ساروج می باشد. ساروج در قدیم الایام کاربرد گسترده ای برای استحکام بخشی به بناها داشته است که متشکل از نوعی خاک مخصوص، شیر و تخم مرغ است.

برای دسترسی به قلعه تاریخی ملک بهمن می بایست از جاده روستای شاهاندشت عبور کنید و پس از 15 دقیقه پیاده روی به قلعه و آبشار وانا دسترسی یابید.

لازم به ذکر است قلعه تاریخی ملک بهمن در 19 مرداد 1379 به شماره ی 2778 در لیست اثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کد خبر: 1131788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =