وزیرکشور: مهاجران افغانستانی سرشماری و شناسایی خواهند شد

وزیر کشور در پی موج اخیر ورود مهاجران افغان به ایران اعلام کرد که سرشماری و شناسایی همه مهاجران افغانستانی به طور جدی در دستور کار این وزارت خانه قرار گرفته است.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، احمد وحیدی روز پنجشنبه در حاشیه نشست کمیسیون ساماندهی اتباع و مهاجرین خارجی گفت: بعد از فجایعی که آمریکا در افغانستان به بار آورد و مشکلات فروانی که برای مردم این کشور ایجاد کرد و حکومت جدیدی که شکل گرفت، ما با حجم گسترده‌ای از مهاجرت مردم افغان به سمت مرزهای کشورمان روبرو شدیم. 

بیشتر بخوانید:

قالیباف: اجازه ندادیم که نقشه رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی عملیاتی شود

وزیر کشور ادامه داد: مردم افغانستان در پی این اتفاق با مشکلات فراوان روبرو شدند که از ترس برخی از آنها به ناچار به سمت مرزهای ایران آمدند و جمهوری اسلامی را نقطه امنی برای خود می دانستند و تلاش کردند تا خود را به جای امن برسانند؛ از طرفی برخی به لحاظ اقتصادی دچار فروپاشی شدند و همه دارایی‌های خود را دست رفته دیدند و ما با موج زیادی از حرکت مردم افغانستان به مرزهای ایران روبرو شدیم.

وحیدی اضافه کرد: از مردم افغانستان درخواست کردیم وارد ایران نشوند و در داخل مرزهای کشور خود باشند و اگر کمک‌هایی لازم است که انجام شود، حال از طرف دولت‌های همسایه یا نهادهای بین‌المللی در خارج از مرزها به آنها رسانده شود اما گروه‌های زیادی از مردم افغانستان وارد مرز ایران شدند و ما به لحاظ مسائل انسانی نمی‌توانستیم و حتی در آموزه های ما نیست که برخوردهای تند داشته باشیم.

وزیر کشور به  تلاش رسانه‌های مغرض با ایجاد صحنه‌های ساختگی و نادرست علیه کشورمان بعد از فجایع آمریکا در افغانستان اشاره و تصریح کرد که این صحنه‌ها و گزارش‌ها جعلی و ساختگی است و تلاش کردند و می‌کنند که فضای نامناسبی را ایجاد کنند اما باوجود رفتارهای مغرضانه آغوش ملت ایران برای پذیرش پناهندگان و مهاجرانی که دچار مشکلات فراوان شدند باز بود.

وحیدی یکی از مشکلات اخیر ورود اتباع افغان به ایران را شناسایی آنها بیان کرد و گفت: مسأله کنونی شناسانی مهاجران افغان به داخل مرزهای ایران است که این اقدام بسیار مهمی محسوب می‌شود؛ به ویژه اینکه جمهوری اسلامی ایران راهبرد و استراتژی‌ها و برنامه هایی درباره مسایل مختلف اقتصادی دارد که نشناختن آنها هم برای ما و هم برای مهاجران افغان مشکل ایجاد می‌کند.

وحیدی با بیان نمونه‌ایی از این مسایل گفت: در برخی از استان‌ها با در نظر گرفتن جمعیت سهمیه آرد توزیع می‌شود، وقتی مهاجران افغان با جمعیت زیاد در استانی مستقر می‌شوند سهمیه آرد یا سوخت غیر متناسب با آن ظرفیت واقعی شناخته شده استان است. 

وزیر کشور در پی موج اخیر ورود مهاجران افغان به کشور اعلام کرد که ضرورت دارد تا شناسایی گسترده‌ای از همه مهاجران افغانی به ایران داشته باشیم زیرا برخی با روادید وارد شدند، اما ممکن است باطل شده باشد و با ابطال آن همچنان در ایران باشند. برخی در کشور مشغول کار شدند و مجاز هستند اما محل خود را تغییر دادند و از این منظر تعادل جمعیتی مشخص نیست.

وحیدی افزود: آنها باید به دفاتر اعلامی که مشخص شده مراجعه کنند.

رییس شورای امنیت کشور گفت: با دفاتر خدمات دولت و پلیس به اضافه 10 هماهنگی شده است و مهاجران افغان باید به این دفاتر مراجعه کنند تا بتوانیم با سرشماری گسترده و دقیق درباره نحوه ارایه خدمات‌ و ساماندهی آنها به موقع عمل کنیم. بنابراین از همه مهاجران افغانی و همه اتباع دیگری که در ایران هستند به طور جدی خواستاریم تا در مهلت اعلام شده مراجعه کنند. اما اگر به هردلیلی مراجعه نکنند از دید ما این امکان وجود دارد که مهاجر تلقی نشوند و حتی ناچار می شویم سختگیرانه رفتار کنیم.

وزیر کشور این را هم گفت که به همه اتباع افغانی که در این طرح  شناسایی شرکت کنند اقامت‌های موقت به آنها خواهیم داد و نگران نباشند.

کد خبر: 1138498

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =