فرصت مجدد برای متقاضیان جدید یارانه اعلام خواهد شد

در حالی که از روز سه‌شنبه ثبت‌نام متقاضیان یارانه آغاز شده است که افراد برای ثبت‌نام و فرآیند مربوط به مراجعه به دفاتر پلیس به‌علاوه ۱۰ با ابهاماتی مواجه شده‌اند.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، پس از آغاز اجرای طرح دولت برای ساماندهی یارانه‌ها و تغییر در شیوه پرداخت حذف ارز ترجیحی یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی در دو مرحله برای دهک‌های مختلف جامعه واریز شد، در این بین گفته شد که از بین ۷۷ میلیون نفری که تا پیش از این یارانه نقدی دریافت می‌کردند ۷۲ میلیون نفر مشمول یارانه جدید شدند.

بیشتر بخوانید

دولت پرداخت به‌موقع یارانه‌ها را در دستورکار جدی قرار بدهد

در حقیقت در این فرآیند بخشی از خانوارها حذف شدند اما با توجه به معیارهای در نظر گرفته‌شده و افزایش قابل توجه قیمت‌ها، در زمان حاضر خانوارهای حذف‌شده و یا افرادی که تا پیش از این یارانه دریافت نمی‌کردند متقاضی یارانه شدند، از این جهت وزارت رفاه سایتی را برای ثبت اعتراضات اعلام کرد.

اما قرار شد سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای ثبت‌نام افراد جدید که متقاضی دریافت یارانه‌ها هستند سایت دیگری را اعلام کنند. طی روزهای اخیر این سازمان سایت my.gov.ir را به‌عنوان سایت ثبت‌نام معرفی کرده است، همچنین وزیر اقتصاد تأکید کرده بود که رسیدگی به اعتراضات نیز تا یک ماه ادامه خواهد یافت.

سیده طیبه حسینی سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نیز در خصوص ابهامات موجود گفت: با توجه به تکلیف قانونی که به‌عهده سازمان هدفمندسازی قرار گرفته  است، ثبت‌نام از کلیه متقاضیان دریافت یارانه شامل افرادی که از ابتدای طرح هدفمندسازی یارانه دریافت نکردند یا اینکه به‌هرعلتی مشمول دریافت یارانه شناخته نشدند و حذف شدند، می‌توانند به سامانه اعلام‌شده مراجعه کنند و ثبت‌نام خود را انجام دهند.

وی افزود: طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ثبت‌نام متقاضیانی که کد ملی آنها زوج است انجام شده و روزهای پنجشنبه و جمعه نیز ثبت‌نام افرادی که آخرین رقم کد ملی آنها فرد است انجام می‌شود. کلیه افرادی نیز که طی این چهار روز امکان ثبت‌نام برای آنها فراهم نمی‌شود در روزهای شنبه و یکشنبه می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت‌نام خود را انجام دهند.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ادامه داد: پس از انجام ثبت‌نام کلیه اطلاعات به وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی ارجاع داده می‌شود و براساس پایگاه اطلاعاتی موجود در این وزارتخانه و شاخص‌هایی که تعیین شده است اطلاعات بررسی خواهد شد و در نهایت دهک درآمدی افراد مشخص خواهد شد. پس از ابلاغ وزارتخانه مذکور سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، یارانه افراد را پرداخت خواهد کرد.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد شیوه جدا کردن یارانه افرادی که تشکیل خانواده داده‌اند، گفت: کلیه افرادی که از خانواده خود جدا شده‌اند باید به پلیس به‌علاوه ۱۰ مراجعه کنند و با در دست داشتن مدارک لازم، تغییرات خانوار خود را ثبت می‌کنند و پس از آن می‌توانند برای ثبت‌نام در بازه زمانی دیگری که اعلام خواهد شد، اقدام کنند،

افراد مجرد نیز می‌توانند وارد سامانه شوند و خود را به‌عنوان فرد مجرد ثبت کنند. ویژگی‌هایی نیز که در مورد آنها بررسی می‌شود صرفاً مربوط به خودشان است، در نتیجه ممکن است فردی تحت پوشش یارانه باشد اما خانواده او به‌دلیل معیارهای موجود یارانه دریافت نکنند، ضمن اینکه این افراد نیازی به مراجعه به پلیس به‌علاوه ۱۰ نخواهند داشت.

حسینی در مورد افرادی که با فوت همسرشان یارانه آنها نیز قطع شده است، گفت: این افراد نیز باید به پلیس به‌علاوه ۱۰ مراجعه و تغییرات خانوار خود را ثبت کنند. این افراد نیز باید در زمان دیگری که اعلام خواهد شد در سامانه ثبت‌نام کنند.

وی اضافه کرد: در صورتی که سیم‌کارت به نام افراد نباشد امکان ثبت‌نام را نیز نخواهند داشت چرا که در زمان حاضر براساس کد ملی و اطلاعات هویتی فرد کد برای شماره همراه آنها ارسال می‌شود.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در مورد افرادی که در گذشته از دریافت یارانه انصراف داده بودند، گفت: از ابتدای طرح یارانه معیشتی دولت سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها را مکلف کرد که اقدام به ثبت‌نام کنند و پس از آن ثبت‌نامی صورت نگرفته است.

وی در خصوص افرادی که یارانه مربوط به فرزندان آنها واریز نشده است، گفت: ممکن است در اطلاعات مربوط به این خانوارها اطلاعات مربوط به کفالت فرزندان ثبت نشده باشد از این جهت این افراد باید با مراجعه به پلیس به‌علاوه ۱۰ اطلاعات خانوار خود را تصحیح کنند.

حسینی تأکید کرد: در زمان حاضر سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در بازه ثبت‌نام قرار دارد و نمی‌توان به‌طور قطعی اعلام کرد که نتایج بررسی‌ها چه‌زمانی مشخص خواهد شد. از زمانی که فرد از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مشمول دریافت یارانه شناخته شود، یارانه آنها از ابتدای طرح محاسبه و به حساب آنها واریز خواهد شد.

وی در مورد خانوارهایی که اخیراً فرزند جدیدی به خانواده آنها اضافه شده است، گفت: این افراد نیازی به ثبت‌نام جدید ندارند و اطلاعات مربوط به‌صورت سیستمی از ثبت احوال به وزارت رفاه منتقل خواهد شد.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در مورد اختلالات موجود در سامانه ثبت‌نام نیز گفت: سعی شده است زیرساخت مناسبی برای سامانه ثبت‌نام یارانه‌ها فراهم شود اما با توجه به ثبت‌نام‌های دیگری که انجام می‌شود ممکن است حجم زیادی از کاربران قصد ورود به سامانه را داشته باشند به همین دلیل برخی افراد ممکن است به‌هنگام ورود به سامانه با اختلالاتی مواجه شوند.

وی ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که در خصوص اختلالات احتمالی انجام شده بود، بازه ثبت‌نام طولانی در نظر گرفته شد و زمان ثبت‌نام دیگری نیز مجدداً اعلام خواهد شد تا افراد بدون نگرانی بتوانند اقدامات مورد نظر خود را انجام دهند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1141195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =