دانشگاه آزاد اسلامی پشتوانه توسعه شهرها قرار می‌گیرد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه کشور ما استعدادهای فراوانی دارد که باید آن را جهت دهیم، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با مجموعه ساختاری جدید خود و در هماهنگی کامل با هدایت یکپارچه پارک های علم و فناوری استانها قرار است امکانات خود را برای پشتوانه توسعه شهرها قرار دهد. همچنین صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و فرا صندوق ستارگان نیز در خدمت نیاز استانها به کار گرفته خواهد شد. 

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، آیین افتتاح سرای فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی زنجان  در سفر استانی دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به این استان برگزار شد.

طهرانچی در این مراسم با بیان اینکه همراه با تحولات اجتماعی، اقتصادی و فناورانه کشور حرکت‌های مناسبی در دانشگاه آزاد اسلامی پا گرفته و در حال رشد است، گفت: پیدا کردن شغل مناسب که به عنوان مهمترین دغدغه مهم جوانان مطرح است، نشان می دهد که دانشگاه باید تغییر جهت داده و برای جوانانی که وارد دانشگاه می شوند، فضای شغل مناسب را ایجاد کند. بنابراین بدون تغییر ساختارها، تغییر جهت و تغییر روند این اتفاق رخ نمی دهد.

وی با اشاره به ظرفیت مناسب استان زنجان برای فعالیت های دانش بنیان و اشتغال آفرین خاطرنشان کرد: اکنون که با شکل گیری مدیریت دانش بنیان در بخشهای مختلف استان زنجان مواجه ایم، نوبت آن رسیده که دانشگاه آزاد اسلامی استان نیز ظرفیت خود را به کار گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به شکل گیری مفهوم سرای نوآوری در این دانشگاه اشاره کرد و یادآور شد: ما معتقد به تغییر جهت دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم بودیم، از اینرو مبتنی بر تغییر ساختار درونی و شناخت محیط، در ساختار دانشگاه آزاد اسلامی مفهومی را تحت عنوان سرای نوآوری به وجود آوردیم که این مفهوم در ادبیات رسمی کشور نیز وارد شد و اکنون فضایی به وجود آمده است که دانشگاه می تواند در خدمت امیدوار کردن نسل جوان قرار بگیرد. 

 طهرانچی ادامه داد: همچنین حرکت دانشگاه را براساس سند تحول و تعالی ترسیم و برای تحقق آن پروژه و اقدامات عملی تعریف کردیم. از اینرو تدوین سند آمایش اقتصادی و اجتماعی استانها توسط واحدهای هر استان پیگیری شد. یکی از اتفاقات مهم در تهیه سند آمایش استانی اطلاع از نحوه پراکندگی دانش آموزان در رشته های مختلف تحصیلی بود. به عنوان نمونه سند آمایش استان قزوین نشان می دهد که تعداد بسیار زیادی از دانشجویان استان در رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش تحصیل می کنند که نشان می دهد مسیر توجه مردم به رشته های تحصیلی تغییر کرده و جهت آن به سمت شغل رفته است. 

وی تاکید کرد: از آنجایی که شغل های مهارت پایه حرفه ای بازار چندانی ندارند، دانشگاه آزاد اسلامی باید به اقتصاد رو به ظهور، مشاغل در حال رشد و تولید ناخالص داخلی توجه داشته باشد و براساس آن مأموریت گرایی را در رشته ها لحاظ کند تا بتوانیم جهت گیری دانشگاه در حوزه فناوری و نوآوری را تعیین کنیم. 

وی با بیان اینکه کشور ما استعدادهای فراوانی دارد که باید آن را جهت دهیم، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با مجموعه ساختاری جدید خود و در هماهنگی کامل با هدایت یکپارچه پارک های علم و فناوری استانها قرار است امکانات خود را برای پشتوانه توسعه شهرها قرار دهد. همچنین صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و فرا صندوق ستارگان نیز در خدمت نیاز استانها به کار گرفته خواهد شد. 

دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی کامل دارد تا به عنوان کنشگر فعال در خدمت توسعه استان باشد 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: استان زنجان اکنون ظرفیت بی نظیری پیدا کرده است، چرا که مجموعه عناصر سیاسی و دانشگاهی استان با یکدیگر هم جهت هستند و باید از این فرصت برای توسعه و پیشرفت استان استفاده کرد. دانشگاه آزاد اسلامی نیز آمادگی کامل دارد تا به عنوان کنشگر فعال در خدمت توسعه استان باشد. 

 طهرانچی در پایان این مراسم گفت: بسیار خرسندیم که شاهد آن هستیم که دیگر دانشگاه آزاد اسلامی صرفاً کانون آموزش نیست، بلکه نقطه به هم رسیدن فناوری های قابل مصرف در صنعت شده است و این تحول را به همه دانشگاهیان و کنشگران فعال در این عرصه تبریک می گویم.

نگاه به علم و دانش باید کاربردی باشد

 محسن افشارچی استاندار زنجان نیز در این نشست با بیان اینکه نگاه به علم و دانش باید کاربردی باشد، گفت: زیست بوم دانش بنیان از چند سال گذشته در کشور ما شکل گرفته است و در این مسیر سراهای نوآوری، پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و شتاب دهنده ها مفاهیمی در این راستا است و لازم است استان زنجان در این حوزه نقش آفرینی بیشتری داشته باشد. 

استاندار زنجان با تأکید بر حمایت از فعالیت های دانش بنیان گفت: اعتبار صندوق پژوهش استان رشد 4 برابری داشته است و در کنار آن توانستیم 10 صنعت بزرگ استان را پای کار بیاوریم تا بتوانیم از فعالیت های دانش بنیان در استان پشتیبانی کنیم.

رونمایی از دو کتاب 

در ادامه این مراسم از دو کتاب «ایده های منتخب طرح هر استاد یک ایده» و «دوره های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشکده فنی و مهندسی و علوم پایه» رونمایی شد.

همچنین در حاشیه این مراسم چند تفاهم نامه همکاری به منظور مبادله فناوری بین صنعتگران و شرکت های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی زنجان به امضا رسید. 

در این مراسم، آیت‌الله علی خاتمی امام جمعه زنجان، دکتر علیرضا فیروزفر شهردار زنجان، سردار جهانبخش کرمی فرمانده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان و دکتر  احمد نقیلو  سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان و واحد زنجان و جمعی از  صنعتگران حضور داشتند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1145380

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =