رتبه بندی معلمان یک پله به سوی اجرایی شدن نزدیک شد

روزهای گذشته وزیر آموزش و پرورش از رفع ایرادات آیین نامه رتبه بندی معلمان خبر داد که بر این اساس با تصویب نهایی در جلسه هیات دولت اجرای این کار آغاز می شود.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، خبر ابلاغ آیین نامه رتبه بندی معلمان ۱۲تیرماه امسال پس از چندین ساله مطالبه فرهنگیان در دولت سیزدهم ابلاغ شد، در این آیین نامه دولت نهایت تلاش خود را به کار گرفت تا با دقت و حمایت از جامعه فرهنگیان در وهله اول ارتقاء کیفیت نظام آموزشی و سپس بهبود معیشت فرهنگیان را مورد توجه قرار دهد.

در واقع مباحث مربوط به رتبه بندی معلمان از زمان تصویب سند تحول بنیادین یعنی سال ۹۰ به عنوان یکی از ارکان کیفیت بخشی به نظام تعلیم و تربیت مطرح بوده است تا معلمان در رقابت با یکدیگر صلاحیت های حرفه ای و شایستگی ها عمومی و اختصاصی را کسب کنند.

بیشتر بخوانید:

نوری: ایرادات آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان رفع شد

لایحه رتبه بندی فرهنگیان در شرایطی ابلاغ شد که فرهنگیان براساس وعده های داده شده از سال ۹۷ در انتظار اجرایی شدن آن بودند. این لایحه که از دولت گذشته در مجلس شورای اسلامی قرار داشت و در نهایت با همدلی دولت و مجلس و همچنین پذیرش بار مالی این لایحه توسط دولت میسر شد تا امکان حمایت موثر از فرهنگیان ایجاد شود.

وزارت آموزش و پرورش بررسی و رفع ایرادات لوایح طرح رتبه‌بندی معلمان را در چند ماه گذشته برای همه معلمان رسمی و پیمانی به کار گرفت و این طرح با تغییرات بسیاری به سود فرهنگیان در نهایت ابلاغ شد.

رییس جمهوری در آغاز فعالیت دولت سیزدهم با صراحت از تصویب این قانون رتبه‌بندی معلمان در جمع فرهنگیان صحبت کرده بود؛ بنابراین دولت در قانون بودجه سال ۱۴۰۱، ۲۵هزار میلیارد تومان برای عملیاتی شدن این طرح اعتبار در نظر گرفت اما در مجلس این مبلغ به ۳۸هزار میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین در سال‌های گذشته ۲۰هزار میلیارد تومان برای اجرای سه‌ساله رتبه‌بندی در نظر گرفته‌ شده بود، درحالی‌که در دولت سیزدهم برای ۱۸ماه ۳۸هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی معلمان در نظر گرفته ‌شده است.

همچنین براین اساس قرار است که ۸۰۰هزار نفر از نیروهای آموزش و پرورش شامل قانون رتبه‌بندی معلمان شوند و فقط معلمانی که در مرخصی هستند یا در دستگاه دیگری به‌جز آموزش و پرورش در مأموریت و در حال خدمت هستند و نیروهای مازاد مشمول رتبه‌بندی نخواهند شد که مطابق گفته های یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش به دلیل کمبود معلم درآموزش و پرورش، نیروی مازادی وجود ندارد که شامل قانون رتبه‌بندی معلمان نشود. چنانچه معلمی نتواند کف امتیازات جدول رتبه‌بندی را بیاورد و احراز رتبه نشود، به مدت یک سال رتبه یک به وی تعلق خواهد گرفت تا در این مدت بتواند رتبه خود را کسب کند.

وی همچنین درباره معلمان تازه استخدام شده، گفت: معلمان جدیدالاستخدام تبدیل وضعیتشان مشروط به کسب رتبه «مربی» است و اگر بعد از دو دوره ارزیابی، رتبه مربی را کسب کنند، تبدیل وضعیت می‌شوند. البته این معلمان در جریان رتبه‌بندی قرار می‌گیرند.

هرچند که آموزش و پرورش در ظرف زمانی قانونی مراحل بررسی و رفع ایرادات لوایح را انجام داده و در نهایت مصوب شده که از ۳۱شهریور ۱۴۰۰ پرداختی معلمان صورت می‌گیرد اما برخی در این میان تا زمان اجرایی شدن این قانون با کوچکترین موانعی در شبکه های مجازی همهمه ای ایجاد کردند که گاهی موجب دل نگرانی برخی معلمان شده است.

قانون رتبه بندی معلمان هدف را ارتقا کیفیت، شایستگی های عمومی و تخصصی دانست که ما به ازای مادی هم دارد و باعث ایجاد انگیزه در میان فرهنگیان شود. همچنین اعتبار پایدار برای این طرح پیش بینی شده است.

از زمان ابلاغ این آیین نامه تاکنون، با توجه به برخی ابهامات در قانون تازه مصوب شده و بررسی همه جانبه آن نیازمند پیگیری است تا در نهایت به مرحله اجرا برسد.

در واقع برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تلفیق قوانین مقررات مجلس در چند وقت اخیر ایراداتی را به آیین نامه رتبه بندی معلمان وارد کرده بودند که در نهایت چهارم مرداد ماه وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران اعلام کرد که ایراداتی را کمیسیون تلفیق قوانین مقررات مجلس در خصوص این آیین نامه داشتند که در چند روز گذشته به ما ارجاع دادند. در کمیسیون مربوطه ایرادها برطرف شد و در این کمیسیون به توافق رسیدند که در اولین جلسه هیات دولت، آیین نامه نهایی شود.

علیرضا منادی سفیدان رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به ایرنا در خصوص آخرین وضعیت طرح رتبه بندی معلمان اظهارداشت: همه مباحث طرح رتبه‌بندی از جمله آیین نامه آن در حال نهایی شدن است و طی چند روز آینده از سوی دولت نهایی و وارد مرحله اجرایی خواهد شد.

همچینن وزیر آموزش و پرورش در حاشیه بازدید از نمایشگاه هم‌افزایی مدیریت ایران اعلام کرده است: سعی می کنیم این آیین نامه که رئیس جمهور هم اصرار دارند سریع‌تر اجرایی شود، در جلسه این هفته هیات دولت نهایی کنیم.

نوری پیش از این هم گفته بود: رتبه‌بندی باید هم سریع و هم دقیق اجرا شود. ما به نظرات احترام می‌گذاریم، اما موارد این‌چنینی زمان‌بر هستند. به‌عنوان‌ مثال قانون نظام پرداخت هماهنگ سال ۸۶تصویب شد، اما سال ۸۸ اجرا شد؛ دولت رتبه‌بندی را بعد از ۶ماه اجرایی کرد و بودجه آن‌هم تأمین شد؛ لذا باید بتوانیم به اهداف مدنظر برسیم. آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی ۲۶ بار ویرایش شد و مورد بحث و بررسی دقیق قرار گرفت و روی آیین‌نامه‌های قوانین دیگر به‌ این اندازه ندیده‌ام که کار شده باشد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

کد خبر: 1149248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =