آخرین وضعیت کرونا در کشور | مشارکت پایین هموطنان در تزریق دوز یادآور نگران‌کننده است

درحالی نرخ ابتلای روزانه کاهش اندکی را به خود دیده که کارشناسان براین باورند میزان پایین مشارکت هموطنان در تکمیل فرآیند واکسیناسیون با دوز یادآور و همچنین نزولی شدن سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی، هفته آینده می‌تواند مشکل آفرین باشد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، در نگاه اولیه اگرچه نرخ ابتلای روزانه نزدیک به ۲۰۰۰ مورد کاهش یافته اما واقعیت امر اینجاست که نباید در شرایط فعلی و فعالیت زیرسویه‌های امیکرون دچار اشتباه محاسباتی شویم، چون آتش زیرخاکستر ویروس منحوس بارها نشان داده که یکباره شعله‌ور شده و مشکل‌آفرین می‌شود.

در این زمینه کارشناسان تاکید می‌کنند بررسی رفتار ویروس منحوس در دوره‌ها و پیک‌های گذشته نشان می‌دهد که این ویروس هنوز کامل مهار نشده و هر لحظه می‌تواند زیرسایه بی‌توجهی و عادی انگاری دوباره خودنمایی کرده و مشکل آفرین شود.

بیشتر بخوانید:

مردم از تزریق واکسن استقبال نمی‌کنند/ سویه جدید کرونا، سیستم تنفسی فوقانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد

این گروه تاکید می‌کند بهترین روش برای درک شرایط موجودی بررسی میان مدت یا مقاطعی غیر از دوره‌های روزانه است چون براساس رفتار گذشته ویروس منحوس فراز و فرودها امری طبیعی در دوره همه‌گیری است اما همراهی و هماهنگی هموطنان با سیاست‌های کلان بهداشتی که از سوی مسئولان مربوطه اعلام می‌شود تعیین کننده روند کلی در میان همین فراز و فرودهاست که در نگاه دوره‌ای یک ماه می‌بینیم این روند همواره صعودی بوده و کاهش نرخ ابتلای روزانه به معنی بهبود شرایط نیست.

البته به گفته این گروه نباید فراموش کنیم که این اتفاق در سایه عادی انگاری و فعالیت قابل توجه زیرسویه‌های امیکرون با قدرت سرایت بسیار بالاتر شکل گرفته که می‌تواند یکباره تمام معادلات را تغییر داده و هزینه‌های بالایی به نظام بهداشت و درمان کشورمان تحمیل کند.

کارشناسان بهداشت و درمان شاهد مثال کاهش مشارکت‌های مردمی در رعایت پروتکل‌ها را در عدم استقبال عمومی از تزریق دوز یادآور واکسن کرونا می‌دانند و تاکید می‌کنند: در شرایط فعلی بهترین راهکار و البته کم‌هزینه‌ترین راهکار این است که ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی نسبت به تکمیل مراحل واکسیناسیون بخصوص برای افرادی که شش ماه از تزریق آخرین واکسن‌آنها گذشته است.

به گفته این گروه علی‌رغم اینکه پایگاه‌های تزریق واکسیناسیون در سراسر ایران فعال هستند و محدودیتی هم در تامین واکسن مورد نیاز جامعه نداریم بررسی آماری در دوره یک هفته‌ اخیر نشان می‌دهد که تقریباً روزانه ۲۸۰۷۵ مورد تزریق واکسن در سراسر کشور ثبت شده یعنی در مجموع ۱۹۶۵۲۹ هزار مورد تزریق در میان هموطنان انجام شده آنهم در مواردی که این رقم مشمول تمامی دوزها از جمله دوز چهارم یا همان یادآور است.

این گروه تاکید دارند رقم یاد شده به هیچ عنوان مناسب شرایط فعلی و آتش زیر خاکستر کرونا در پیک هفتم نیست و هموطنان باید تکمیل مراحل واکسیناسیون را جدی بگیرند چون بررسی‌های علمی نشان داده تزریق واکسن به میزان قابل توجهی از میزان مرگ و میر ناشی از کرونا را کاهش خواهد داد ومانع از بستری مبتلایان در بخش مراقبت‌های ویژه خواهد شد چون در این افراد سطح بیماری نگران کننده نیست.

کارشناسان بهداشت و درمان همچنین معتقدند انجام تست‌های روزانه در میان افراد و غربالگیری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم پاشنه آشیل تمامی موارد است تا مانع از دست به دست شدن ویروس از طریق مبتلایان بدون علامت یا افرادی که براین باورند که سرماه خورده‌اند، باشیم درحالی که واقعیت آماری در همین دوره یک هفته‌ای نشان می‌دهد سطح انجام تست‌های روزانه نیز مناسب شرایط نبوده و تنها روزانه ۲۶۸۳۸.۱۴ مورد تست انجام شده یعنی از هفتمین روز مرداد ۱۴۰۱ تا چهاردمین روز همین ماه مجموعا تنها رقمی معادل ۱۸۷۸۶۷ مورد تست کرونا انجام شده است.

واکسن ایرانی کرونا , واکسن برکت , کرونا ,

واقعیت آمار کرونای در یک هفته اخیر

به‌هرحال درحالی مرداد ۱۴۰۱ به نیمه رسیده است که به تایید مقام‌های مسئول وزارت بهداشت هنوز با قله پیک هفتم کرونا فاصله داریم و فعالیت زیرسویه‌های امیکرون در ایران توانایی ایجاد بحرانی تازه در دوره همه‌گیری را دارد و لازم است هموطنان با توجه به آمارها و تحلیل‌های کارشناسی نسبت به تغییر سبک زندگی خود متناسب شرایط فعلی همانند پیک اول کرونا مشارکت حداکثری در اجرای قوانین و پروتکل‌های بهداشتی داشته باشند.

به این ترتیب برای رسیدن به واقعیت کرونایی نیمه مرداد ماه فقط کافی است به یک هفته قبل بازگردیم و از تاریخ ۷ مرداد تا آخرین آمار منتشر شده دقیق‌تر به آمارها توجه کنیم تا دریابیم واقعیت کرونایی مرداد ۱۴۰۱ چیست؟

در این دوره اگر فرض کنیم یک زنجیره اتفاقات می‌تواند شرایط فعلی را بحرانی کند می‌بینیم همه اتفاقات از تغییر معنادار نرخ ابتلای روزانه آغاز شده است. در نگاه اول در هفتمین روز مرداد امسال نرخ ابتلای روزانه  ۷۸۴۹مورد بیمار جدید در سامانه وزارت بهداشت ثبت شده است و در آخرین آمار منتشر شده یعنی جمعه گذشته می‌بینیم  ۵۴۵۵ مورد ابتلا داشته‌ایم که کارشناسان تاکید می‌کنند این کاهش۳۰ درصدی یا حدود ۲۰۰۰ نفری ملاک شرایط نیست چون واقعیت شرایط حدود ۱۴ روز بعد مشخص خواهد شد.

در ادامه مقایسه تعداد موارد بستری هم می‌بینیم در دوره یاد شده از ۱۲۶۳ مورد بستری روزانه به ۹۹۸ مورد در چهاردهمین روز مرداد رسیده‌ایم یعنی در این بخش هم نزدیک به ۲۱ درصد نزول ثبت شده و درپی آنهم از ۱۱۶۹ مورد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه به ۱۴۲۴ مورد یعنی رشد ۲۱.۸ درصدی رسیده‌ایم و نهایتاً آماره موارد فوتی از ۵۴ مورد به ۴۷ نفر در روز رسیده است اما شرایط کلی زمانی مشخص می‌شود که می‌بینیم در همین دوره تعداد شهرستان‌های قرمز یکباره با رشدی معادل ۱۲۸.۰۷ درصد از ۵۷ مورد به ۱۳۰ مورد رسیده و در پی آن تعداد شهرستان‌های نارنجی هم ۵۰ درصد رشد به خود دیده است.

از سوی دیگر وقتی به تغییرات شرایط کرونایی شهرستان‌های قرمز و نارنجی دقت بیشتری می‌کنیم کاملاً مشخص است که شهرستان‌های گردشگرپذیر و البته کلانشهرها در رتبه‌های اول تغییر وضعیت به دلیل جابه‌جایی گسترده جمعیت زیر سایه بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی هستند و درصورت بی‌توجهی به واقعیت این آمارها احتملا مردادماه ۱۴۰۱ با آمارهای بسیار بیشتر در همه بخش‌های دوره همه‌گیری به پایان خواهد رسید.

بیشتر بخوانید

استان فارس/ شیراز در وضعیت نارنجی کرونایی

با افزایش شمار مبتلایان کرونایی در موج هفتم تعداد شهرهای قرمز استان فارس نیز رو به افزایش است به گونه‌ای که در حال حاضر شهرستان‌های سرچهان، خرمبید، لارستان، خنج و جویم در وضعیت قرمز و خطرناک قرار گرفتند. 

شهرستان‌های زرقان، ممسنی، شیراز، سروستان، اوز و گراش نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند و جز شهرستان خفر که وضعیت آبی دارند دیگر شهرستان‌ها در شرایط زرد قرار گرفته‌اند. 

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، دو میلیون و ۱۹۵ هزار و ۳۰۴ تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۶۴۴ هزار و ۸۶۹ بیمار مثبت شناسایی شده است.

از مجموع تست‌های انجام شده از ابتدای شیوع تاکنون، یک میلیون و ۷۸۸ هزار و ۹۰۶ تست تشخیصی مولکولی بوده که ۵۲۵ هزار و ۳۱۱ مورد بیمار مثبت قطعی شناسایی شده، همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون ۴۰۶ هزار و ۳۹۸ مورد تست سریع انجام شده و ۱۱۹ هزار و ۵۵۸ بیمار مثبت شناسایی شده است.

با بستری ۹۹ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، هم اکنون ۴۷۷ بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۶۲ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

در ۲۴ ساعت گذشته، گزارشی از موارد فوتی ناشی از کرونا در فارس ثبت نشده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون، هشت هزار و ۵۶ نفر است.

در حال حاضر مجموع تعداد دُز تزریق شده واکسن کرونا در شهرستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با احتساب چهار دُز، به هشت میلیون و ۲۰۳ هزار و ۱۲۹ دُز رسیده که از این تعداد سه میلیون و ۴۲۶ هزار و ۵۰۴ دُز نوبت اول، سه میلیون و ۱۳۳ هزار و ۳۰۰ دُز نوبت دوم، یک میلیون و ۵۵۹ هزار و ۴۷۴ دُز نوبت سوم و ۸۳ هزار و ۸۵۱ دُز یادآور واکسن بوده است.

استان هرمزگان/ یک شهرستان قرمز و ۶ مورد در وضعیت نارنجی

فاطمه نوروزیان اظهار داشت: مطابق آخرین رنگ بندی اعلام شده وضعیت استان به نسبت هفته گذشته کمی مساعدتر شده است.

وی افزود: هفته گذشته سه شهرستان استان در وضعیت قرمز بود اما اکنون تنها شهرستان بستک در رنگ بندی جدید قرمز است و وضعیت کرونایی آن پر خطر گزارش شده است. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در رنگ بندی جدید شهرستانهای بندرعباس، بندرلنگه، حاجی آباد، خمیر، کیش و میناب در وضعیت نارنجی و شهرستانهای پارسیان، جاسک، سیریک، قشم و رودان در وضعیت زرد هستند.

وی تصریح کرد: شهرهای بوموسی، بشاگرد و هرمز نیز در وضعیت آبی هستند و شرایط مناسبی در حوزه کرونایی دارند. 

نوروزیان در ادامه به تشریح آخرین آمار کرونایی استان پرداخت و گفت: کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جان یک هرمزگانی را گرفت و آمار فوتی ها به دو هزار و ۶۳۵ نفر رسید، متوفی یک آقای ۶۷ ساله از بندرلنگه بود.

وی افزود: در این بازه زمانی ۶ بیمار جدید با تشخیص کرونا در استان بستری شد و آمار بستریها به ۶۰ بیمار رسید.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه تعداد موارد ابتلا در استان ۳۳۴۱ بیمار است افزود: از این تعداد ۳۲۸۱ نفر بصورت سرپایی و ۶۰ بیمار بصورت بستری تحت درمان می باشند که ۱۵ نفر از این بیماران بدحال و اینتوبه در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نظر هستند. 

استان اصفهان/ ۷۰ مورد بستری جدید در ۲۴ ساعت

پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع اصحاب رسانه با اشاره به روند کرونا در استان، اظهار داشت: در حال حاضر کرونا همچنان روند صعودی به خود گرفته و تعداد موارد شناسایی و بستری رو به افزایش است.

وی افزود:  سرعت سرایت بسیار بالاست و هر بیمار مبتلا به کرونا ۱۸ نفر را مبتلا می‌کند و همچنان توصیه می‌شود رعایت پروتکل‌های بهداشتی و واکسیناسیون در دستور کار باشد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه ۱۲ شهر استان اصفهان قرمز هستند، گفت: شهرستان‌های اصفهان، چادگان، خوانسار، خور، شهرضا، فریدن، فریدونشهر، فلاورجان، گلپایگان، مبارکه، نائین و نطنز در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

عقدک تصریح کرد: شهرستان‌های اردستان، بویین و میاندشت، خمینی‌شهر، دهاقان، سمیرم و نجف‌آباد نارنجی و شهرستان‌های برخوار، تیران و کرون، شاهین‌شهر و لنجان زرد و شهرستان برخوار آبی است.

وی در مورد وضعیت آمار بیماری کرونا در استان اصفهان (به ‌جز کاشان و آران ‌و بیدگل)، ادامه داد: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا یک میلیون و ۵۱۵ هزار و ۸۴۱ مورد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا و کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان ۵۰۵ هزار و ۷۸۹ نفر در استان اصفهان شناسایی شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به موارد نمونه گرفته شده در ۲۴ ساعت گذشته (احتمالاً بیمار)، اظهار داشت:  ۵۹۶ نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی ۲۸۱ نفر  و ۲ مورد فوتی بر اثر ابتلاء به کرونا گزارش شده است .

عقدک افزود:  ۲۱۲ هزار و ۲۴۴ نفر تعداد کل بستری‌شدگان کرونا از ابتدا تاکنون بوده و در حال حاضر تعداد بستری‌شدگان فعلی در بیمارستان‌ها  ۵۳۳ نفر است و تعداد بیماران بستری ۲۴ ساعت گذشته در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی  اصفهان ۱۰۷ نفر است که از این تعداد  ۷۰ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

وی خاطرنشان کرد:: ۱۱ هزار و ۷۹۷ نفر آمار کل فوت‌شدگان قطعی و شش هزار و ۸۲۷ نفر فوت‌شدگان مشکوک کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان (به‌ جز شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل) بوده است.

استان بوشهر/ ۷۰ درصد شهرستان‌ها در وضعیت زرد کرونایی

حسن ملکی‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به وضعیت رنگ‌بندی کرونایی استان بوشهر اظهار داشت: شهرستان‌های بوشهر، جم، دشتستان، دیر، عسلویه، کنگان و گناوه در وضعیت زرد، دیلم و تنگستان در شرایط نارنجی و دشتی در وضعیت آبی و در مجموع ۲۰ درصد شهرستان‌ها در وضعیت نارنجی، ۷۰ درصد زرد و ۱۰ درصد در شرایط آبی قرار دارد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از سه رقمی شدن شمار بستری در بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۰۷ هزار نفر در این استان به این ویروس مبتلا و ۲ هزار و ۱۸۱ نفر نیز بر اثر ابتلا به این ویروس فوت کرده‌اند.

وی تعداد بستری‌های بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر را افزون بر ۱۱۰ نفر دانست و بیان کرد: تعدادی از بیماران کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها قرار دارد و با کمک دستگاه تنفس می‌کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به سیر افزایشی بیماران بستری در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان گفت: باتوجه به ایام محرم و برگزاری مراسم‌ در فضای بسته، عزاداران حتما ضمن استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی، نذورات خود را به‌صورت بسته‌بندی و یا حتی‌الامکان به‌صورت بسته‌های خشک توزیع کنند.

ملکی‌زاده خاطر نشان کرد: شهروندان درصورت داشتن علایم بیماری کرونا مانند تب، سرفه، ضعف عمومی، خستگی مفرط، سر درد، درد عضلانی، گلودرد، آبریزش بینی، نفس تنگی، بی‌اشتهایی تهوع ، استفراغ و اسهال ضمن مراجعه به مراکز درمانی از حضور در تجمعات پرهیز کنند.

استان خراسان رضوی / ۱۰ شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی

 محمد پهلوان کاشی، رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس اظهارداشت: در حال حاضر شهرهای باخرز، بجستان، بردسکن، خلیل آباد، سبزوار، کاشمر، کوهسرخ، تربت حیدریه، سرخس و گناباد در وضعیت قرمز و تایباد، چناران، خواف، داورزن، سرخه، فریمان، درگز، جوین، قوچان، مشهد، نیشابور و فاروج در شرایط نارنجی قرار دارند.

وی تصریح کرد: همچنین شهرهای تربت جام، خوشاب، جغتای، رشتخوار، زاوه، صالح آباد، مه ولات، فیروزه و کلات در وضعیت زرد و تنها شهر بینالود در شرایط آبی قرار دارد.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه روند تعداد بیماران سرپایی و بستری مبتلا به کرونا در استان خراسان رضوی افزایشی است از عموم گروه های هدف خواست ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از ماسک، اجتناب از حضور در دورهمی ها و حفظ فاصله اجتماعی، نسبت به تکمیل و یا دریافت دز یادآور واکسن کرونا اقدام کنند.

پهلوان کاشی اظهار کرد: طی شبانه روز گذشته،۱۱۰ بیمار  جدید مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان خراسان رضوی بستری شدند که ۷۹  نفر از این تعداد متعلق به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۴۸۶ بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که ۳۷۳ نفر از این بیماران در مراکز درمانی این دانشگاه قرار دارند.

وی تعداد بیماران بدحال مبتلا به کرونا در بخش های مراقبت ویژه استان خراسان رضوی را ۱۰۳ نفر و سهم دانشگاه علوم پزشکی مشهد را از این تعداد ۹۲ نفر اعلام کرد و گفت: بیشتر افرادی که در این بخش ها بستری هستند نسبت به تکمیل و یا دریافت واکسن کم توجهی داشته اند.

رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تمامی سطوح بهداشتی و درمانی برای خدمت رسانی به بیماران در آمادگی کامل است تصریح کرد: طی شبانه روز گذشته، حدود ۹۰۰ بیمار سرپایی به مراکز خدمات جامع سلامت و اورژانس بیمارستان ها به صورت سرپایی مراجعه و تحت درمان قرار گرفتند.

کاشان / ثبت ۳ مورد فوت در ۲۴ ساعت گذشته

در آخرین بروزرسانی شرایط کاشان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و این موضوع نشان از آن است که اپیدمی کرونا در این منطقه وارد موج هفتم شده در حالی که آران و بیدگل در وضعیت آبی قرار گرفته است.

مهدی دلاوری با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته هشت بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: شش بیمار در کاشان بستری شدند که حداقل ۲۳ و حداکثر ۹۱ سال سن دارند و در شهرستان آران و بیدگل نیز دو نفر با حداقل ۶۶ و حداکثر ۷۷ سال سن بستری هستند.

وی با بیان اینکه ۵۴ بیمار حاد تنفسی در شهرستان کاشان بستری شده است، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز ۱۰ بیمار در بیمارستان این شهرستان به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شده است و در مجموع ۶۴ بیمار حاد تنفسی در دو شهرستان کاشان و آران و بیدکل بستری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه تاکنون ۹ بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری در بخش مراقبت ویژه بستری  هستند، ابراز داشت: متاسفانه موارد فوتی در منطقه طی ۲۴ ساعت گذشته در منطقه کاشان دو نفر آقا ۷۱ و ۸۳ سال و یک نفر خانم ۶۳ سال در کاشان سال به ثبت رسیده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به صفر مورد رسید، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۳۰ بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار ۹۶۶ نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی با بیان اینکه تاکنون دز نخست ویژه افراد پنج سال به بالا ۷۷.۹۵ درصد جامعه هدف تزریق کردند، تاکید کرد: ۷۱.۱۷ درصد از جامعه هدف افراد بالای پنج سال نیز دز دوم واکسن کرونا خود را تزریق کردند اما نوبت سوم در جامعه هدف بالای ۱۸ سال به ۳۶.۲۰ درصد می‌رسد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

خراسان جنوبی/ افزایش شهرستان‌های قرمز کرونایی در استان

 دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و مدیریت کرونا در خراسان جنوبی اظهار داشت: تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز کرونایی در خراسان جنوبی به ۵ شهرستان افزایش یافته است.

غلامرضا شریف‌زاده عنوان کرد: بر اساس آخرین بروزرسانی نقشه کرونایی کشور مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۵ شهرستان بیرجند، درمیان، سربیشه، فردوس و نهبندان در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) قرار گرفتند.

وی افزود: شهرستان‌های بشرویه، زیرکوه، سرایان و قائنات نیز در وضعیت نارنجی کرونا(پرخطر) قرار دارند و تنها شهرستان با وضعیت زرد(نسبتا پرخطر) در خراسان جنوبی، شهرستان طبس است و شهرستان خوسف در وضعیت آبی(عادی) قرار دارد.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و مدیریت کرونا در خراسان جنوبی گفت: در کنار موج هفتم کرونا، سویه واکسن گریزی هم در استان شایع شده است.

وی افزود: تنها حدود یک درصد از مردم خراسان جنوبی از واکسن دُز چهارم کرونا استقبال کردند که این آمار کم، کرونا را هر روز قوی‌تر می‌کند.

شریف زاده عنوان کرد: تزریق دُزهای یادآور واکسن کرونا و استفاده از ماسک دو عامل مهم و کلیدی در پیشگیری از ابتلا به کرونا است.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و مدیریت کرونا در خراسان جنوبی گفت: روز گذشته ۱۱۸ آزمایش جدید کرونا در استان انجام شد که در مجموع ۵۱ بیمار جدید شناسایی شد.

غلامرضا شریف زاده افزود: در حال حاضر ۶۳ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که ۵۳ نفر کرونا مثبتند و از این تعداد ۱۲ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال ۲ نفر نامساعد است.

وی گفت: در شبانه روز گذشته یک نفر دیگر در استان براثر این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع موارد فوت به یک هزار و ۴۷۶ نفر افزایش یافت.

دبیر ستاد پیشگیری و کنترل کرونا در استان خراسان جنوبی افزود: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان ۵۸۸ هزار و ۰۲۸ نفر واکسن نوبت اول، ۵۳۲ هزار و ۵۵۱ نفر واکسن نوبت دوم، ۲۲۴ هزار و  ۴۵۳ نفر واکسن نوبت سوم و ۹ هزار و ۵۴۵ نفر واکسن نوبت چهارم را دریافت کردند.

استان کرمان/ ثبت ۶ مورد فوتی در ۲۴ ساعت

براساس آخرین به روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از ۱۵ مرداد، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان ۱۱ مورد و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی همچنان ۶ شهر است؛ همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۴ شهر به ۶ شهر رسیده است و متاسفانه هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹، تا روز گذشته، اظهار داشت: ۶۰ مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد ۲۹ مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۴ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۱۵ مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۳ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۹ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان است.

وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۲۱۱ نفر است، گفت: تعداد فوتی‌های قطعی ابتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در استان شش مورد و مجموع جانباختگان کرونا در استان به ۵ هزار و ۷۲۳ نفر رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان واکسن تزریق شده جمعیت بالای ۱۲ سال در استان کرمان را ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۸۱۹ دوز واکسن تزریق شده نوبت اول، ۲ میلیون و ۸۴ هزار و ۲۴۱ دوز واکسن تزریق شده نوبت دوم، ۹۰۸ هزار و ۷۶۰ دوز واکسن تزریق شده نوبت سوم و ۵۷ هزار و ۳۱۹ دوز واکسن تزریق شده نوبت چهارم است.

استان آذربایجان‌غربی / ۴ شهرستان به رنگ قرمز کرونایی درآمدند

محمدامین ولی‌زاد صبح امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: هم اکنون و بر اساس آخرین داده‌های تحلیلی، شهرستان‌های پلدشت، چایپاره، میاندوآب و نقده در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

وی افزود: همچنین شهرستان‌های ارومیه، اشنویه و شاهین‌دژ در وضعیت نارنجی کرونایی هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: همچنین ۱۰ شهرستان شامل خوی، ماکو، شوط، سلماس، چالدران، مهاباد، بوکان، پیرانشهر، تکاب و سردشت نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

وی ادامه داد: با توجه به برآوردهای انجام شده، وضعیت شهرستان‌های میاندوآب، پلدشت و اشنویه به نسبت هفته گذشته دارای روند نگران کننده است که باید در این شهرستان‌ها هشدارهای لازم جدی گرفته شود.

ولی‌زاد بیان داشت: وضعیت شهرستان خوی نسبت به هفته قبل بهتر است و در سایر مناطق تغییر خاصی مشاهده نشده است.

وی در مورد تعدادی بیماران بستری کرونایی در آذربایجان‌غربی هم گفت: ۲۱۲ مبتلای جدید در استان شناسایی شده که از این تعداد ۱۳۹ نفر بستری در بیمارستان‌ها بوده و ۲۲ نفر نیز متصل به ونتیلاتور هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان‌غربی، ابراز داشت: با افزوده شدن ۳ مورد فوتی جدید، تعداد فوتی‌های کرونایی در استان به ۷ هزار و ۶۱۵ مورد رسید.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1149933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =