تسهیلات ویژه دانشگاه‌ها برای رتبه‌های برتر کنکور ۱۴۰۱ اعلام شد

تسهیلات ویژه دانشگاه‌ها برای جذب رتبه‌های برتر کنکور ۱۴۰۱ و برگزیدگان المپیاد دانش آموزی در رشته‌های هدف اولویت‌دار کشور اعلام شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه‌ ایسکانیوز، تسهیلات ویژه دانشگاه‌ها برای جذب رتبه‌های برتر کنکور ۱۴۰۱ و برگزیدگان المپیاد دانش آموزی در رشته‌های هدف اولویت‌دار کشور از دوره کارشناسی تا دکتری اعلام شد.

با تصویب هماهنگ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رتبه های 1 تا 100 گروه های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و رتبه های 1 تا 50 هنر و زبان های خارجی در کنکور سراسری سال 1401 و دارندگان نشان‌های طلا نقره و برنز کشوری در المپیادهای ملی دانش‌آموزی (که توسط وزارت آموزش و پرورش برگزار میشوند با معرفی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) در صورت انتخاب و پذیرش در رشته های هدف اولویت دار از مزایای طرح مذکور برخوردار می شوند.

رشته‌های هدف شامل برخی از رشته‌های گروه‌های علوم پایه، علوم انسانی و مهندسی کشاورزی هستند.

رشته‌های گروه علوم پایه شامل آمار، آمار و سنجش آموزشی، دکتری پیوسته فیزیک، ریاضیات و کاربردها، زیست فناوری، زمین شناسی، زیست شناسی جانوری، زیست شناسی سلولی و مولکولی، زیست‌شناسی دریا، زیست‌شناسی گیاهی، شیمی کاربردی، شیمی محض و فیزیک هستند.

رشته‌های گروه علوم انسانی شامل ایران شناسی، باستان شناسی، تاریخ، جامعه شناسی، جغرافیا، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی، علوم تربیتی، علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه، معارف اسلامی هستند.

 رشته‌های گروه مهندسی کشاورزی شامل علوم و مهندسی آب، علوم و مهندسی باغبانی، علوم و مهندسی خاک، علوم و مهندسی صنایع غذایی، مهندسی اقتصاد کشاورزی، مهندسی ترویج و آموزش کشاورزی پایدار، مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی هستند.

تسهیلات ویژه در طول تحصیل در 3 گروه فوق

بر اساس این طرح داوطلبان بدون آزمون و به عنوان استعدادهای درخشان در دوره های تحصیلی بالاتر تا مقطع دکتری در رشته‌های هدف در دانشگاه های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پذیرش می‌شوند.

داوطلبان در صورت تحصیل در رشته‌های فوق می‌توانند به میزان حداقل دستمزد تعیین شده توسط شورای عالی کار، در صورت انتخاب و پذیرش در رشته های هدف در طی دوره تحصیل در در داخل کشور در ازای انجام فعالیت‌های علمی و اجرایی حمایت مالی ماهیانه صورت می‌گیرد.

داوطلبان در صورت انتخاب رشته‌های فوق و تحصیل در آن، کمک‏ هزینه برای اجرای برنامه توانمندسازی و پشتیبانی از فعالیتهای آموزشی، پژوهشی، فناورانه، نوآورانه و فرهنگی به پیشنهاد برگزیده طرح و تأیید استاد راهبر دریافت کرده و از تسهیلات طرح جایگزین خدمت بنیاد ملی نخبگان (طرح شهید صیاد شیرازی) بهره‌مند می‌شوند.

 اعطای تسهیلات دوره پسادکتری بنیاد ملی نخبگان (طرح شهید دکتر چمران) بعد از اتمام دوره دکتری تخصصی به مدت حداکثر 3 سال و اعطای تسهیلات ویژه بنیاد ملی نخبگان برای جذب دردستگاه‌های اجرایی و مؤسسه‌های علمی کشور (طرح شهید شهریاری)، اعطای تسهیلات یاران جوان بنیاد ملی نخبگان (طرح مرحوم کاظمی آشتیانی) و در صورت اشتغال به عنوان عضو هیئت علمی در داخل کشور،  اعطای تسهیلات جذب در نهادهای فناورانه و شرکتهای دانش بنیان بنیاد ملی نخبگان (طرح شهید تهرانی مقدم) از جمله دیگر تسهیلات طرح ویژه حمایت از جذب رتبه های برتر کنکور سراسری و برگزیدگان المپیاد دانش آموزی به شمار می‌رود. 

لازم به ذکر است به برگزیدگان طرح و اعضای خانواده آنان شامل همسر و فرزندان، تا پایان تحصیل در داخل کشور بیمه تکمیلی درمان اعطا می‌شود. همچنین کمک‌هزینه اعزام به فرصت مطالعاتی داخل یا خارج از کشور به برگزید طرح، در دور دکتری تخصصی تعلق خواهد گرفت. 

به راه‌اندازی و حمایت از کسب وکارهای دانش بنیان، مطابق با قوانین و مقررات مربوطه نسهیلات تعلق خواهد گرفت. همچنین  پس از دانش آموختگی برگزیده طرح از دور دکتری تخصصی، پوشش صندوق حمایتی بیمه درآمد در صورت ارائه درخواست و به شرط اقامت وی در داخل کشور، متناسب با سال‌هایی که در داخل کشور و در رشته های هدف تحصیل کرده است، اعطا خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1150151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =