دستور تهیه آفت کش های طبیعی برای دفع آفات خانگی و باغچه

استفاده از آفت کش های شیمیایی به منظور دفع آفات خانگی و باغچه برای سلامتی مضرات زیادی به همراه دارد و بهتر است آفت کش های ارگانیک را جایگزین آن نمایید.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، استفاده از آفت کش های شیمیایی سرطان زا بوده و به دلیل ایجاد آلودگی محیطی توصیه نمی شود لذا به جای استفاده از آفت کش های شیمیایی، می توان از ترکیبات طبیعی برای از بین بردن آفات استفاده نمود. استفاده از آفت کش های طبیعی نه تنها مضر نمی باشد بلکه به صرفه نیز است و شما می توانید در خانه آفت کش‎ مورد نیازتان را تهیه کرده و به این ترتیب، در وقت و هزینه هایتان صرفه جویی کنید. در این بخش دستور تهیه چند سم و آفت کش های ارگانیک برای دفع آفات خانگی و باغچه را آورده ایم.

بیشتر بخوانید:

مراقبت و آبیاری گیاهی که برگ‌هاش قهوه‌ای شده است

خطر استفاده از آفت کش های شیمیایی

زمانی که با هر حشره ای که به خانه گل ها و گیاهان شما حمله کرده است، رو به رو میشوید، قطعا اولین راه حل استفاده از آفت کش ها خواهد بود اگرچه استفاده از آنها بهترین جایگزین نخواهد بود، به دلیل اینکه میتواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد. سازمان ملی بهداشت جهانی، گزارش کرده است که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، حتی در مقادیر کم میتواند به شدت به سلامتی آسیب برساند، آمار منتشر شده، توسط این سازمان، شرح میدهد که در سال ۲۰۰۲، با توجه به مسمویت از مصرف آفت کش ها مرگ و میر ها به ۱۸۶ هزار نفر رسیده است. همچنین مسمومیت، میتواند از طریق خوردن غذا و یا نوشیدن آب آلوده هم به وجود بیاید. به همین دلیل است که بسیاری از مردم سبزیجات ارگانیک را انتخاب میکنند حتی اگر آفت ها بر روی محصولات آنها تاثیر بگذارند.

آفت کش های طبیعی با فرمول گیاهی

حالا که عوارض استفاده از سم و آفت کش های شیمیایی را دانستید حتما مایلید با آفت کش هایی که بدون داشتن عوارض میتوانند شما را از شر حشرات و .. رها کنند آشنا شوید. با ما همراه شوید تا آفت کش های ارگانیک و دستور استفاده از آنها را بشناسید.

روغن مایع برای رفع تخم حشراتی مانند شپشک ها و شته ها

۱. یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان روغن پخت و پز مخلوط کرده و سپس دو قاشق چایخوری از آن را به یک فنجان آب افزوده و ترکیب را به درون یک آب پاش ریخته و روی گیاهتان اسپری کنید.

۲. می توانید ۱ فنجان روغن گیاهی را با ۱ قاشق غذاخوری صابون مخلوط کرده و سپس به ۱ پیمانه آب، ۲ قاشق چای خوری از مخلوط را افزوده ومحلول به دست آمده را روی گیاهتان اسپری کنید.

نکته :محلول فوق نباید به خاک نفوذ کرده و به ریشه گیاهتان برسد.

روغن چریش یا نیم

برای از بین بردن حشرات بالغ، لارو و تخم که روی برگ و سایر قسمتهای گیاهی تغذیه می کنند و از بین بردن آلودگی های قارچی در گیاهان :

۲ قاشق چایخوری روغن چریش را با ۱ قاشق چایخوری مایع ظرفشویی مایع و ۱ پیمانه آب مخلوط کنید و آن را روی تمام قسمتهای گیاه اسپری کنید.

روغن اکالیپتوس برای آفات بالدار و زنبور ها

روی آفات گیاهتان چند قطره روغن اکالیپتوس را بچکانید تا آنها را فراری دهید.

گشنیز
شما باید این گیاه را به مدت ۱۰دقیقه بجوشانید و این مخلوط را بر روی گیاه اسپری کنید.

پوست تخم مرغ برای حلزون ها و سوسک ها
پوست تخم مرغ ها را خشک و سپس خرد و پودر کنید و پودر پوسته تخم مرغ را روی پایه گیاه بپاشید.

فلفل برای آفات گیاهان

۱. ۶ عدد فلفل تند را با ۲ فنجان آب مخلوط نمایید و مواد را به مدت ۱ الی ۲ دقیقه، با سرعت بالا مخلوط کنید. سپس این مخلوط را در ظرفی ریخته و بگذارید یک شب بماند. بعد از این مدت مایع را صاف کرده و مایع صاف شده را با یک لیتر آبمخلوط کنید و مخلوط را به تمام گیاه اسپری کنید.

۲. چند قطره صابون مایع و ۱ قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز با ۱ پیمانه آب مخلوط کنید و این مخلوط را روی برگ گیاهانتان اسپری کنید.

سیر برای انواع حشرات و آفات خاک زی

۱.چند حبه سیر را پوست بگیرید و داخل خاک گلدان قرار دهید تا بوی آزاد شده از سیر حشرات را دور کند.

۲. یک سیر را همراه با دو لیوان آب له کنید و این مخلوط را به مدت ۲۴ ساعت بگذارید تا بماند، سپس روی گیاهتان اسپری کنید.

۳. یک حبه سیر و یک پیاز متوسط را خرد کنید و روی آنها یک لیتر آب ریخته و بگذارید یک ساعت بماند، سپس به مخلوط فوق ۱ قاشق چای خوری فلفل قرمز و ۱ قاشق غذا خوری صابون مایع افزوده و سپس روی گیاهتان اسپری کنید. این سم ارگانیک تا یک هفته در یخچال سالم می ماند.

۴. نصف فنجان سیر یا پیاز را با نصف فنجان فلفل تند در مخلوط کن بریزید تا سپس به ترکیب دو فنجان آب گرم افزوده و در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی بریزید و به مدت ۲۴ ساعت در یک مکان آفتابی قرار دهید. بعد از این مدت مخلوط را صاف کرده و آب به دست آمده را هر ۴ یا ۵ روز یکبار استفاده کنید.

اسطوخودوس برای دفع مورچه ها

شما میتوانید با تزریق ۳۰۰گرم از برگ تازه اسطوخودوس و یک لیتر آب، مورچه ها را دفع کنید باید این آماده سازی را قبل از اسپری کردن، خنک کنید تا تاثیر آن بیشتر طول بکشد.

شکر برای از بین بردن سوسک ها

در یک یا چند ظرف قسمت های مساوی از شکر که سوسک ها را جذب میکند و بی کربنات که آنها را میکشد را باهم مخلوط کنید و سپس همچنین مقدار کمی آب به آن اضافه کنید، سپس این ظرف هارا در محل هایی از خانه خود که سوسک ها بیشتر ظاهر میشوند قرار دهید.

آب گوجه فرنگی برای کنترل شته ها و دیگر حشرات

دو فنجان برگ و ساقه گیاه گوجه فرنگی را خرد کنید و دو فنجان آب را به آن افزوده وبه مدت ۲ دقیقه مخلوط کنید. سپس این مخلوط را بگذارید ۱ روز بماند و پس از یک روز، صاف کنید و مایع صاف شده را به ۱ لیتر آب اضافه کنید.

پرتقال برای آفاتی مثل حلزون ها، شته ها، قارچ ها

در یک ظرف شیشه ای پوست پرتقال را بریزید و ۲ فنجان آب جوش به آن اضافه کنید و بگذارید محلول به مدت ۲۴ ساعت در یک محل گرم بماند، سپس محلول را صاف کرده و پوست ها را جدا کنید و دور بریزید و آب حاصل را برای از بین بردن قارچها استفاده کنید.

۲. ۳۰ گرم روغن پرتقال و ۴ لیتر آب و سه قاشق چای خوری صابون مایع را مخلوط کنید و برای از بین بردن آفات روی گیاه اسپری کنید.

آب تنباکو برای آفات گیاهان

۲ لیتر آب را با یک فنجان تنباکو مخلوط کنید و آن را به مدت ۲۴ ساعت در یک مکان آفتابی یا در یک مکان گرم قرار دهید. سه قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی مایع را به این ترکیب اضافه کنید و آن را مخلوط کنید و روی قسمت های آلوده گیاه، اسپری کنید.

نمک برای از بین بردن کنه عنکبوتی

یک قاشق غذاخوری نمک را با ۲ لیتر آب مخلوط کنید و محلول به دست آمده را بر روی گیاه خود اسپری کنید.

الکل برای دور شدن حشرات از روی گیاهان

۱ فنجان الکلِ ۷۰ درصد را با یک لیتر آب مخلوط کنید و محلول به دست آمده را روی گیاهان اسپری کنید.

آویشن، آفت کش گیاهی برای پوست

ده قطره روغن آویشن، ۲۰ قطره روغن گیاه پونه و مقداری روغن زیتون را با کرم ضد آفتاب خود مخلوط نمایید و روی بدن بمالید.

بی کربنات سدیم برای از بین بردن موش ها

سدیم بی کربنات را با آرد و شکر ترکیب کنید؛ شکر، باید مقدارش بیشتر از دیگر ترکیبات، (تقریباً ۵۰%بیشتر)باشد. این آماده سازی را، درون ظرف کوچکی قرار دهید تاجوندگان بتوانند از آن تغذیه کنند پس از مصرف آنها به دلیل گازهایی که دی اکسید کربن در هنگام تماس با اسید معده ایجاد میکنند، میمیرند.

روغن کرچک برای دفع کردن حشرات از بدن

۹۰میلی لیتر قیر کاج ، ۶۰ میلی لیتر روغن کرچک و ۳۰ میلی لیتر روغن گیاه پونه را روی آتش ملایم بجوشانید تا به خمیری چسبنده تبدیل گردد و پس از خنک شدن آن را روی بدن خود بمالید.

گل داوودی برای شته ها و شپشک ها

یک لیتر (۴ فنجان) آب را با حدود ۱۰۰ گرم یا نصف فنجان گل داوودی خشک شده مخلوط کنید و ۲۰ دقیقه بجوشانید. سپس مخلوط را از یک صافی عبور دهید و آب به دست آمده را روی گیاه اسپری کنید.

انتهای پیام/

کد خبر: 1151030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =