اعطای وام بلندمدت و کم‌بهره به دانشجویان دانشگاه آزاد اصفهان/ پرداخت حق سرآمدی به اساتید پژوهشگر

بیست و دومین اجلاس هیأت امنای دانشگاه آزاد استان اصفهان، با تصویب همکاری دانشگاه و بانک رسالت در راستای اعطای وام شهریه بلندمدت و کم‌بهره به دانشجویان و هم‌چنین اعلام حمایت از اساتید پژوهشگر در قالب پرداخت حق سرآمدی، برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از اصفهان، بیست و دومین اجلاسیه هیأت امنای دانشگاه آزاد استان اصفهان به میزبانی دانشگاه آزاد واحد اصفهان (خوراسگان) برگزار شد. در این جلسه ضمن بررسی عملکرد علمی، اجرایی و اقتصادی واحدهای دانشگاهی استان در سال گذشته، بودجه دانشگاه در سال مالی آتی مورد تصویب قرار گرفت.

اعطای وام بلندمدت و کم‌بهره به دانشجویان دانشگاه آزاد اصفهان/ پرداخت حق سرآمدی به اساتید پژوهشگر

نظم‌بخشی به آموزش و پژوهش در دوره مدیریتی جدید دانشگاه

جواد علمایی نماینده تام‌الاختیار ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در هیأت امنای استان اصفهان، در این اجلاس گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریتی جدید به دنبال نظم‌بخشی به حوزه آموزشی و پژوهشی بوده است. رسیدن به این امر نیازمند تدوین بودجه‌های مبتنی بر علم اقتصاد و متناسب با نیازهای دانشگاه است. در این راستا، تجربیات سال‌های گذشته به ما کمک کرد تا بودجه‌ امسال غنای بیشتری داشته باشد.

پرداخت حق سرآمدی به اساتید پژوهشگر

وی با اشاره به تفاوت سبک پرداخت دستمزد در دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه‌های دیگر بیان کرد: هدف ما هدایت بدنه علمی دانشگاه به سوی فعالیت‌های پژوهشی است. لذا بخشی از پرداخت‌ها را به صورت مشوق بر اساس امتیازدهی به فعالیت‌های علمی با عناوینی مانند «حق سرآمدی» بر مبنای H-index و سایر شاخص‌های ارزیابی در نظر گرفته‌ایم که مازاد بر افزایش‌های سالانه دستمزد، محاسبه و به اساتید پژوهشگر پرداخت می‌شود.

لزوم ارتقای درآمدهای کاربنیان و مهارتی به ۱۰ درصد درآمدهای شهریه‌ای

علمایی ادامه داد: در بحث بودجه‌ امسال باید توجه شود که هم برای کارمندان و هم اعضای هیأت علمی افزایش قابل توجهی در پرداخت حقوق داشتیم تا عقب‌ماندگی سال‌های گذشته جبران شود. دانشگاه‌های دولتی مثل ما دغدغه جدی بابت بودجه ندارند زیرا حقوق‌ها از طریق وزارت امور اقتصاد و دارایی پرداخت می‌شود. اما دانشگاه آزاد اسلامی ردیف بودجه دولتی ندارد و درآمدها باید متناسب با هزینه‌ها باشد. در نتیجه با افزایش هزینه‌های ناشی از افزایش دستمزد، باید به دنبال افزایش درآمد باشیم. در این راستا با توجه به تأکید ریاست دانشگاه دکتر طهرانچی، باید درآمدهای کاربنیان و مهارتی به میزان ۱۰ درصد از درآمدهای شهریه‌ای ارتقا یابد.

اصفهان جزو استان‌های سرآمد در بودجه‌نویسی و اجرای طرح‌های پایلوت

مشاور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در امور آموزش افزود: اصفهان جزو شاخص‌ترین استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی از حیث بودجه محسوب می‌شود و همیشه از نظر شاخص‌های مختلف جزو بهترین استان‌ها بوده است. اصفهان در همه عرصه‌ها از گذشته تاکنون جزو استان‌های سرآمد بوده و در دوران جنگ تحمیلی بیش‌ترین شهید را تقدیم کرده و خدمات ارزشمندی برای کشور داشته است؛ دانشگاه هم جدای از جامعه نیست و دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان جزو بهترین مجموعه‌های دانشگاهی در کشور است. اصفهان از جمله استان‌هایی است که همیشه در اجرای طرح‌های جدید و نوآورانه به صورت پایلوت، پیش‌قدم شده است. مجری شدن برای انجام کارهای جدید کار دشواریست و این‌که استانی مجری طرح‌های جدید شود و راه‌حل ارائه کند، کار ساده‌ای نیست.

وی در خصوص استفاده از ظرفیت خیرین اظهار کرد: ما در دانشگاه آزاد اسلامی فارغ‌التحصیلانی داریم که حس تعلق خاطر به دانشگاه دارند و مایل‌اند گوشه‌ای از دینی که نسبت به دانشگاه احساس می‌کنند را ادا نمایند. باید از این ظرفیت مثل دانشگاه‌هایی چون دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر استفاده شود.

اعطای وام بلندمدت و کم‌بهره به دانشجویان دانشگاه آزاد اصفهان/ پرداخت حق سرآمدی به اساتید پژوهشگر

تحقق ۷۹ درصدی بسته‌های سند تحول و تعالی در اصفهان

در ادامه این اجلاس پیام نجفی بیان کرد: از زمان حضور دکتر طهرانچی در مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، قواعد بودجه‌نویسی به‌روزرسانی شده و توجه به درآمدهای غیرشهریه‌ای بیش از هر زمان دیگری در دستورکار قرار دارد. سال گذشته برنامه راهبردی دانشگاه به عنوان «سند پنج ساله تحول و تعالی» با تعیین ۱۰ بسته کاری تصویب شد که میزان موفقیت دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در دستیابی به اهداف بسته «ارتقاء کیفیت و کارآمدی دوره‌های تحصیلی» ۸۰ درصد، «ارتقاء تربیت اخلاقی، معنوی و هویتی» ۷۸ درصد، «ارتقاء پاسخگویی و قابلیت حل مسأله» ۹۴ درصد، «توسعه فناوری، نوآوری و کارآفرینی» ۹۱ درصد، «ارتقاء جایگاه بین‌المللی و الهام‌بخشی» ۷۷ درصد، «پیشرفت علمی مرجعیت‌ساز و تمدن‌آفرین» ۸۴ درصد، «فعالیت منسجم و هم‌افزای شبکه‌ای» ۷۵ درصد،  «تحول در فرهنگ سازمانی» ۷۸ درصد، «دستیابی به سازمان یادگیرنده» ۴۷ درصد و «بهره‌وری و پایداری اقتصادی» ۸۷ درصد بوده و در مجموع به ۷۹ درصد از اهداف بسته‌های کاری سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد رسیده‌ایم.

وی افزود: ما در ده شرکت دانش‌بنیان سهام‌دار هستیم که در چهار شرکت -مثل نگین بذر دانش و معیار دانش پارس- به سوددهی رسیده‌ایم. ولی سایر شرکت‌ها نوپا هستند و به زمان بیشتری نیازمندند. درآمدهای دانشگاه از محل سهام‌داری در این ده شرکت، به‌غیر از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد است که در سود فروش محصولات‌شان سهیم هستیم و همه این شرکت‌ها نیز در طرح پویش مشارکت دارند.

درآمد طرح‌های مهارتی کاملاً صرف خود دانشجویان می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با اشاره رشد چشم‌گیر درآمدهای مهارتی کارآفرین و کاربنیان دانشگاه گفت: درآمدهای دانشگاه در این حوزه به‌طور کامل صرف خود دانشجویان و طرح پویش می‌شود؛ یعنی دانشگاه هیچ عایدی از درآمدهای این بخش ندارد و تنها به عنوان واسطه‌ای میان کارآفرینان و دانشجویان عمل می‌کند تا به نحوی به رسالت خود در تحقق کارآفرینی دانش‌بنیان عمل کرده باشیم.

اعطای وام بلندمدت دانشجویی برای پرداخت کل شهریه

نجفی ادامه داد: با توجه به انضباط مالی و تلاش برای درآمدزایی در بخش‌های مختلف، افزایش اخیر دستمزد کارکنان و اساتید بدون انحراف از بودجه انجام شده است. هم‌چنین طبق توافقی که با بانک رسالت انجام شده و برای تصویب نهایی جزو دستورکار این جلسه قرار دارد، این بانک قبول کرده کل شهریه دانشجویان متقاضی در مقاطع مختلف را با پرداخت وام بلندمدت و کم‌بهره با کارمزد دو درصد به دانشجویان پرداخت کند.

اعطای وام بلندمدت و کم‌بهره به دانشجویان دانشگاه آزاد اصفهان/ پرداخت حق سرآمدی به اساتید پژوهشگر

ساخت مرکزی فناوری دانشگاه آزاد نجف‌آباد به وسعت ۲۰ هزار مترمربع

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مستقل نجف‌آباد در این جلسه گفت: تکمیل ساخت بزرگ‌ترین مرکز فن‌آوری دانشگاه با احیای یکی از خوابگاه‌های مستهلک به مساحت ۲۰ هزار متر مربع و پذیرش دانشجویان بین‌الملل از برنامه‌های واحد نجف‌آباد است.

فرید نعیمی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد با داشتن دو مدرسه عالی مهارتی، سال گذشته رتبه اول کشور را در حوزه برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت کسب کرد. هم‌چنین امسال توانستیم بیش از ۲۶۰۰ دانش‌آموز را در مدارس سما جذب کنیم و امروز مدارس سما به یکی از قوی‌ترین برندهای آموزش ابتدایی و متوسطه در شهرستان نجف‌آباد تبدیل شده است.

هزینه‌کرد ۷۰ درصدی کمک‌های خیرین در امور فناورانه و پژوهشی

وی افزود: در سال۱۴۰۰-۱۴۰۱ موفق به تحقق ۱۰۶.۴ درصدی بودجه شدیم. هم‌چنین توانستیم با رایزنی، کمک‌های مطلوبی را از طرف خیرین دریافت کنیم که ۷۰ درصد از این کمک‌ها صرف امور فناورانه و پژوهشی می‌شود. امیدواریم در سال مالی جدید بتوانیم با تداوم کاهش هزینه‌های پرسنلی، جاری و اداری، مبالغ صرف‌جویی شده را به سمت فعالیت‌های فناورانه و دانش‌بنیان هدایت کنیم.

اعطای وام بلندمدت و کم‌بهره به دانشجویان دانشگاه آزاد اصفهان/ پرداخت حق سرآمدی به اساتید پژوهشگر

گفتنی است در این جلسه تغییر احکام سرپرست‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد مستقل نجف‌آباد و واحد خمینی‌شهر به ریاست، تعیین کاربری دائمی علمی و پژوهشی برای کلینیک دندان‌پزشکی تأسیس شده توسط خیرین، اعطای وام شهریه توسط بانک رسالت با کارمزد دو درصد به دانشجویان و هم‌چنین تخصیص ۱۴ هکتار به منظور استفاده تعاونی مسکن اساتید و کارکنان دانشگاه ذیل نهضت ملی ساخت مسکن، مورد تصویب بیست و دومین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان قرار گرفت.

خبرنگار: امید ابراهیمی

 انتهای پیام./

کد خبر: 1151082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =