جزئیات افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور در ۱ سال

افزایش ظرفیت تولید برق در سه بخش بهره‌برداری از واحدهای جدید حرارتی و تجدیدپذیر و ارتقای توان عملی واحدهای موجود حرارتی در یک‌سال اول دولت سیزدهم پیگیری شد و در سال اول، دو برابر متوسط آمار ۸ ساله دولت تدبیر و امید، به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شد.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، درحالی که متوسط افزایش سالانه ظرفیت نیروگاهی کشور در هشت‌سال فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم 2 هزار و 67 مگاوات و بیشترین میزان افزایش ظرفیت نیروگاهی طی یک‌سال، 4 هزار و 930 مگاوات مربوط به سال 1389 بود، در دولت سیزدهم مقرر شد با انجام برنامه های فشرده و منظم، ظرفیت نیروگاهی کشور به میزان 6000 مگاوات در سال نخست فعالیت دولت افزایش یابد.

از برنامه افزایش 6000 مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور، 4 هزار و 448 مگاوات در بخش به مدار بهره‌برداری وارد شدن واحدهای جدید نیروگاه‌های حرارتی در اقصی نقاط کشور بود (4 هزار و 265 مگاوات واحدهای جدید حرارتی به‌علاوه 183 مگاوات اولین واحد تفاهم‌نامه وزارت نیرو و صمت) که تا امروز از این برنامه با افزایش 3 هزار و 27 مگاواتی، حدود 68 درصد برنامه محقق شده است.

همچنین یکهزار و 113 مگاوات از برنامه 6000 مگاواتی مربوط به ارتقای توان واحدهای نیروگاهی حرارتی موجود است که از این برنامه تا امروز با افزایش 935 مگاواتی از محل ارتقای توان عملی واحدهای گازی و سیکل ترکیبی و همچنین افزایش 100 مگاواتی از محل رفع محدودیت نیروگاه‌های بخاری موجود، حدود 93 درصد محقق شده است.

بخشی از این برنامه 6000 مگاواتی نیز مربوط به افزایش 501 مگاواتی ظرفیت تولید برق در نیروگاه‌های تجدیدپذیر بوده که از این برنامه با افزایش 82 مگاواتی ظرفیت تولید انرژی های تجدیدپذیر در یک سال گذشته، تنها حدود 16 درصد محقق شده است.

با وجود آنکه از برنامه افزایش 6000 مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور در سال نخست فعالیت دولت مردمی، تا امروز حدود 4200 مگاوات به‌بهره برداری رسیده، همین آمار محقق شده نیز دو برابر آمار متوسط سالانه افزایش ظرفیت تولید برق کشور در هشت سال فعالیت دولت تدبیر و امید است.

البته علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو، در نشست اخیر خود با خبرنگاران با تأیید بهره برداری از حدود 4200 مگاوات از برنامه 6000 مگاواتی افزایش ظرفیت تولید برق در یک‌سال نخست فعالیت دولت، اعلام کرد که در آینده ای نزدیک 1800 مگاوات از ظرفیت باقی مانده این برنامه نیز تکمیل و وارد مدار خواهد شد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1151162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =