پیش‌بینی پاییزی خشک در کشور

ایران در سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، میزان ۱۸ درصد کمتر از متوسط بلندمدت باران دریافت کرد که معادل ۲۱ میلیارد متر مکعب آب است، از سوی دیگر پاییزی خشک در پیش داریم در این راستا باید در همه مصارف آب، بازنگری جدی به وجود آید.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ که از اول مهر سال گذشته آغاز شده بود،‌ ۳۱ شهریور سال ۱۴۰۱ به اتمام رسید، سالی که همراه با خود هم خشکسالی‌های شدید در بخش اعظمی از کشور را به همراه داشت و هم سیلاب را برای مناطقی ایجاد کرد تا بار دیگر ثابت شود سیل و خشکسالی به عنوان دو روی یک سکه تغییرات آب و هوایی در کشور ما اثرگذاری قابل توجهی دارد.

بیشتر بخوانید

هواشناسی ایران/ بارش پراکنده در شمال کشور

بررسی آماری آخرین وضعیت دما، بارش‌ها و منابع آبی کشور بیانگر آن است که طی سال آبی جاری، متوسط دمای کشور نسبت به دوره زمانی بلند مدت ۱.۱ درجه در کل کشور افزایش داشته است. حداکثر این تغییرات در کهگیلویه و بویر احمد به ۱.۹ درجه افزایش و در استان ایلام به ۱.۷ درجه رشد رسیده است.

از سوی دیگر در استان گلستان و خراسان شمالی نیز به ترتیب کمترین میزان دمان به عدد ۰.۴ افزایش به ثبت رسیده است، این در حالیست که رشد ۰.۱ درجه‌ای دما در یک استان می‌تواند زمینه بروز مشکلات گسترده اقلیمی را مهیا کند.

در همین رابطه، ابوالفضل خادمی، کارشناس حوزه اقلیم‌شناسی با اشاره به تغییر دمای شکل گرفته در کل کشور بیان کرد:‌ افزایش ۰.۱ درجه ای دما بر روی همه مسائلی که فکر می‌کنید، اعم از بهره‌وری کشاورزی، فرسایش خاک، تغییرات مدل بارش و سایر موارد مهم اثر گذار است.‌

این کارشناس اقلیم‌شناسی گفت:‌ این حرف که اقلیم دارد تغییر می‌کند به معنای این نیست که ما باید فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی خود را تعطیل کنیم بلکه باید برای مدیریت آثار این تغییرات و تلاش برای کند شدن روند آن تلاش کنیم.‌

* کاهش ۱۸ درصدی بارندگی نسبت به بلند مدت

در بخش بارش، طی سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱، بر مبنای آمار موسسه تحقیقات آب، شاهد کاهش ۱۸ درصدی متوسط بارندگی در کل کشور نسبت به متوسط ۵۴ سال اخیر هستیم، این درحالیست که بر اساس آمار سازمان هواشناسی، کاهش ۲۴ درصدی بارندگی نسبت به متوسط بلند مدت اتفاق افتاده است.

بر این مبنا بخش اعظمی از مناطق کشور از جمله، حوضه آبریز کرخه، مرزی غرب، سفیدرود بزرگ، دریاچه نمک، زهره و جراحی، هامون هیرمند، سرخی و سایر مناطق کاهش بین ۲۵ تا ۵۰ میلیمتر را تجربه کردند.

در این بین در جنوب استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان شاهد رشد میزان بارندگی نسبت به متوسط بلندمدت بوده‌ایم.

* ۲۳ استان کمتر از میانگین بلند مدت باران دریافت کردند

بر اساس آمار بارندگی سال ۱۴۰۰-۱۴۰۱، در سال آبی جاری ۲۰۳.۹ میلیمتر در کل کشور بارندگی داشتیم که نسبت به بارش ۲۴۹.۳ میلیمتری در بلند مدت ۱۸ درصد کاهش را تجربه کرده است.

در این راستا ۲۳ استان کشور شرایط بارش زیر نرمال را تجربه کردند، ۵ استان در حد نرمال بارندگی داشتند و ۳ استان نیز بالای شرایط بارندگی بالای نرمال را تجربه کردند.

با نگاهی به شرایط بارندگی در ۵۴ سال گذشته، سال آبی جاری در بین ۱۱ سال دارای کمترین میزان بارندگی رده‌بندی می‌شود.

* جزئیات بارندگی در سال آبی جاری

 بر اساس اطلاعات حوضه‌های آبریز ۹ گانه کشور، حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب ۳۸ درصد کمتر از متوسط بلندمدت بارش دریافت کرده است.

این آمار در حوضه‌های آبریز سفیدرود بزرگ، کارون بزرگ، فلات مرکزی و شرقی، ارس، اترک و حوضه‌های شمالی به ترتیب، ۲۶ درصد، ۲۵ درصد، ۲۴ درصد، ۱۹ درصد و ۴ درصد کاهش را ثبت کرده است.

این درحالیست که در حوضه آبریز زاینده رود شاهد کاهش ۲۳ درصدی بارش‌ها هستیم و در دریاچه ارومیه نیز بارندگی ۱۷ درصد از متوسط بلند مدت کمتر بوده است.

با در نظر گرفتن ضرب نفوذ و رواناب از میزان بارندگی کشور، کاهش ۱۸ درصدی میزان بارندگی نسبت به بلندمدت سبب شده است ‌شاهد کاهش ورودی به میزان ۲۰.۶ میلیارد متر مکعب آب به منابع آبی کشور باشیم.

* پاییز خشکی داریم؛ باید در همه مصارف آب‌ بازنگری جدی‌ شود

در همین رابطه محمد پورحمید کارشناس حوزه آب با اشاره به شرایط بارندگی در کشور می‌گوید: کاهش ورودی ۲۱ میلیارد متر مکعبی در کشوری که کل سرانه آب تجدیدشونده‌اش کمی بیش از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب است به معنای شرایط دشوار تامین آب است‌.

این کارشناس با اشاره به استقرار سیستم حکمرانی منابع آب در کشور گفت: پیش‌بینی‌ها بیانگر پاییز خشک در پاییز سال آبی است و باید در همه مصارف آب، بازنگری جدی به وجود بیاید.‌

بنابراین گزارش با توجه به جزئیات ذکر شده به نظر می‌رسد شرایط تامین منابع آبی در سال آبی جاری باید با مدیریت قابل توجه و همراهی مردم در صرفه‌جویی همراه باشد تا بدون ایجاد تنش آبی از شرایط عبور کنیم.

منبع: فارس

پایان پیام/

کد خبر: 1154732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =