بازار چین وارد فاز تراژیک شد/دلایل سقوط شاخص در چین

افت شاخص ها در چین به چهارمین هفته متوالی رسید و بازار چین را با سنگین ترین مدت زمان کاهش نسبت به دو سال اخیر رو به رو کرد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، شاخص ها در بازار چین چهارمین هفته سقوط را پشت سرگذاشتند و طولانی ترین زمان افت زنجیره ای را نسبت به دو سال گذشته به ثبت رساندند.

افت قیمت فلزات اساسی و تضعیف یوآن چین به دلیل نگرانی از توقف برنامه های محرک اقتصادی در این کشور، موجب سقوط سنگین شاخص ها شد.

در این بازار، شاخص شانگهای هفت روز معاملاتی گذشته را جمعا با افت 2.6 درصدی به پایان برد در حالی که افت قیمت سهام شرکت های مواد اولیه و انرژی بیشترین نقش را در سقوط این متغیر ایفا کردند.

در این بین، شاخص هنگ سنگ متعلق به شرکت های چینی افت 10 درصدی را از ماه آپریل تا کنون به ثبت رساند.

این در حالی است که، گزارش و آمارهای مربوط به وام های اخذ شده و عرضه نقدینگی در کشور چین در ساعات کاری روز جمعه منتشر خواهد شد و آمار تولیدات صنعتی و خرده فروشی نیز روز شنبه در اختیار عموم قرار می گیرد.

شاخص معیار بازار چین از ابتدای سال جاری تا به حال افت 20 درصدی داشته است و بازار این کشور را به عنوان منفی ترین بازار در میان 95 شاخص معیار بلومبرگ معرفی کرده است.

آمارهای منتشر شده نشان دهنده این است که بهبود اوضاع اقتصادی چین در ماه مارچ نتوانست به ماه آپریل سرایت کند و اقتصاد این کشور با افت تولیدات و محقق نشدن پیش بینی ها دوباره با روند نزولی همراه شد.

بر این اساس، در آخرین ساعات معاملاتی روز جمعه شاخص شانگهای چین تنها توانست با رشد 0.1 درصدی همراه شود در حالی که شاخص CSI در این کشور با تغییرات اندکی معاملات را خاتمه داد.

معاملات روز جمعه موجب شد تا شاخص هنگ سنگ متعلق به شرکت های چینی نیز کاهش 1 درصدی را از آن خود کند در حالی که بورس هنگ کنگ با افت 0.9 درصدی شاخص اصلی رو به رو شد.

401/601

کد خبر: 643867