مقام ترک: جنگ جهانی سوم نزدیک است

معاون نخست وزیر ترکیه درباره احتمال وقوع جنگ سوم جهانی در نتیجه جنگی تمام عیار بین آمریکا و روسیه در سوریه هشدار داد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روزنامه سان انگلیس، 'نعمان کورتولموش' معاون نخست وزیر ترکیه در مصاحبه ای با خبرگزاری دولتی این کشور هشدار داد که درگیری آمریکا و روسیه در دو سوی مخالف مناقشه سوریه ممکن است کل جهان را به ورطه جنگ بکشاند. وی گفت که مناقشه سوریه باعث شده است جهان در آستانه جنگ عظیم منطقه ای یا جهانی قرار بگیرد.
کورتولموش افزود: به صراحت بگوییم اگر این جنگ نیابتی خاتمه یابد، آمریکا و روسیه با یکدیگر وارد جنگ خواهند شد.
ترکیه و متحدان غربی اش از جمله آمریکا و انگلیس حامی گروه های معارض سوری و کناره گیری بشار اسد از قدرت هستند. اما روسیه از دولت سوریه در مقابله با گروه های تروریستی و معارض حمایت می کند.
از زمان جنگ سرد دو کشور بر سر اوکراین و پس از آن الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، مناسبات میان آمریکا و ورسیه به پایین ترین سطح رسیده است.
چندی پیش در ماه میلادی جاری، مسکو اعلام کرد که تحقیقات مشترک با آمریکا را در زمینه پروژه های انرژی هسته ای به حالت تعلیق در می آورد.
وی در این مصاحبه همچنین تاکید کرد که حضور نیروهای ترک در پایگاه نظامی بعشیقه در شمال عراق 'قانونی' است و این نیروها تا هر زمان که لازم باشد در عراق خواهند ماند.
این اظهارات در حالی صورت می گیرد که دولتمردان عراقی ضمن 'اشغالگر' نامیدن نیروهای ترک خواستار خروج آن ها از خاک عراق شده اند. پارلمان ترکیه چند روز قبل عملیات نظامی نظامیان این کشور در عراق و سوریه را برای یک ماه تمدید کرد.
آنکارا می گوید هدف از حضور نظامی اش در خاک عراق و سوریه نگرانی درباره حمله های تروریستی در مناطق مرزی اش است. مبارزه با داعش و کردهای سوریه مقصود اصلی عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه عنوان شده است.
بغداد و آنکارا طی روزهای اخیر درگیری جنگ لفظی بر سر حضور نظامیان ترک در خاک عراق بودند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پس از اصرار و تاکید های مقام ها و نهادهای عراقی مبنی بر خروج نظامیان ترک از بعشیقه، در اظهاراتی تند خطاب به حیدرالعبادی نخست وزیر عراق گفت که از بغداد در این زمینه دستور نمی گیرد.
عبادی نیز در اظهاراتی کنایه آمیز گفت: ما سرزمینمان را با عزم و ارداده مردانمان آزاد می کنیم، نه از طریق تماس های تصویری.
این سخن به فراخوان اردوغان در ساعات اولیه کودتای نافرجام این کشور اشاره دارد که وی از طریق تماس تصویری از مردم خواست با کودتاچیان مقابله کنند.

منبع: ایرنا

304/201

کد خبر: 687213