آیین نکوداشت مصطفی رحماندوست برگزار شد/ نگارخانه شهید محمدطاها افتتاح شد

بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در حالی امروز 26 آذرماه آغاز به کار کرد که آیین نکوداشت مصطفی رحماندوست در جریان مراسم افتتاحیه برگزار شد.

به گزارش سرویس فرهنگی ایسکانیوز به نقل از ستاد خبری بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، مراسم آغازین بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی قبل از ظهر دوشنبه 26 آذرماه در سالن شهید بهنام محمدی مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

فاضل نظری، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، محمدرضا زمردیان رییس بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی و معاون فرهنگی کانون، احترام برومند، فرهاد حسن‌زاده، لیلی رشیدی، منصور ضابطیان و علی خانجانی هیات داوران بخش ملی، غلامرضا امامی، نویسنده و مترجم و از مدیران اسبق کانون، مصطفی رحماندوست، مجتبی رحماندوست، مجید قناد و هشت مهمان خارجی جشنواره در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای مراسم منیژه واحد، قصه "عمر بیست و یک ساله" جشنواره قصه‌گویی را در قالب قصه، شعر و آواز اجرا کرد و در ادامه کلیپی از فعالیت های فرهنگی و هنری مصطفی رحماندوست پخش و سپس آیین نکوداشت وی آغاز شد.

غلامرضا امامی، نویسنده، مترجم و از مدیران اسبق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از مهمان این مراسم، درباره مصطفی رحماندوست گفت: بیش از ۵۰ سال با مصطفی رحماندوست دوست هستم اما نمی‌توانم در عرض 5 دقیقه درباره این دوستی دیرینه صحبت کنم. از طرفی خوشحالم این مرغک (جشنواره قصه‌گویی) طی این سال ها همچنان می‌خواند.

وی بیان کرد: از کسانی که برای بچه‌ها شعر گفتند و الان در جمع ما نیستند، تشکر می کنم و همچنین یاد می‌کنم از حادثه دلخراش اهواز که باعث به شهادت رسیدن تعدادی از هموطنان مان شد و شهید محمدطاها اقدامی کودک معصوم اهوازی نیز یکی از این شهدا بود. با دیدن تصویر این بچه های معصوم دریافتم داعشی‌ها هرگز شعر نخوانده اند، این جانیان هرگز جهان را زیبا ندیده و هرگز شعری آنها را نلرزانده است که یک بچه بیگناه را به خاک و خون کشیدند.

امامی همچنین اظهار کرد: در عوض شعر به جهان رنگ می‌دهد، شعر دنیای ما را زیبا و آسمان را آبی‌تر و زمین را سبزتر می‌کند. مصطفی عزیز ما شاعر است و زیبایی به جهان می بخشد، از غم ها می‌کاهد و به شادی‌ها و بازی‌های کودکان می‌افزاید.

وی در پایان گفت: کار بزرگ مصطفی رحماندوست این است که زندگی را آسان گرفته است، او همیشه مشکل‌گشای دوستانش بوده و آنچه در توان داشته انجام داده است. دوست دارم به او بگویم «آقا مصطفی باز هم برای بچه‌ها قصه و شعر بگو».

فریدون عموزاده خلیلی نویسنده و مدیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نیز به عنوان سخنران بعدی درباره مصطفی رحماندوست سخن گفت. وی با طرح سوالی مبنی بر تفاوت یک شاعر و قصه‌نویس با یک انسان معمولی چیست، گفت: فکر می‌کنم آدم های معمولی از امکان‌های معمولی دنیا استفاده می‌کنند؛ هوایی وجود دارد که نفس می‌کشیم، زمینی است که روی آن زندگی می‌کنیم و ... اما شاعر یا قصه‌نویس به دنیای ما امکان‌های جدید اضافه می‌کند تا دنیا زیباتر شود، بنابراین دنیای جدیدی برای ما خلق می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: میزان سنجش یک شاعر یا قصه‌نویس خوب بر این اساس است که چه اندازه دنیا را زیباتر، مهربان‌تر و بزرگ‌تر کرده است.

عموزاده خلیلی با اشاره به سخنان غلامرضا امامی درباره خشونت علیه کودکان گفت: آدم های معمولی برای کودکانی که مورد خشونت قرار می‌گیرند، تاسف می‌خورند اما شاعر برای آنها و درباره رنج آنها می‌نویسد تا به آنها توجه شود و مورد عنایت قرار بگیرند. اگر مصطفی رحماندوست ده‌ها قصه نوشته که جهان‌های جدیدی را خلق کند، یعنی او بیشتر از یک انسان معمولی به گردن ما حق دارد.

وی در پایان از حاضران در سالن که اکثراً کودک و نوجوان بودند درباره ماندگارترین شعر رحماندوست پرسید که پاسخ‌های متعددی دریافت کرد و گفت: آنچه که برای یک شاعر و نویسنده ارزش دارد، این است که مخاطبانش آثار او را بشناسند و به حافظه سپرده باشند.

آیین نکوداشت مصطفی رحماندوست با حضور فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، محمدرضا زمردیان، رئیس بیست و یکمین جشنواره بین المللی قصه گویی، غلامرضا امامی و فریدون عموزاده خلیلی برگزار شد.

مصطفی رحماندوست نیز در ادامه در سخنانی درباره قصه گویی گفت: حدود ۴۰ سال پیش به فکرم افتاد قصه گویی را سروسامان دهم که درسی در دانشگاه علامه طباطبایی راه اندازی کردم و بعد از آن، به دلیل اهمیت قصه‌گویی، یک کتاب با موضوع قصه گویی نوشتم که بارها تجدید چاپ شده است.

وی با انتقاد از اظهارنظرها درباره از رونق افتادن قصه‌گویی به دلیل گسترش فضای مجازی و اینترنت، بیان کرد: به نظر من قصه‌گویی نسبت به گذشته رواج بیشتری پیدا کرده است و شاهد این ادعا برگزاری جشنواره‌های قصه‌گویی و مادران قصه‌گو است، البته هنوز توجه ما به قصه گویی به اندازه دنیا نیست، اما وضع‌مان خیلی بهتر از زمانی است که فقط پدربزرگ ها و مادربزرگ ها برای بچه ها قصه می‌گفتند.

رحماندوست خاطرنشان کرد: ما ظرفیت بیشتری برای گسترش قصه‌گویی داریم تا گسترش مطالعه. به همین دلیل من شیوه‌های مختلفی برای قصه‌گویی پیشنهاد دادم که در کارگاه امروز نیز آن را مطرح می کنم.

وی در پایان گفت: گسترش قصه‌گویی سبب خواهد شد مطالعه و کتابخوانی گسترش یابد.

بر این اساس، پیش از آغاز مراسم افتتاحیه، نگارخانه شهید طاها اقدامی شهید حادثه تروریستی اهواز توسط فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، محمدرضا زمردیان رییس بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی و معاون فرهنگی کانون، غلامرضا امامی و مصطفی رحماندوست گشایش یافت.

کد خبر: 990035