نقشه برداری از منابع مرجانی خلیج فارس

محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نقشه‌برداری مرجان‌های سخت جزایر کیش، هندورابی، فارور و بنی فارور در خلیج فارس را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای انجام دادند.

به گزارش گروه علم وفناوری ایسکانیوز، «نقشه‌برداری مرجان های سخت جزایر کیش، هندورابی، فارور و بنی فارور در خلیج فارس با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا» عنوان طرح تحقیقاتی است که محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام دادند.

از آن جایی که مرجان های دریایی سرفصل زنجیره مهمی از دیگر آبزیان دریایی هستند نابودی‌ها آنها باعث انقراض گونه‌های زیستی متعدد دریایی می شود. از این رو حفظ و مراقبت از سلامتی مرجان‌ها بسیار ضروری است. مدیریت حفظ منابع مرجانی با تهیه نقشه از آنها در کنار پایش مستمر محقق می شود. بر این اساس ایجاد ابزاری برای تهیه نقشه مرجان‌ها با صرف کمترین هزینه و در کوتاهترین زمان، لازم و ضروری است. استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا می‌تواند گزینه مناسبی در این راستا باشد. زیرا در مقایسه با روش‌های میدانی هزینه به مراتب کمتری دارد و علاوه بر این می‌تواند در مناطق دوردست و غیر قابل دسترسی مستقیم نیز به کار گرفته شود.

در نقشه‌برداری مداوم آبسنگ‌های مرجانی خلیج فارس ابتدا لازم است نقشه‌ای پایه و یکپارچه از پراکندگی و وضعیت سلامت مرجان های این منطقه تولید شود که بتوان در آینده با در نظر گرفتن آن، تغییرات ایجاد شده را پایش کرد. در این طرح نیز گزینه استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی تحقق این هدف استفاده شد.

تهیه نقشه‌های توپولوژیک پایه در قالب سامانه GIS از مرجان‌های اطراف جزایر کیش، هندورابی، فارور و بنی فارور در خلیج فارس، بهینه‌سازی الگوریتم‌های استخراج اطلاعات مرجان‌ها از روی تصاویر ماهواره‌ای برای خلیج فارس و توسعه الگوریتمی برای اندازه گیری ضریب میرایی نور در باندهای مختلف تصویربرداری ماهواره‌های مورد استفاده در مناطق مورد مطالعه از اهداف این طرح تحقیقاتی است. همچنین توسعه الگوریتمی برای اندازه گیری عمق آب از روی تصاویر چندباندی ماهواره‌ای در سواحل کم عمق مرجانی در خلیج فارس و انتخاب روشی بهینه برای کلاسه‌بندی تصاویر ماهواره‌ای به منظور تولید نقشه زیست‌بوم‌های بسترزی و به ویژه مرجان‌ها نیز در آن مد نظر قرار گرفت.

کاربرد نتایج این طرح نیز متنوع است و می توان به ایجاد و توسعه الگوریتم‌های ویژه و بومی‌سازی شده برای نقشه‌برداری مرجان‌های خلیج فارس و ایجاد بستری برای پایش تغییرات احتمالی در آینده در گستره و سلامت مرجان‌ها اشاره کرد. البته ایجاد بستری مناسب برای مطالعات آتی در زمینه‌های مرتبط با مرجان‌ها مانند جذب گردشگر را نیز می توان در زمینه های استفاده از نتایج آن برشمرد.
انتهای پیام/

کد خبر: 1001980