رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای:

آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از اصلی‌ترین پایه‌های تقویت تولید داخلی است

یکشنبه 25 فروردین 1398 - 18:31
کد مطلب: 1002190
صالحی عمران

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از اصلی‌ترین پایه‌های تقویت تولید داخلی به شمار رفته و مهارت آموزی به دانشجویان دارای نتایج مثبت اقتصادی است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از دانشگاه فنی و حرفه ای، ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای، ضمن تشریح جایگاه آموزش های فنی و حرفه ای در کشور، به سهم این آموزش ها در ایجاد اشتغال مولد اشاره و عنوان کرد: اگرچه از آموزش های نظری نیز نباید غافل شد اما مهارت آموزی به افراد جامعه دارای ابعاد و نتایج مثبت اقتصادی است.
وی افزود: اگر آموزش های فنی و حرفه ای برگرفته از تقاضای بازار کار باشد و کارفرمایان، کشاورزان و صنعتگران نیازهای خود را اعلام کنند، می توان موثرترین نوع آموزش فنی و حرفه ای را ارائه داد.
به گفته صالحی عمران آموزش های فنی و حرفه ای در صورتی پربازده و اثربخش است که بر اساس نیاز بازار کار صورت گیرد در غیراین صورت، آموزشی صرفا پشت درهای بسته، به رشد و ارتقای اقتصادی و فنی کشور منتهی نمی شود.
وی ادامه داد: تقاضای آموزشی دارای خاستگاه اجتماعی و در نگرش و رفتار آینده یک جامعه اثرگذار است. در چنین فرآیندی نیز ارزش های آموزشی به مرور در اجتماع جای گرفته و گاهی در طول زمان تغییر می کند.
صالحی عمران با بیان اینکه آموزش های فنی و حرفه ای نیز بی تاثیر از قاعده تقاضای آموزشی جامعه و شکل گیری ارزش ها نیست، عنوان کرد: جامعه کنونی ایران دارای چالش هایی در تقاضای آموزش های فنی و حرفه ای است و این حوزه به توجه و فرهنگ سازی نیاز دارد.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای در ادامه از علاقه خانواده و جامعه به دستیابی به سطوح آموزش عالی سخن گفت و افزود: به طور معمول خانواده ها سرمایه گذاری مناسبی برای ورود فرزندان به دانشگاه و مراکز آموزش عالی انجام می دهند که اگر این خواست اجتماعی نبود، با انبوهی از مراکز آموزش عالی و جمعیت چهارمیلیونی دانشجویان روبرو نبودیم. اما این در حالی است که بخش زیادی از این تقاضا در دریافت آموزش های نظری انباشته شده است.
صالحی عمران با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی و تغییر نگرش نسبت به آموزش های فنی و حرفه ای بر عهده سیاستگذاران آموزشی، اجتماعی و اقتصادی است، تصریح کرد: نگاه کلی جامعه نسبت به آموزش های فنی و حرفه ای دارای تردید است و از نظر فرهنگی در این حوزه ضعف داریم. از این رو فرهنگ سازی و تغییر نگرش نسبت به مهارت آموزی را باید جدی گرفت و برنامه ریزان تلاش بسیاری در این حوزه کنند.
صالحی عمران فرهنگ سازی در حوزه آموزش های مهارتی را بر عهده آموزش و پرورش دانست و گفت: نهاد آموزش و پرورش بزرگ ترین وظیفه در جذب علائق دانش آموزان و خانواده ها به آموزش های مهارتی دارد.
وی افزود: آموزش و پرورش باید این نگرش را در دانش آموزان و خانواده ها ایجاد کند که آینده شغلی و کیفیت زندگی افراد ارتباط جدی با آموزش ها و مهارت فنی و حرفه ای دارد. از این رو، باید خانواده ها را به سوی آموزش های فنی و حرفه ای جلب کرد تا در سطح آموزش عالی وارد رشته های مهارتی شوند.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای در پاسخ به این پرسش که پیوند آموزش های نظری و مهارتی چگونه ممکن است، عنوان کرد: برای پیوند آموزش های نظری و عملی به اصلاحاتی خارج و داخل نظام آموزشی نیازمندیم.
صالحی عمران با تاکید بر اینکه وقوع اصلاحاتی خارج از نظام آموزش عالی به تولید منجر می شود، گفت: در صورت توجه به آموزش های مهارتی و فنی در ساختارهای آموزشی و فرهنگی کشور، شاهد بهبود اقتصاد و افزایش تولید ناخالص ملی خواهیم بود چرا که در این صورت نهادهای اقتصادی و تولید فعال شده، تقاضا برای نیروی انسانی متخصص افزایش می یابد و زمینه جذب دانش آموختگانِ حوزه مهارت در اشتغال کشور فراهم می شود.
وی لزوم اصلاحات در داخل نظام های آموزشی را از دیگر ملزومات ارتقای آموزش های فنی و حرفه ای دانست و اظهار داشت: در برنامه های آموزشی و درسی نیازمند اصلاحاتی در زمینه افزایش توجه ها به مقوله مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای هستیم.
صالحی عمران تاکید کرد: برنامه های آموزشی و درسی باید صلاحیت محور و شایستگی محور شود. دروس عملی، فنی، حرفه ای، کارگاهی و مهارت های کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری باید در برنامه های درسی و آموزشی مدارس و مراکز آموزش عالی مورد توجه برنامه ریزان قرار گیرد.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای علل افزایش بیکاری را در نبود محیط اقتصادی مناسب برای تولید و به کارگیری نیروی متخصص انسانی جست وجو کرد و افزود: نبود برنامه ریزی های اقتصادی و سیاسی برای ایجاد زمینه های کسب و کار و تولید ملی از جمله عوامل بیکاری است.
وی معتقد است: بومی ساختن تولید و علم، امکان به کارگیری نیروهای متخصص و دانش آموخته در زمینه های مهارتی و فنی را فراهم می سازد.
صالحی عمران ارائه رشته و برنامه های درسی نامتناسب با بازار کار و اقتصاد کشور را از دیگر عوامل بیکاری برشمرد و گفت: همراه ساختن آموزش عالی با نیاز بازار کار، در اشتغال دانش آموختگان تاثیرگذار است. اگرچه تاکنون شاهد فراهم شدن ظرفیت های اشتغال از سوی نظام آموزش عالی بوده ایم اما از این ظرفیت ها به طور کار استفاده نشده است.
وی افزود: ایجاد خلاقیت و نوآوری در فرآیند آموزشی و اصلاح روش های آموزشی و برنامه های درسی منجر به تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر می شود که از آن ها می توان در بخش های گوناگون اقتصاد کشور به ویژه تولید داخلی استفاده کرد.

انتهای پیام/

286 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار