جزئیات هفته «سراهای دانشجویی» در سال 98/ خوابگاه‌هایی که قرار است «سرا» باشند

صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم هر سال، شعار هفته سراهای دانشجویی را متناسب با نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری انتخاب می کند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، «هفته سراهای دانشجویی» از روز گذشته (شنبه ۷ اردیبهشت‌ماه ۹۸) در سراسر کشور آغاز و تا ۱۳ اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

هفته سراهای دانشجویی به منظور تمرکز و توجه بیشتر به مسائل خوابگاه‌های دانشجویی، انعکاس مشکلات موجود به صورت برنامه‌ریزی شده و هدفمند، ایجاد هماهنگی و تعامل با سازمان‌ها، جلب مشارکت و هدایت کمک‌های خیرین و نهادها و برنامه‌ریزی در راستای مرمت و توسعه سراهای دانشجویی، هر ساله در اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

زمان برگزاری هفته سرا‌های دانشجویی توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام شد، بر این اساس، هفته سراهای دانشجویی با شعار «سرا‌های دانشجویی عرصه نوآوری، مهارت‌محوری و رونق تولیدات دانشجویی» برگزار می‌شود.

یکشنبه اجتماعی

امروز (یکشنبه 8 اردیبهشت‌ماه 98)، روز «ارتقای توانایی فردی، کسب مهارت‌های زندگی و مشارکت اجتماعی» در هفته سراهای دانشجویی است. مهارت های زندگی معمولا در قالب سرفصل هایی در کتاب های درسی و حتی برگزاری کلاس های آزاد برای افزایش توانایی های روانی و اجتماعی افراد تعریف می شود تا فرد واکنش منطقی و مؤثری در برابر فراز و نشیب های زندگی از خود نشان دهد. حالا سراهای دانشجویی، جوانِ دانشجو را هدف قرار داده اند که از تجربه بالایی در مواجهه با بحران ها برخوردار نیست و ممکن است با اتخاذ تصمیمات اشتباه، آینده خود را از مسیر موفقیت خارج کند. همچنین سراهای دانشجویی سعی دارند با شبیه سازی جامعه، روابط و مشارکت اجتماعی دانشجویان را گسترش دهند تا جامعه را از فردگرایی و خودخواهی در امان نگه دارند.

فعالیت گسترده دانشگاه تهران

دانشگاه تهران، یکی از دانشگاه هایی است که هفته سراهای دانشجویی را به صورت جدی دنبال می کند تا فضای خوابگاه ها را برای دانشجویانِ دور از خانه، مفرح و جذاب کند. به طور مثال خوابگاه متأهلین جلال، وابسته به دانشگاه تهران در روز نخست این هفته، اجرای تردستی، نمایش خیابانی، موسیقی محلی لری و مسابقه عکاسی از برنامه های هفته سراهای دانشجویی برگزار کرد. خوابگاه متأهلین شهید مطهری دانشگاه تهران هم علاوه بر مسابقه عکاسی، اجرای موسیقی سنتی و تلفیقی را در دستور کار قرار داد.

شعبه‌های مرکز مشاوره دانشگاه تهران هم در سطح خوابگاه‌های دانشجویی و سایر پردیس‌های این دانشگاه به مناسبت بزرگداشت هفته سراهای دانشجویی، برنامه‌های بهداشت روان برگزار می‌کند. ویژه‌برنامه‌های این شعبات برپایی غرفه مرکز مشاوره در طول هفته و برنامه‌های متنوع بهداشت روان، توزیع محصولات انتشاراتی بهداشت روانی، برگزاری مسابقه، نمایش نماهنگ و فیلم‌های کوتاه روان‌شناختی، برپایی اردوهای آموزشی و تفریحی، انجام آزمون‌های روان‌شناختی، اجرای تئاتر خیابانی و انجام رایگان و محرمانه تست HIV است.

بگویید سرا، نگویید خوابگاه!

سراهای دانشجویی در واقع همان خوابگاه های دانشجویی هستند که مسئولان ذی‌ربط سعی کردند فضای کسل‌کننده‌شان را با تغییر نام، عوض کنند. قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان در اولین نشست رؤسای اداره امور خوابگاه‌های دانشگاه‌های منطقه 6 کشور از عزم عمومی برای تغییر نام «خوابگاه دانشجویی» به «سرای دانشجویی» جهت تغییر در روحیه دانشجویان و ساز کار خوابگاه ها تا شاید تغییر این نام، از بار منفی و کسل کننده خوابگاه ها کم کند.

پانسیون ها به دلیل فضای ساختاری مشابه ولی تفاوت های عمیق میان افرادی که دور همدیگر جمع می شوند، باعث شد ذهنیت هایی منفی نسبت به فضای خوابگاه ها نیز شکل بگیرد. پانسیون ها برخلاف خوابگاه ها، محدودیتی برای ورود اشخاص ندارد و هر فردی از هر شغل و صنفی، صرفا با ارائه کارت شناسایی می تواند مجوز اقامت بگیرد؛ اما خوابگاه های دانشجویی فقط و فقط برای اسکان دانشجویان ساخته شده و فضایی به مراتب علمی‌تر و فرهنگی‌تر از پانسیون ها دارد.

در همین راستا مدیران صندوق رفاه دانشجویان با تغییر نام و البته اختصاص هفته‌ای در سال برای سراهای دانشجویی، تلاش دارند فضا را بهبود ببخشند. روزهای هفته سراهای دانشجویی در سال 98، هر کدام نامی جدا دارند و به موضوعی متفاوت می پردازند.

اسامی روز‌های هفته سرا‌های دانشجویی سال ۹۸

شنبه 7 اردیبهشت 98: ورزش نشاط و تندرستی

یکشنبه 8 اردیبهشت 98: ارتقای توانایی فردی، کسب مهارت‌های زندگی و مشارکت اجتماعی

دوشنبه 90اردیبهشت 98: اقوام، فرهنگ‌ها و حقوق شهروندی

سه شنبه 10 اردیبهشت 98: مشارکت خیّران، حمایت مسئولان و کمک نهاد‌های اجتماعی

چهارشنبه 11 اردیبهشت 98: ایده پردازی، مهارت آموزی و تولیدات دانشجویی

پنج شنبه 12 اردیبهشت 98: خودشناسی، خودسازی و اخلاق

جمعه 13 اردیبهشت 98: غذای سالم، بهداشت و سلامت

صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم هر سال، شعار هفته سراهای دانشجویی را متناسب با نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری انتخاب می کند. سال 97 رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، شعار کلی هفته سراهای دانشجویی را «سرا‌های دانشجویی و حمایت از کالای ایران» انتخاب کرد و حالا هم «رونق تولید»، نامی که رهبر معظم انقلاب برای سال 98 برگزیدند را دستمایه شعار هفته سراهای دانشجویی قرار داده اند و «سرا‌های دانشجویی عرصه نوآوری، مهارت‌محوری و رونق تولیدات دانشجویی» قرار است سرلوحه هفته این سراها در سال جاری باشد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1003538