حجت‌الاسلام رستمی:

دانشگاه باید مهارت‌های زندگی را به دانشجویان بیاموزد 

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 - 14:21
کد مطلب: 1005822
رستمی

رئیس نهاد نمایندگی مقام رهبری در دانشگاه‌ها گفت: باید دانشگاه به دانشجویان بیاموزد که مهارت‌های آینده زندگی چه چیزهایی می‌باشد و این امری است که در نظام تربیتی ما مورد غفلت قرار گرفته است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی در نشست با اعضای هیئت علمی، دانشجویان و مسئولان دانشگاه فنی و حرفه‌ای که در دانشکده شریعتی این دانشگاه برگزار شد، با تاکید بر این که خروجی‌های حاصل از دانشگاه فنی و حرفه‌ای با سایر دانشگاه‌های کشور کاملاً متفاوت است، گفت: اگرچه دانشگاه فنی و حرفه‌ای از لحاظ بودجه، حمایت و سایر مسائل در سطح متوسط قرار دارد، اما در عمل خروجی‌های این دانشگاه که همان فارغ‌التحصیلان هستند، در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها وضعیت بهتری از نظر اشتغال و مهارت‌آموزی دارند.

وی در ادامه تأکید کرد: خوشبختانه براساس آمارهای اعلام شده بیش از ۷۰ درصد و حتی در برخی از رشته‌ها حدود صددرصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای جذب بازار کار می‌شوند و این افراد علاوه‌بر این که خود صاحب شغلی هستند، در مواردی نیز با عنوان کارآفرین اشتغال ایجاد می‌کند که البته این وضعیت در دانشگاه‌های دیگر دیده نمی‌شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: هم‌زمان با تأسیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای که در سال ۷۰ اتفاق افتاد، مقام معظم رهبری عنوان کردند که این دانشگاهِ علم و عمل است. اما این در حالی است که دانشگاه‌های دیگر اغلب در حوزه‌های علمی سطح خوبی دارند و دانشجویان کشور به‌عنوان یک دانشجوی خوب در دانشگاه‌های خارجی جذب و تحصیل می‌کنند.

رستمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۴میلیون دانشجو در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل هستند و ما انتظار نداریم تمامی این دانشجویان به اوج قله علمی دست یابند و اینکه تمامی این دانشجویان صرفاً به‌منظور دستیابی به قله علم تربیت شوند امری اشتباه است؛ چرا که یک درصد از این افراد در این راستا قدم برمی‌دارند و باقی دانشجویان باید امور جامعه را در دست بگیرند و نیازهای بخش‌های مختلف جامعه را برطرف کنند، به همین جهت یکی از مهارت‌های لازم که باید به دانشجویان آموخته شود، انتقال علم است.

وی رویکرد فعلی وزارت علوم را تربیت دانشجوی مهارتی دانست و گفت: در واقع ما تصور می‌کنیم اگر دانشجویی در رشته طراحی دوخت لباس پذیرفته می‌شود، صرفاً باید در این حوزه موفق باشد و سایر مهارت‌ها را به او آموزش نمی‌دهیم؛ این در حالی است که باید دانشگاه به دانشجویان بیاموزد که مهارت‌های آینده زندگی چه چیزهایی می‌باشد؛ امری که در نظام تربیتی ما مورد غفلت قرار گرفته و در حوزه تربیتی نیز پیام‌های لازم به دانشجویان ارائه نمی‌شود. به همین جهت دانشگاه‌ها برنامه‌ای برای تربیت صلاحیت‌های دیگر دانشجویان ندارند.

رستمی ادامه داد: عدم وجود برنامه برای تربیت مهارت‌های زندگی کردن به دانشجویان موجب می‌شود که آنها برای آموزش این مهارت‌ها به سایر حوزه‌های نظیر تشکل‌ها، کانون‌ها و غیره متوسل شوند. این در حالی است که در حال حاضر حدود ۹۰درصد دانشجویان ما مخاطب برنامه‌های سیاسی و اجتماعی نیستند و اگر نظام آموزشی ما به این حوزه بی‌توجهی کند، با خسارات زیادی مواجه خواهیم شد که البته نقش اساسی دانشگاه‌ها و مدیران و... در این زمینه بسیار بارز است.

وی خاطرنشان کرد: ما در شرایط فعلی در برهه حساسی از هجمه‌های دشمن قرار داریم. در واقع در صحنه جنگ و مبارزه واقعی قرار گرفته‌ایم، اگر چه این مبارزه ۴۰ سال بعد از انقلاب اسلامی وجود داشت و ما ۴۰ سال روی پای خود ایستادیم، اما لازم است در حوزه تربیتی برای مواجهه با چنین اقداماتی آماده باشیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام رهبری در دانشگاه‌ها با بیان این که رشد علمی ایران ۱۱ تا ۱۶ برابر رشد علمی متوسط دنیا است، گفت: این پیشرفت‌ها در شرایطی اتفاق افتاد که ما با محدودیت‌هایی مواجه بودیم و در شرایط فعلی نیز می‌توانیم به این موفقیت‌ها دست پیدا کنیم.

وی تفکیک جنسیتی در دانشکده‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای را نقطه قوت از جهت مدیریت در این دانشگاه عنوان کرد و گفت: در دانشگاه فنی و حرفه‌ای دانشجویان مهارت را همراه با دانش آموزش می‌بینند. در واقع وجود دانشکده‌های تفکیک شده نیز موجب می‌شود این مهارت‌ها افزایش یابد و مدیریت خوبی صورت بگیرد. ضمن این که براساس آمار اعلام شده در کشور انگلستان از ۱۰۰ دبیرستان برتر ۳۰ دبیرستانی که تفکیک جنسیتی داشت رتبه اول را کسب کردند، بنابراین این موضوع از نظر جهانی نکات مثبت زیادی دارد.

انتهای پیام/

168 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار