نخستین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه 21 خردادماه آغاز به کار می‌کند

نخستین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) 21 تا 22 خردادماه سال جاری همزمان با هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس 2019) به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی و نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می شود.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، سید احمدرضا علائی طباطبائی دبیر نخستین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با اشاره به میزبانی ایران برای برگزاری این مجمع، گفت: کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا اقیانوسیه سازمان ملل (اسکاپ-ESCAP)، یکی از نهادهای تابعه شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) است.

وی افزود: این شورا که یکی از ۵ رکن اصلی سازمان ملل متحد به شمار می‌آید، دارای ماموریت گسترده در حوزه اجتماعی و اقتصادی است و از نهادهای تخصصی و منطقه‌ای مختلف تشکیل شده است. شورای مذکور در هر قاره یک آژانس منطقه‌ای دارد و ماموریت آن در آسیا و اقیانوسیه به اسکاپ داده شده است که دفتر منطقه‌ای آن در بانکوک (تایلند) قرار دارد.

بنا به گفته علائی، با توجه به ظرفیت‌های موجود کشور در حوزه نوآوری و فناوری و با عنایت به ماموریتهای اسکاپ، پیشنهاد برگزاری مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه (APIF) در سال گذشته توسط مرکز تعاملات بین‌‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به اسکاپ ارائه شد.

وی همچنین تصریح کرد: با پیگیری‌های بعدی، این پیشنهاد تصویب و مقرر شد تا نخستین مجمع در سال جاری و به میزبانی مشترک معاونت علمی و فناوری و اسکاپ طی روزهای 21 و ۲۲ خردادماه در تهران برگزار شود.

علائی ادامه داد: افتتاحیه رویداد مذکور 21 خردادماه در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور وزرای علم و فناوری و نمایندگان 62 کشور عضو اسکاپ و روسای سازمانهای بین‌المللی مرتبط برگزار خواهد شد. نشست‌های تخصصی آن نیز طی روزهای 21 و 22 خرداد، همزمان با هشتمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (اینوتکس) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

به گفته وی، در این مجمع، برگزاری 6 نشست تخصصی با موضوعات «خط‌مشی دولتها در ارتقای استارتاپها»، «زنان، نوآوری و فناوری»، «پارک‌ها و مراکز رشد فناوری»، «سرمایه‌گذاری در فناوری و نوآوری»، «نوآوری‌های برخاسته از بستر جامعه» و «تاثیر همکاری‌های جنوب - جنوب در ارتقای سطح علم، فناوری و نوآوری» با حضور چهره‌های بین‌المللی مطرح در دستور کار خواهد بود.

علائی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: نخستین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) 21 تا 22 خردادماه سال جاری توسط مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می شود.

کد خبر: 1005847