طی بیانیه بسیج اساتید ملسمانان دانشگاه‌ها اعلام شد؛

بازداشت دانشمند ایرانی توسط آمریکا غیرقانونی است

یکشنبه 5 خرداد 1398 - 13:56
کد مطلب: 1006417
بسیج اساتید

مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها در محکومیت بازداشت مسعود سلیمانی توسط دولت آمریکا بیانیه‌ای صادر کردند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاهها در محکومیت بازداشت مسعود سلیمانی توسط دولت آمریکا بیانیهای صادر کردند.

در بخش ابتدایی این بیانیه آمده است: همانگونه که مستحضرید، مسعود سلیمانی، یکی از دانشمندان برجسته هماتولوژی و سلول-های بنیادی و جزو دانشمندان یک درصد برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی، هشت ماه است در سکوت مجامع دفاع از حقوق بشر، در حبس پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) به سر می‌برد. بازداشت غیرقانونی این دانشیار دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس انجمن هماتولوژی ایران توسط دولت آمریکا برگ دیگری از پرونده قطور جنایات ضد حقوق بشری آمریکا علیه ملت ایران است. از آنجا که سلیمانی با دعوت رسمی مؤسسه مایوکلینیک که از مؤسسات علمی مشهور در آمریکا و جهان است به صورت قانونی وارد کشور آمریکا شده و در بدو ورود دستگیر و از آن پس تاکنون بدون محکومیت و حتی محاکمه در بازداشت است، مسئولیت امنیت و سلامت وی به عهده دولت آمریکا و همچنین مؤسسه دعوت‌کننده وی است.


در ادامه این بیانیه آمده است: رفتار ضد حقوق بشری آمریکا در قبال این دانشمند ایرانی بار دیگر پرده از هدف اصلی آمریکا یعنی رویارویی با ملت بزرگ ایران برداشت. همان کشوری که دیروز برخی سیاستمدارانش از حذف فیزیکی دانشمندان هستهای دفاع می‌کردند، امروز نیز برای ایجاد وقفه در پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ای دیگر برای دانشمندان ایرانی دام می‌اندازند. آنچه بیش از پیش نمایان شده اینکه هدف آمریکا جلوگیری از پیشرفت و توانمندی ایران از هر راه ممکن ازجمله پیشگیری از توسعه علمی برای ضربه زدن به مردم ایران است.

استادان در این بیانیه عنوان کردند: در سال‌های اخیر، آمریکا با رفتاری منافقانه در قبال جامعه علمی ایران همواره برای متوقف کردن حرکت کشور به سوی خودکفایی علمی در عرصه‌های مختلف تلاش کرده است. از یک سو دولت‌های مختلف آمریکا سعی کرده‌اند با جذب دانشجویان نخبه ایرانی بستر فرار مغزها را فراهم کنند و از سویی دیگر دانشمندان و متخصصین ایرانی در رشته‌های مختلف علمی را به بهانه‌های واهی تحریم و دستگیر می‌کنند و آنگاه که بی‌پرده از تروریست دانستن ملت ایران سخن می‌گویند، آشکارا دشمنی خود با مردم ایران و نه تنها با نظام منتخب این ملت را نمایان می‌سازند. کاخ سفید در این هدف آنقدر مصرّ است که توجهی به تبعات تبلیغاتی این گونه رفتارها نیز ندارد. خانواده سلیمانی نگران بیماری وی و نگهداری در شرایط بسیار سخت و همبند با مجرمان و قاچاقچیان مواد مخدر، اراذل و اوباش خیابانی هستند. این اقدام خصومت‌آمیز آمریکا موجب خواهد شد که اساتید دانشگاه‌های جهان در موارد مشابه به دعوتنامه‌های دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی آمریکا همواره با تردید نگریسته و امکان اقدامات غیرقانونی پلیس فدرال آمریکا مشابه آنچه که درخصوص سلیمانی رخ داده است را در مورد خود بعید ندانند. چراکه بنابر رفتار دولت آمریکا، هرکسی که در راه پیشرفت جمهوری اسلامی ایران و یا هر کشور مستقل دیگری فعالیت کند مظنون است و باید با او برخورد شود. البته این مسئله افتخاری برای سلیمانی است و مسلماً مانع ادامه مسیر تلاش علمی دانشمندان ایرانی نخواهد شد. فعالیت‌های دولت آمریکا از تحریم و فشار گرفته تا دستگیری دانشمندان ایرانی، به منزوی شدن جمهوری اسلامی ایران نمی‌انجامد بلکه بیش از پیش وضعیت حقوق بشری آمریکا را رسوا می‌کند.

در بخش دیگری از این بیانیه آورده شده است: جدا از اصل بازداشت غیرقانونی سلیمانی، ادامه بازداشت وی هم خلاف عرف و مقررات بین‌المللی است و به این دلیل از مجامع بین‌المللی و تشکل‌های صنفی دانشگاهی در سراسر جهان انتظار می رود ضمن محکوم کردن این اقدام غیرانسانی، تمامی سعی خویش را برای آزادی سلیمانی بکار گیرند. از وزارت امور خارجه و وزارت علوم تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران نیز انتظار است ضمن تحرک بیشتر برای آزادی هرچه سریع‌تر سلیمانی در تأمین هزینه‌های مرتبط با پایان دادن به این بازداشت غیر قانونی مساعدت لازم را داشته باشند.


استادان در این بیانیه تاکید کردند: مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها به‌عنوان یک سازمان مردم‌ نهاد که متشکل از اساتید مسلمان از دانشگاه‌های سراسر جهان است، این اقدام دولت آمریکا را محکوم کرده و خواهان تحرک گسترده جوامع دانشگاهی برای پایان دادن به این اقدام غیر‌قانونی دولت آمریکا است.

انتهای پیام/

300 / 31

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار