اعلام آمادگی 66 درصد مردم برای همکاری در پیشگیری از اعتیاد

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه 66 درصد مردم اعلام آمادگی کرده‌اند که تمایل دارند در حوزه پیشگیری از اعتیاد همکاری کنند، گفت: باید گفتمان مسلط که همان مشارکت گسترده همه در امر پیشگیری از اعتیاد است، اتفاق بیفتد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مراسم گرامیداشت هفته بسیج که همزمان با چهلمین سالگرد تأسیس سازمان بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره) در سالن شهیدان شکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، گفت: امنیت و آرامش امروز کشور مرهون از جان گذشتگی، ایثار و رشادت‌های شهیدان، جانبازان و دلاورمردان بسیجی است.

بسیج حکمت و تدبیر الهی بود

وی بسیج را میراث ارزنده امام خمینی (ره) خواند و افزود: تشکیل بسیج مستضعفان، ناشی از حکمت و تدبیر الهی و هدفش بقا و حفظ تمامیت ارضی کشور و انقلاب اسلامی بود.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه اگر بسیج در زمان هشت سال جنگ تحمیلی نبود، سرنوشت کنونی کشور به گونه‌ای دیگر رقم خورده بود، گفت: از زمان شکل‌گیری بسیج به فرمان حضرت امام (ره) شاهد نقش‌آفرینی بسیج در اکثر صحنه‌های نظام و انقلاب بوده‌ایم که از نمونه‌های آن علاوه بر دوران دفاع مقدس، فتنه اخیر آبان 98 اشاره کرد.

مؤمنی تصریح کرد: دشمنان انقلاب و مدعیان حقوق بشر، فردی را که در اروپا و امریکا چاقو به دست بگیرد و چند نفر را بکشد، «تروریسم» می‌نامند، اما اگر افرادی در ایران مردم را به رگبار ببندند، اموال عمومی و مردمی را به آتش بکشند، آنها را «مردم مبارز» می‌نامند، از آنها حمایت می‌کنند و وقیحانه می‌گویند حق مردم ایران نیست که اینترنت نداشته باشند؛ این در حالی است که خودشان همه چیز از حق حیات گرفته تا دارو را تحریم می‌کنند.

بالاترین میزان کشفیات مواد مخدر در قبل و بعد از انقلاب، مربوط به سال جاری است

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر که اولویت کوتاه مدت ستاد است، به پیشرفت نسبی رسیده‌ایم و برخی نقاط آلوده کشور را که پاتوق اصلی معتادان بود، پاک‌سازی کردیم که البته این آغاز راه است و مستمراً ادامه خواهد داشت.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه در حوزه مقابله با عرضه نیز اقدامات خوبی تاکنون انجام شده است اما کافی نیست،گفت: بالاترین میزان کشفیات مواد مخدر در قبل و بعد از انقلاب در 8 ماهه نخست هر سال، مربوط به سال‌جاری است.

مومنی افزود: همچنین بخش عمده کشفیات مواد مخدر مربوط به شرق و حاشیه شرق کشور و 70 درصد کشفیات نیز به صورت اطلاعاتی است و تعداد شهدای مبارزه با مواد مخدر نیز، 80 درصد کمتر شده است.

وی گفت: بر اساس آمار سازمان ملل، کشت مواد مخدر در سال گذشته کمی کمتر شده است؛ یعنی کشفیات افزایش و تولیدات نسبت به سال 2017، کمی کاهش یافته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در خصوص ماده مخدر شیشه، با ورود پیش‌سازها به افغانستان شاهد افزایش ایجاد کارگاه‌ها و لابراتوارهای تولید مواد مخدر صنعتی بودیم که تولید آن 6 الی 7 برابر شده است که باید همه بخش‌ها تلاش کنند تا با اثرگذاری و حساس کردن آن در مجمع مرتبط بین‌المللی، این شاخص را کاهش دهیم.

پیشگیری اولویت پایدار ستاد مبارزه با مواد مخدر است

مؤمنی ادامه داد: در حوزه رسانه نیز برنامه‌های دیداری و شنیداری ارتقا یافته و امروز ستاد دارای یک برنامه ثابت در تلویزیون به نام «یاریگران» است و به هدفش که تبدیل شدن پیشگیری از اعتیاد به گفتمان مسلط در جامعه است، پیش رفته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: باید مخاطب را شناخت و بر اساس ذائقه مخاطب برنامه ساخت و همچنین از ظرفیت همه رسانه‌های در حوزه پیشگیری از اعتیاد استفاده کرد.

وی تأکید کرد: پژوهش‌های حوزه مبارزه با مواد مخدر باید کاربردی باشند تا دست‌اندرکاران، مجریان و متولیان از آن استفاده کنند.

مؤمنی اولویت پایدار ستاد مبارزه با مواد مخدر را پیشگیری نامید و گفت: در حوزه پیشگیری از اعتیاد و اجرای طرح «یاریگران زندگی» اقدامات خوبی در حال انجام است تا از اعتیاد افراد سالم جامعه پیشگیری شود؛ چرا که اعتیاد یک نفر، فقط خودش را درگیر نمی‌کند بلکه خانواده‌اش را هم درگیر مشکلات و هزینه‌های آن می‌کند.

وی گفت: 66 درصد مردم اعلام آمادگی کرده‌اند که تمایل دارند در حوزه پیشگیری از اعتیاد همکاری کنند؛ لذا همدلی و یکپارچگی در این زمینه بسیار مهم و حائز اهمیت است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1044757