مبارزه با فساد سومین اولویت درخواستی شهروندان تهرانی است

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: براساس نظرسنجی های انجام شده بعد از آلودگی هوا و ترافیک مبارزه با فساد سومین اولویت مردم شهر تهران است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، مجید فراهانی عضو و رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در نشستی خبری که با حضور خبرنگاران برگزار شد گفت: روز گذشته روز جهانی مبارزه با فساد بود روزی که ما را برای دستیابی به یک شهرداری عاری از فساد رهنمون می کند.

فراهانی ادامه داد: نظرسنجی ها حکایت از آن دارد که بعد از آلودگی و ترافیک برخورد با فساد در شهرداری تهران مطالبه به حق مردم از شورای اسلامی شهر تهران است.

وی گفت: براساس نظرسنجی ها شهرداری کلانشهرها یکی از جاهایی است که مردم خواهان مبارزه با فساد در آنجاها شده اند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: وقتی صحبت از اعتماد مردم می کنیم و می گوییم که مردم باید به مدیریت شهری اعتماد داشته باشند و وقتی از سوی دیگر تامین کننده منابع مالی شهر مردم هستند باید به همان اندازه در ایجاد اعتماد و افزایش اعتماد و مبارزه با فساد قدم برداریم.

فراهانی ادامه داد: مبارزه با فساد و کاهش فساد اداری مهمترین وعده ما منتخبان شورای به مردم بوده است که باید همچنان اقدامات مان را در این حوزه افزایش بدهیم.

وی گفت: ما 8 اقدام انجام داده ایم که یکی از آنها تشکیل سامانه شفافیت بوده و متعاقب آن ارایه اطلاعات قراردادهای شهرداری بوده است و تلاش شده است تا حتی حقوق و دستمزد داده شده به کارمندان شهرداری هم در این سامانه ثبت شود.

وی به اعمال نظارت‌های مالی در زمان خرج منابع از سوی شهرداری اشاره کرد و گفت ذیحسابانی از سوی شورای شهر تهران انتخاب شدند و در حین خرج اقدام به بررسی عملکرد شهرداری کردند.

فراهانی گفت: گام بعدی بررسی و نظارت بر اسناد مالی بعد از خرج بود که توسط عده ای ذی حسابان مورد تأیید صورت گرفت و حتی ما خودمان را ملزم به ارایه گزارش های تهیه شده به قوه قضاییه کردیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: اکثر تخلفات از آنجایی رخ می دهد که سند بودجه ای شهرداری کنار گذاشته می شود و مدیران سلیقه ای عمل میکنند که از این رو سند تلفیق بودجه از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی به تشکیل معاونت محاسبات در شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: تشکیل معاونت محاسبات و پایش شورا گام اول برای تشکیل دیوان محاسبات شهری بوده است.

فراهانی افزود: هفته گذشته با ابلاغ رئیس شورای اسلامی شهر تهران تشکیل این معاونت ابلاغ شد و خوشبختانه این معاونت تشکیل شد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: اگر ما به دنبال شهرداری منضبط و قابل اعتماد هستیم باید به موضوع حراست و بازرسی و نظارت شورای شهر تهران بپردازیم و به سمت تغییر فرایندها و مکانیزه کردن فرآیندها برویم.

وی گفت: ما دستمان را به سمت همه مردم و شهروندان دراز می کنیم تا با گزارش های خود از وقوع فساد ما را برای نظارت و افزایش شفافیت یاری کنند.

فراهانی در پاسخ به این سوال که شفافیت موضوع مهمی است اما هنوز برخی از سازمانها زیان ده هستند و از سوی دیگر برخی از سازمان ها مثل سازمان مدیریت پسماند در جلوی ردیف مربوطه عددی قید نکرده اند گفت: وقتی ما قراردادها و صورت وضعیت سازمان ها را در سامانه شفافیت اعلام میکنیم اتفاقا مردم می فهمند که چه اتفاقی دارد می افتد و کدام سازمانها عملکرد خوبی داشته اند و کدام یک ضعیف عمل کرده اند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: از سوی دیگر سازمان های زیر مجموعه شهرداری تهران دو دسته هستند؛ برخی از آنها اساسا خدمات رسان هستند که ما اصلا از این سازمان ها توقع سودآوری نداریم.

وی افزود: برای مثال سازمان بهشت زهرا سازمانی خدمات رسان است و ما اصلا توقعی نداریم که این سازمان سود ده باشد هرچند در حوزه سازمان پسماند توقع این را داریم که با توجه به ارزش زباله و نامگذاری آن به نام زباله کثیف سودده باشد که هنوز این مهم محقق نشده است.

فراهانی گفت: امسال در سند سیاستهای شورای اسلامی شهر تهران مصوب کردیم که کمک‌زیان شرکتها یا کاهش پیدا کند یا حداقل ثابت بماند و به نوعی شرکتهای زیان ده را موظف کردیم تا میزان زیان دهی خود را کاهش دهند.

وی درخصوص تاخیر در بررسی ذی حسابی سنوات گذشته شورا و حسابرسی ها گفت: کار حسابرسی سال ۹۴ و ۹۵ انجام شده و به اتمام رسیده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: قرار است از ابتدای دی ماه گزارش حسابرسی ها در صحن علنی شورای شهر تهران ارایه شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1045488