مهم‌ترین عناوین روزنامه‌های دانشگاهی کشور در 10 تیر

سه‌شنبه 10 تیر 1399 - 10:17
کد مطلب: 1073304
روزنامه ها

برگزاری آزمون جامع دانشجویان دکتری با تدابیر ویژه، جزئیات برگزاری «امتحان مجدد مجازی» در دانشگاه آزاد اسلامی و اعلام نتایج آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تولیمو» از جمله مهم‌ترین عناوین امروز روزنامه‌های دانشگاهی کشور هستند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، روزنامه‌‌های فرهیختگان و آفرینش از جمله روزنامه‌های دانشگاهی کشور هستند که اخبار و موضوعات حوزه آموزش عالی را منعکس می‌کنند.

مهم‌ترین عناوین امروز روزنامه فرهیختگان به شرح زیر است:

برگزاری آزمون جامع دانشجویان دکتری با تدابیر ویژه

خبرنگار فرهیختگان در این عنوان، تمهیدات دانشگاه‌ها برای آزمون جامع را بررسی کرده است. دانشگاه خوارزمی یکی از دانشگاه‌هایی است که 24 خرداد با صدور اطلاعیه‌ای سیاست این دانشگاه در مقابل آزمون جامع امسال را اعلام کرد که براساس آن برای دانشجویان گروه جغرافیای طبیعی رشته‌های ژئومورفولوژی و آب‌ و هواشناسی روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ماه ۹۹ به‌صورت کتبی، گروه جغرافیای انسانی رشته‌های جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری و روستایی روز چهارشنبه یکم مرداد ماه ۹۹ به‌صورت کتبی و گروه جغرافیای سیاسی روز چهارشنبه یکم مرداد ۹۹ به صورت کتبی برگزار خواهد شد. همچنین دارا بودن نمره زبان ثبت‌شده در سیستم گلستان، گذراندن واحد‌های آموزشی طبق سرفصل با نمره قبولی ۱۴ و معدل ۱۶ (چنانچه دانشجویی درسی را نگذرانده باشد یا نمره اعلام نشده در کارنامه دارد، در آزمون جامع نمی‌تواند شرکت کند)، بررسی وضعیت ثبت‌نام دانشجو در ترمی که درخواست آزمون جامع دارد (مشغول به تحصیل باشد)، ارسال تاییدیه تحصیل و ریزنمرات دانشجو از دانشگاه مقطع قبل ازجمله شروط برای صدور مجوز ورود دانشجو به جلسه آزمون خواهد بود.

در دانشگاه ایلام هم برگزاری آزمون جامع همانند ترم‌های گذشته دانشگاه به‌صورت حضوری و در 18 تیر خواهد بود، البته طبق گفته مسئولان این دانشگاه ارائه نمره زبان جهت شرکت در آزمون جامع الزامی نبوده و دانشجویانی که بدون ارائه گواهی نمره زبان در آزمون شرکت می‌کنند تا یک سال فرصت دارند گواهی قبولی در آزمون را به دانشگاه ارائه کنند. دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی نیز باید در 26، 27 و 29 شهریور برای شرکت در آزمون جامع به این دانشگاه بروند و باوجود دانشجویان ایلامی شرط اصلی برای ورود به جلسه آزمون، ارائه نمره زبان قابل‌قبول خواهد بود و در غیر این صورت دانشجو اجازه شرکت در آزمون جامع شهریور 99 را نخواهد داشت. البته این دانشگاه به دلیل شیوع کرونا برگزاری این آزمون در خرداد ماه را لغو و به شهریور منتقل کرده است.

دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی هم قرار است آزمون جامع دانشجویان تحصیلات تکمیلی‌اش را در اول مرداد و به صورت حضوری برگزار کند. البته در اطلاعیه این دانشگاه آمده درصورتی‌که برگزاری آزمون در تاریخ مذکور مغایر با مصوبات ستاد ملی کرونا باشد، زمان برگزاری آن تغییر خواهد کرد، با این حال به دانشکده‌ها توصیه می‌شود مقدمات برگزاری حضوری آزمون را برای آن دسته از دانشجویان دکتری که امکان حضور در دانشکده را دارند برای تاریخ مذکور فراهم کند. در این میان اما مسئولان دانشگاه کردستان تصمیم گرفته‌اند تا آزمون جامع را نیز که قرار است در 11 تیر باشد، به شیوه غیرحضوری برگزار کنند تا کمی از نگرانی‌های دانشجویان کاسته شود. ادامه این گزارش را می‌توانید در روزنامه فرهیختگان بخوانید.

جزئیات برگزاری «امتحان مجدد مجازی» در دانشگاه آزاد اسلامی

جواد علمایی در این عنوان روزنامه فرهیختگان از امکان برگزاری امتحان مجدد برای دانشجویانی خبر داد که به هر دلیلی نتوانسته‌اند در امتحانات مجازی شرکت کنند. معاون دانشگاه آزاد اسلامی در همین رابطه توضیح داد و افزود: به‌طور مثال ممکن است دانشجو به هر دلیلی در زمان امتحان به اینترنت دسترسی نداشته یا اینکه وسیله مورد نظر (لپ تاپ) و درنتیجه امکان شرکت در امتحانات مجازی را نداشته باشد. حتی ممکن است در زمان امتحان اینترنت دانشجو قطع شود که البته باید بررسی‌های لازم در این خصوص صورت گیرد.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی افزود: باید امتحانات برگزار شود و به پایان برسد تا پس از آن از تعداد دانشجویانی که نتوانستند در امتحانی شرکت کنند، برآوردی داشته باشیم.برای زمان برگزاری امتحان مجدد دو گزینه احتمالی وجود دارد؛ نخست اینکه اگر تعداد دانشجویان کم باشد در یک تاریخ مشخص، امتحان مجدد را برای دانشجویان برگزار کنیم و در حالت دوم اگر تعداد درخواست‌ها زیاد باشد، احتمالا امتحان را در ترم بعد برگزار خواهیم کرد و نمره امتحان نیز برای همین نیمسال ثبت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دررابطه با فرآیند اجرایی این موضوع قرار است جلسه‌ای برگزار شود، خاطرنشان کرد: درنهایت گزینه‌ای را انتخاب خواهیم کرد که به‌نفع دانشجویان باشد، چراکه در شرایط کنونی برنامه‌ریزی ما در جهت کمک به دانشجویان است.
معاون دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: برگزاری امتحانات مجازی برای این حجم از دانشجو، پدیده جدیدی است که برای اولین‌بار رخ می‌دهد، اما باید با توجه به شرایط تسهیلات مقتضی که متناسب با حال دانشجویان باشد، درنظر گرفته شود.
علمایی در ادامه گفت: در ارتباط با دانشجویانی که درگیر با کرونا بوده‌اند و نتوانسته‌اند در امتحانات حضوری شرکت کنند، بررسی‌های لازم صورت خواهد گرفت، اما اصل مدارا با این دانشجویان در دستورکار ما قرار دارد.

مهم‌ترین عناوین امروز روزنامه آفرینش به شرح زیر است:

اظهار نظر وزیر علوم درباره تغییر زمان برگزاری 3 آزمون کلیدی

بر اساس این عنوان روزنامه آفرینش، وزیر علوم با تاکید بر اینکه زمان برگزاری آزمون‌های مرداد ماه سال جاری از جمله کنکور به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد، گفت: این حق داوطلبان است که سال آینده در دانشگاه‌ها حاضر باشند و اگر به هر دلیلی حق ورود به دانشگاه از این افراد ضایع شود، وزارت علوم نمی‌تواند مسئولیت آن را بپذیرد.دکتر منصور غلامی درباره زمزمه های تغییر زمان برگزاری کنکور سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری وزارت علوم، تاکید کرد: به هیچ عنوان زمان برگزاری هیچ کدام از این آزمون‌ها تغییر نخواهد کرد؛ چرا که تمام محاسبات برگزاری این آزمون‌ها در وزارت علوم اندیشیده شده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه فضاهای برگزاری آزمون‌های مرداد ماه مشخص شده است، گفت: در حال حاضر فاصله گذاری برای نشستن داوطلبان در این آزمون‌ها تعیین شده است، به طوریکه محل قرار گرفتن هر صندلی، فاصله لازم با صندلی‌های پس و پیش داوطلبان برای برگزاری آزمون‌ها در نظر گرفته شده است.

وزیر علوم با اشاره بر اینکه آزمون های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهند شد، افزود: امکانات بهداشتی نظیر ماسک و مواد ضد عفونی کننده به اندازه کافی توسط مراکز برگزاری آزمون فراهم شده و مسئولین برگزار کننده آزمون‌ها در روزهای نزدیک به هریک از آزمون‌ها آموزش های لازم خواهند دید.

غلامی تاکید کرد: یکی از تدابیر اندیشیده شده این است که در محل درب ورودی مراکز برگزاری آزمون سلامتی داوطلبان کنترل خواهد شد و تمامی پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای برگزاری این آزمون‌ها رعایت و اجرایی خواهد شد.

دکتر غلامی خاطر نشان کرد: امسال دو بار زمان برگزاری آزمون‌های سال 99 جابجا شد. در حالی که برای هریک از این تاریخ‌ها شرایط لازم از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به منظور برگزاری بهتر آزمون فراهم شده بود. لذا آماده برگزاری آزمون‌ها در زمان‌های تعیین شده هستیم چرا که تغییر و جابجایی هریک از آزمون‌ها موجب خواهد شد که در سال آینده گروهی از داوطلبان امکان ورود به دانشگاه را نداشته باشند.

نتایج آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تولیمو» اعلام شد

براساس این عنوان روزنامه آفرینش، نتایج آزمون (الکترونیکی) زبان انگلیسی پیشرفته (Tolimo:E-A2020) دوره 143 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد.

داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و با درج شماره پرونده یا شماره شناسنامه از نتیجه آزمون خود مطلع شوند. آزمون زبان انگلیسی پیشرفته (تولیمو) در دوره های 143 تا 149 به روش الکترونیکی منحصراً در شهر تهران برگزار می‌شود.

آن دسته از داوطلبانی که متقاضی شرکت در آزمون هستند، می‌توانند در زمان مقرر نسبت به ثبت نام در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش اقدام کنند. دوره 145 دوشنبه 23 تیر، دوره 146 چهارشنبه 8 مرداد، دوره 147 پنجشنبه 23 مرداد، دوره 148 پنجشنبه 6 شهریور و دوره 149 دوشنبه 31 شهریور برگزار می‌شود. این آزمون‌ها در تهران در چهار مرکز به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار