ایسکانیوز گزارش می‌دهد؛

برنامه‌های کرونایی دانشگاه‌های برتر جهان در سال تحصیلی جدید

پنج‌شنبه 19 تیر 1399 - 08:05
کد مطلب: 1073758
فاصله گذاری اجتماعی

در پی شیوع ویروس کرونا، دانشگاه‌های جهان تدابیر مختلفی را برای بازگشایی دانشگاه‎ها در نظر گرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، شیوع ویروس کرونا در عملکرد دانشگاه‌های جهان تغییراتی ایجاد کرده است، پیش از این همه‌گیری، هزاران دانش‌آموز از سراسر جهان برای شرکت در سخنرانی دانشگاه‌ها حاضر می‌شدند، ایده‌های خود را در سمینار‌ها مطرح کرده و با همسالان معاشرت می‌کردند و به انجمن‌های مختلف می‌پیوستند.

در حال حاضر سخنرانی‌های استادان دانشگاه‌ها به صورت آنلاین و سمینارها و رویدادهای اجتماعی به صورت مجازی برگزار می‌شود. در حال حاضر برای بسیاری از دانشجویان جهان دشوار است که دریابند وضعیت ترم آینده دانشگاهشان برای سال تحصیلی جدید چگونه خواهد بود.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی تحت عنوان «ویروس کرونا و آموزش عالی: ملاحظات سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹» آغاز سال تحصیلی جدید در کشور را از ابتدای شهریورماه اعلام کرد. بر اساس این گزارش دانشگاه‌ها برای کاهش تراکم کلاسی باید کلاس‌های با تراکم بالای ۲۰ نفر را به دو گروه تقسیم کنند، از طرفی حضور دانشجو در کلاس‌های درس (به ویژه دروس تئوری) اختیاری خواهد شد.

ازتمامی کلاس‌های درس نیز باید ویدئو تهیه و در سامانه آموزش الکترونیک دانشگاه قرار داده شود تا دانشجویانی که امکان حضور در کلاس را ندارند بتوانند از این مطالب استفاده کنند.

برای کاهش جابه‌جایی بین استانی و بین شهری دانشجویان، سازوکارها به گونه‌ای فراهم آورده شود تا کلیه محدودیت‌های میهمان شدن دانشجویان در تمام دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی با هدف حضور دانشجو در دانشگاه محل سکونت یا اقامت رفع شود. کلاس‌های دانشجویان با تأکید بر استفاده حداکثری از زمان فشرده‌سازی می‌شود. همچنین استفاده از ظرفیت روزهای تعطیل و پنجشنبه‌ها نیز استفاده خواهد شد.

دانشگاه‌های جهان تدابیر مختلفی را برای سال تحصیلی جدید ارائه داده‌اند، در گزارش زیر اقدامات چند دانشگاه در راستای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در سال ت