نیوشا یعقوبی*

کسی از قافله عقب نمی‌ماند!

شنبه 21 تیر 1399 - 10:29
کد مطلب: 1074313
آزمون دانش‌آموز امتحان

گویا تحصیل در مدارس نمونه دولتی از جان دانش‌آموزان چنان مهم‌‌تر است که تمهیدات لازم برای تعویق آزمون یا برگزاری آن به صورت آنلاین در نظر گرفته نمی‌شود.

گروه دانشگاه ایسکانیوز؛ استرس کنکور کم بود، دانش‌آموزان باید نگران آزمون‌های ورودی برخی مدارس خاص مانند نمونه‌دولتی‌ها باشند. همین آزمونی که روز گذشته در بسیاری از استان‌های کشور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

با توجه قرمز بودن وضعیت برخی مدارس روز گذشته آزمون مدارس نمونهدولتی به صورت حضوری برگزار شد، ‌هر چقدر هم که مسئولان قول رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آزمون‌ها را بدهند، باز هم نمی‌توان ادعا کرد استرس دانش‌آموزان بر روند آزمون آنان تاثیر نمی‌گذارد.

گویا تحصیل در مدارس نمونه دولتی از جان دانش‌آموزان مهم‌‌تر است که تمهیدات لازم برای تعویق آزمون یا برگزاری آن به صورت آنلاین در نظر گرفته نمی‌شود. از آنجایی که بسیاری از صندلی‌های دانشگاه‌ها خالی مانده است، مافیای آموزشی یا بهتر بگوییم تاجران آموزش ‌برای کسب درآمد بیشتر می‌خواهند آزمونی شبیه به کنکور را در پایه‌های پایین‌تر برگزار کنند و البته هم موفق هستند و عدالت آموزشی را زیر سوال برده‌اند.

سوال اینجاست که نمونه بودن یا تیزهوش بودن چقدر اهمیت دارد؟ و آیا اساس تحصیل در یک مدرسه می‌تواند دانش‌آموز را نمونه یا تیزهوش کند؟ در بسیاری از کشورهای پیشرفته پاسخ این دو سوال کاملا مشخص است هیچ تفاوتی بین دانش‌آموزان قائل نیستند.

‌آزمون‌های ورودی برای مدارس خاص سیستم رقابت ناسالم را در میان دانش‌آموزان رواج می‌دهند و بجای کمرنگ‌تر شدن آزمون‌های مدارس سمپاد، نیمه‌دولتی برعکس شاهد افزایش رنگ و لعاب آن‌ها هستیم.

اینکه دانش‌آموزان را با القابی مانند تیزهوش و خاص از یکدیگر جدا کرده و در مدارسی با امکانات ویژه بنشانیم تنها به نفع مافیای آموزشی است کسانی که دنبال پرکردن جیب خود از بی‌سواد کردن دانش‌آموزان و به‌هم زدن توازن نظام آموزشی کشور هستند و حتی عدالت آموزشی را تبدیل به شوخی بزرگ در این سیستم تاجرپسند کرده‌اند.

تمام دنیا به سمت تقویت آموزش‌های مجازی و برداشتن کنکور‌های غیراستاندارد برای پذیرش دانشگاه‌ها کرده‌اند و این درحالی است که ایران هنوز «اندر خم یک کوچه» مانده و حتی قوانین کشور در رابطه حذف کنکور زیرپا گذاشته می‌شود و هیچ مسئولی هم صدایش در نمی‌آید.

خانواده‌ها هم در این نظام آموزشی کم مقصر نیستند. آنهایی که به خیال فراهم کردن آینده بهتری برای فرزندشان آنها را مجبور به انتخاب رشته‌های مغایر با علاقه‌شان می‌کنند یا حتی به زور ناچار به درس خواندن می‌کنند هم در سرنوشت نامعلوم دانش‌آموزان تاثیر دارند و علاوه بر آن می‌توان گفت همدستی غیرعامدانه و غیرآگانه با مافیای سیستم آموزشی دارند.

دانش‌آموزان نه‌تنها با رفتن اجباری به سمت دکتر و مهندس شدن آینده درخشانی نخواهند داشت بلکه دقیقا لبه پرتگاه قرار می‌گیرند. پس لطفا نگران نباشید؛ «کسی از قافله عقب نمی‌ماند».

خبرنگار آموزش و پرورش*

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار