مهم‌ترین عناوین روزنامه‌های دانشگاهی کشور در 21 تیرماه

شنبه 21 تیر 1399 - 09:57
کد مطلب: 1074317
روزنامه ها

 الزام تکمیل فرم خود اظهاری کنکور دکتری برای داوطلبان مبتلا به کرونا،  پیشنهاد وزارت علوم برای حذف 16 سهمیه کنکور و ۱۵ دانشگاه ایران در جدول دانشگاه‌های عصر طلایی جهان از جمله مهم‌‌ترین عناوین روزنامه‌های دانشگاهی کشور هستند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، روزنامه‌‌های فرهیختگان و آفرینش از جمله روزنامه‌های دانشگاهی کشور هستند که اخبار و موضوعات حوزه آموزش عالی را منعکس می‌کنند.

مهم‌ترین عناوین امروز روزنامه فرهیختگان به شرح زیر است:

چشم‌انداز 60 میلیارد تومانی از نوآوری علمی در حوزه شیلات

احسان کامرانی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان در این عنوان روزنامه فرهیختگان اظهار کرد: اگر واقعا بتوان از ظرفیت‌هایی که در حوزه دریا در استان هرمزگان وجود دارد خوب استفاده کرد، به‌شرطی‌که رشته‌های مرتبط با آن را هم فعال کنیم، یعنی مجوزها از طرف سازمان مرکزی داده شود و یک هم‌افزایی بین تمام رشته‌های دریایی ایجاد شود، می‌تواند ظرفیت خوبی در به‌فعلیت رساندن این حوزه‌های دریایی باشد و معتقدم بر اساس یک کار تحقیقی اقتصادی هم که انجام شده، واقعا اگر بتوان از ظرفیت دریا -چیزی که الان وجود دارد این است که شاید 15 درصد از ظرفیت دریا درحال حاضر استفاده می‌شود- در تمام حوزه‌ها استفاده کرد و به فعلیت درآورد، می‌توانیم بیش از 60 درصد هزینه‌هایی را که جنبه غیرشهریه‌ای دارند، ازطریق سرای نوآوری علوم و فنون تأمین کنیم که مطمئنم سالانه درحدود 50 تا 60 میلیارد تومان به ما کمک کند.

وی ادامه داد: اقتصاد یک بحث بسیار متنوع و وسیع است؛ یعنی یک قسمت عمده آن منابع است که خوشبختانه استان هرمزگان از منابع خوبی برخوردار است، یک قسمت دیگر آن منابع انسانی است که بازهم اساتید و هم دانشجویان خیلی خوبی دارد و بخش دیگر آن فناوری‌هاست که باید روی آن کار کنیم و به‌علاوه کارآفرینی و اشتغال که همه این مجموعه را باید در کنار هم دید تا کار کامل انجام شود. اگر این سرای نوآوری به‌خوبی شکل بگیرد، می‌تواند درآمدی بین 50 تا 60 میلیارد تومان سالانه برای سرا داشته باشد. ایجاد رشته‌های دریایی یکی از چیزهایی است که باید سازمان مرکزی به این دانشگاه کمک کند؛ یعنی رشته‌های دریایی جدیدی را هم که الان وجود ندارد، حتی بعضی از آنها اگر سرفصلی هم در وزارت علوم ندارند، باید پیشنهاد داد که این رشته‌ها را فعال کنند، مثل اقتصاد دریا، رشته حقوق بین‌الملل دریا یا حقوق دریا، که متأسفانه در رشته‌های دانشگاهی این رشته‌ها را به‌طور مجزا نداریم و برخی از آنها ذیل رشته‌های بین‌الملل هستند. این رشته‌ها را باید به‌صورت تخصصی در حوزه‌های دریا فعال کرد.

۱۵ دانشگاه ایران در جدول دانشگاه‌های عصر طلایی جهان

جعفر مهراد، مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری در این عنوان روزنامه با بیان اینکه ۱۵ دانشگاه جمهوری اسلامی در جدول دانشگاه‌های عصر طلایی جهان قرار گرفتند، گفت: نظام رتبه‌بندی تایمز ویرایش ۲۰۲۰ دانشگاه‌های عصر طلایی را منتشر کرد. در این سیستم، دانشگاه‌هایی که در فاصله سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم یعنی بین ۱۹۴۵ و۱۹۶۷ تاسیس شده‌اند، رتبه‌بندی می‌شوند. صفت بارز دانشگاه‌های عصر طلایی گسترش سریع و افزایش سرمایه‌گذاری در پژوهش‌های علمی است.
مهراد افزود: جدول رتبه‌بندی دانشگاه‌های عصر طلایی شامل ۳۰۸ دانشگاه برتر جهان است که از آن، تعداد ۱۵۹ دانشگاه در آسیا و ۱۵ دانشگاه در جمهوری اسلامی ایران قرار دارد که رتبه‌های اول تا دهم این ویرایش به‌ترتیب به دانشگاه سان‌دیه‌گو در کالیفرنیا، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه چینی هنگ‌کنگ، دانشگاه ملی سئول، دانشگاه تیپ‌ساوت ولز استرالیا، دانشگاه موناش استرالیا، دانشگاه وارویک بریتانیا، دانشگاه علوم و فناوری چین، دانشگاه ایرواین کالیفرنیا و دانشگاه برلین تعلق دارد.

مهم‌ترین عناوین امروز روزنامه آفرینش به شرح زیر است:

پیشنهاد وزارت علوم برای حذف 16 سهمیه کنکور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به پیشنهاد وزارت علوم مبنی بر حذف 16 سهمیه کنکور از مجموعه 19 سهمیه، گفت: ضرورت دارد این موضوع با مشارکت و تعامل مجلس ساماندهی شود.

جلسه 343 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد. سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از استماع گزارش برنامه جامع پنج‌ساله راهبردی دانشگاه آزاد بر پایه سند دانشگاه اسلامی، ضمن تشکر از فراهم کردن زیرساخت لازم برای اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، سند فوق را محور کار خود قرار داده است، ضرورت دارد هم‌افزایی در سند نقشه جامع علمی کشور و سند دانشگاه اسلامی انجام شود؛ چراکه سند نقشه جامع علمی کشور و سند دانشگاه اسلامی مکمل یکدیگر هستند.

عاملی پیشنهاد داد: سند نقشه جامع علمی کشور نیز در برنامه دانشگاه آزاد اسلامی در کنار برنامه آن دانشگاه درخصوص اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی، لحاظ شود.دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بحث سهمیه‌های کنکور، تصریح کرد: بخشی از سهمیه‌های کنکور مصوبه مجلس شورای اسلامی شدن است که با همکاری مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌توان آن را ساماندهی کرد.

وی ادامه داد: بخشی از سهمیه‌های کنکور نیز مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، به عنوان مثال سهمیه بومی‌گزینی که انتقادات و پیشنهاداتی در این خصوص به شورا ارسال شده است. عاملی با اشاره به پیشنهاد وزارت علوم مبنی بر حذف 16 سهمیه کنکور از 19 سهمیه فعلی تصریح کرد: ضرورت دارد این موضوع با مشارکت و تعامل با مجلس ساماندهی شود.

الزام تکمیل فرم خود اظهاری کنکور دکتری برای داوطلبان مبتلا به کرونا

داوطلبان آزمون دکتری که مبتلا به بیماری کرونا شده اند باید برای حضور در محل امتحان فرم خود اظهاری خود را تا امروز21 تیرماه تکمیل کنند.به گزارش مهر، فرم خود اظهاری داوطلبان آزمون دکتری برای حضور در محل امتحان در سایت سازمان سنجش فعال شده است.داوطلبانی که دچار بیماری کرونا شده‌اند (اعم از بیمارانی که در بیمارستان بستری یا در منزل قرنطینه هستند) میتوانند فرم خود اظهاری را تکمیل کرده و گواهی مبنی بر داشتن بیماری کرونا (تاییدیه بیمارستان یا نتیجه تست یا آزمایش مبنی بر مثبت بودن به ویروس کرونا) را بارگذاری کنند.

سازمان سنجش با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی محل آزمون ایشان را در بیمارستان یا در محل امن مورد تأیید وزارت بهداشت در شهرهای محل برگزاری آزمون تعیین خواهد کرد و نتیجه را از طریق شماره تلفن همراه اعلام شده به اطلاع ذینفعان خواهند رساند.

مهلت ثبت و ویرایش اطلاعات آغاز شده است و داوطلبان تا پایان امروز شنبه 21 تیرماه ماه می‌توانند نسبت به تکمیل این فرم اقدام کنند. پس از اتمام مهلت ثبت نام، امکان تغییر در درخواست به هیچ وجه وجود ندارد.داوطلبان به سه روش «شماره پرونده و کد ملی»، «شماره پرونده و کد پیگیری» و «شماره پرونده و شماره سریال» می توانند این فرم را تکمیل کنند. آزمون دکتری تخصصی (نیمه متمرکز) پس از چند بار تغییر زمانی با حضوربیش از 170 هزار داوطلب در پنجشنبه 26 تیرماه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار