دبیر فرهنگی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت:

دردهای دانشگاه ناشی از تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی است

یکشنبه 22 تیر 1399 - 11:29
کد مطلب: 1074348
شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر فرهنگی اتحادیه دانشجویی دفتر تحکیم وحدت گفت: در حال حاضر بسیاری از دردهای دانشگاه‌های کشور از لابه‌لای ساز‌و‌کارهایی می‌گذرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی نتوانسته است به خوبی از آزمون و خطای آنان بربیاید.

فاطمه فیروزآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز با اشاره به اهمیت سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها بیان کرد: واحد فرهنگی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت در سه سال گذشته تلاش کرده موضوعات و ساختار شورای عالی انقلاب فرهنگی به ویژه سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها را بررسی و تحلیل کند.

وی ادامه داد: سند دانشگاه اسلامی، مصوبه‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی است که سال‌هاست در مسیر تحقق مانده و باوجود تاکید مقام معظم رهبری بر اسلامی شدن دانشگاه‌ها این امر محقق نشده است.

دبیر فرهنگی اتحادیه دانشجویی دفتر تحکیم وحدت اضافه کرد: در حال حاضر بسیاری از دردهای دانشگاه‌های کشور از لابه‌لای ساز و کارهایی می‌گذرد که شورا نتوانسته است به خوبی از آزمون و خطای آنان بربیاید. ماجرای علم نافع، آیین‌نامه ارتقای استادان تا تک تک خط‌های سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها از جمله این موارد هستند.

نزول مباحث فرهنگی در دانشگاه‌ها

وی با اشاره به نزول فرهنگی در دانشگاه‌ها بیان کرد: نزول مباحث فرهنگ اسلامی و رکود فضای آزاداندیشی از گرهی آغاز می‌شود که منشا آن دانشگاه اصلاح نشده است و سرریزش در دل جامعه‌ای می‌ریزد که علومش را از دانشگاه تغذیه و نیروهای کارآمدش را از دانش آموخته‌های آن طلب می‌کند.

به گفته فیروز آبادی؛ اگر چه که تا به حال بحث‌های زیادی بر فلسفه اسلامی کردن دانشگاه‌ها، امکان‌پذیر بودن یا امکان‌پذیر نبودن آنها صورت گرفته است؛ اما کمتر گفتاری درباره چالش‌های عملیاتی ساختن این امر در جامعه منتشر شده است.

این فعال دانشجویی ادامه داد: اتحادیه دفتر تحکیم وحدت تلاش دارد با بررسی ساختارهایی که لازمه اسلامی شدن دانشگاه‌ها است، به گوشه‌ای از ضعف‌های ساختاری شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، نهادهای اجرایی و شورای عالی انقلاب فرهنگی بپردازد.

وی با انتقاد از عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی در اجرای سند اسلامی کردن دانشگاه‌ها عنوان کرد: از مرثیه همین بس که اعضای شورا انقلاب فرهنگی حتی هنوز نتوانسته‌اند به اجماعی بر سر شاخص‌های سند دانشگاه اسلامی برسند. درنتیجه هیچ پایش متقنی از شرایط فعلی دانشگاه در دست نیست. این شروع دردنامه‌ای است که با هزاران کم کاری از ناحیه مسئولان عملیاتی کردن سند، چون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نهاد رهبری و جهاد دانشگاهی مکمل می‌شود و با نظارت ضعیف شورا عالی انقلاب فرهنگی تیر خلاص رکود را به فضای دانشگاه‌ها می‌زند.

ناکارآمدی دانشگاه‌های مقاله محور

فیروز آبادی اضافه کرد: در حال حاضر تمامی متولیان عملیاتی شدن سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها در مقابل تک تک دردهایی که از لحاظ فکری و فرهنگی جامعه اسلامی را مورد هجوم قرار داده مسئول هستند.

دبیر فرهنگی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت با تاکید بر جایگاه و نقش آفرینی دانشگاه در جامعه یادآور شد: مسئله‌هایی که بارها از زبان استادان خبره دانشگاهی در آمده است و انگار عده‌ای دوست ندارند آن‌ها را بشنوند، آیین نامه ارتقای استادان است. سازوکارهای موجود در دانشگاه به جای افزایش تعهد و تقویت مسئولیت اجتماعی جامعه دانشگاهی نسبت به مشکلات کشور، آنان را به سمت تولید مقالاتی سوق می‌دهد که در صدر مشکلات کشور نیستند و صرفا فاصله دانشگاه، جامعه، علوم انسانی و صنعت را روز به روز عمیق‌تر می‌کند.

وی اضافه کرد: متاسفانه سیاست‌گذاری‌های فرهنگی در سطح کلان دانشگاه‌ها، سیاست‌گذاری‌های عمیقی نیست و نتوانسته خود را با فضای نسل جوان همگون کند. همچنین قصور نهادهای اجرایی در آن بسیار پررنگ است. آسیب‌های اجتماعی فراوان، علوم انسانی که کمترین سنخیتی با جامعه ایران دارد، شکاف عمیق فکری بین حوزه و دانشگاه و هزاران درد دیگر که بارها از ناحیه اکثر قشرهای نخبگانی گوشزد شده است.

عدم شایستگی مسئولان دانشگاهی در کشور

فیروزآبادی با اشاره به فضای ناامیدی در دانشگاه‌ها بیان کرد: مسئولان دانشگاه‌ها چند سال یکبار توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شده و تا انتخاب ریاست بعدی تقریبا به امان خدا سپرده می‌شوند، حال آنکه لازم است شورا چندماه یکبار با پایش مؤلفه‌های علمی و فرهنگی حاکم بر دانشگاه، عملکرد مدیران را زیر ذره بین برده و در صورت لزوم آنان را عزل و توبیخ کند. ولی می بینیم این مورد هم چون بسیاری دیگر از موارد به دست فراموشی سپرده شده است.

دبیر فرهنگی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت در پایانی خاطر نشان کرد: امید است یکبار هم صدای دردمند دانشگاهیان از سوی متولیان امر که خود نیز با فضای دانشگاه غریبه نیستند شنیده شود، سند دانشگاه اسلامی امروز به جای خاک خوردن در لابه لای افتخارات تدوینی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند بذل توجه عملیاتی است.

انتهای پیام/

300 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار