مقالات علمی محققان ایرانی، ۲ درصد مقالات جهان را شامل می‌شود

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه ایران حرکتی زیر پوستی در مسیر فناوری و پژوهشی دارد، گفت: مقالات علمی کشور تا به امروز 2 درصد مقالات جهان را شامل می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)؛ غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آیین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم و معاونت صدا رسانه ملی  با یادآوری اینکه پس از پیروزی انقلاب حدود ۲۰۰ هزار دانشجو داشتیم؛ اما از سال ۱۳۶۸ و دو دهه بعد این جمعیت به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسید، گفت: دنیا یک باره متوجه شد که ایران چه پیشرفتی کرده است. قبل از انقلاب در دانشگاه‌ها بسیار کمبود داشتیم. از سال ۱۳۷۴ نظام علمی‌کشور به پژوهش اهتمام بیشتری کرد. مقالات بین‌المللی ما قبل از انقلاب زیر ۵۰۰ عدد بود؛ در کم‌تر از دو دهه تولید مقالات علمی ما تا به امروز دو درصد مقالات جهان را شامل می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه در سال‌های اخیر سومین کشوری هستیم که نرخ رشد کیفی مقالات را داریم گفت: در سال ۸۲ و ۸۳ برای اولین بار مفهوم مرکز رشد و پارک علم و فناوری وارد برنامه سوم توسعه کشور شد و امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که ۴۳ پارک علم و فناوری وابسته به وزارت علوم در کشور داریم. به نظر اینجانب افتخار آمیزترین حوزه نظام جمهوری اسلامی همان پژوهش و فناوری آن است. طبق آمارهای بین المللی در زمینه مقالات پژوهشی در رده پنجم قرار داریم که برای همه جهان تعجب برانگیز است.

رحیمی در پایان یادآور شد باید همه برای شناساندن این توفیقات به مردم کمک کنیم تا در جریان این فرهنگ علمی قرار بگیرند. همچنین باید برای تربیت خبرنگاران تخصصی پژوهشی و فناوری تلاش کنیم تا افرادی تربیت کنیم که روی موضوع سوار باشند.

تأکید براهمیت پژوهش وتبیین توفیقات پژوهشی کشور

حمید شاه آبادی، معاون صدای رسانه ملی نیز در این آیین با بیان اینکه رادیو موظف است افتخارات پژوهشی در جمهوری اسلامی را رسانه‌ای کند، گفت: این پژوهش‌ها در دهه‌های اخیر فاصله ما را با استانداردهای جهانی بسیار کم کرده است و در برخی موضوعات بطور جدی پیشرفت کرده ایم.

معاون صدای رسانه ملی با بیان اینکه به حکم وظیفه در رسانه این افتخارات کم و بیش معرفی شد گفت:، اما اگر بخواهیم حق مطلب را ادا کنیم باید یک کار مشترک صورت بگیرد. ما واقعاً نیازمندیم تا دوستان وزارت علوم متناسب با برداشتی که مردم از این دستاوردها دارند به رسانه اطلاعات درست و منسجم بدهند. انصافاً دستاوردهای علمی‌که در کشور به‌دست آمده یک سرمایه است که باید رسانه‌ای شود.

وی باتأکید براینکه در رادیو معرفی دستاوردهای پژوهشی کشور را در دستور کار قرار داده‌ایم، گفت: ارتباط رادیو با مردم و زبان عام آن‌ها بسیار نزدیک است واز این رو ما می‌توانیم برای معرفی دستاوردها انتخاب کنیم کدام دستاورد به درد مخاطبان رادیو می‌خورد. شاید در خیلی از حوزه‌ها دستاوردهای زیادی داشته باشیم، اما برخی دستاوردها بسیار ملموس‌تر هستند و در مخاطب احساس غرور ایجاد می‌کنند که خیلی متفاوت است. اگر ما این دستاوردها را معرفی کنیم تبیینش در حوزه کاری شماست.

شاه آبادی با تاکید بر اینکه تبیین دستاورد باید برای مخاطب ملموس باشد گفت: دو نوع دستاورد داریم که به آن‌ها بپردازیم، یکی دستاوردهای آماری و اطلاعاتی و برخی دستاوردهای ملموس که مردم باید همه چیز را در مورد آن بدانند. در بخش مقالات هم می‌توانیم با هم همکاری داشته باشیم. اینکه کدام مقالات محتوا و چکیده اش قابل تبیین و لمس برای مردم است بر عهده وزارت علوم است ودر این مسیر به ما کمک کنید تا به نقطه کانونی و مدنظر برسیم.

معاون صدا سازمان صدا و سیما گفت: وزن پژوهش در برنامه‌های رادیویی کمکی است که معاونت پژوهش وزارت علوم می‌تواند به ما بکند. با ۱۶ شبکه سراسری روزانه ۳۸۴ ساعت برنامه تولید می‌کنیم و ۹۰۰ عنوان برنامه و در هر هفته بیش از ۳۸۰۰ قسمت برنامه روی آنتن می‌رود. دوز پژوهشی این برنامه‌های باید بالا برود.


وی با اشاره به سامانه «بیان» گفت: اقدامات ویژه‌ای برای سامانه بیان (سامانه کارشناسان) انجام گرفته؛ اما هنوز به مرحله نهایی نرسیده است. ولی  برای اینکه اعتماد کامل پیدا کنیم به کارشناسان وارتباط با این سامانه و مجموعه نیازداریم. اگر روی حوزه‌های کوتاه مدت تمرکز کنیم در فضای مجازی هم می‌توانیم فعالیت کنیم. امروز واحدهای تولید و تصویری معاونت صدا فعال هستند و تقریباً همه برنامه‌های بازنشر جدی در صفحات فضای مجازی دارند و می‌توانیم از دل برنامه‌ها، برنامه‌های منتخبی را استخراج کنیم. 

شاه‌آبادی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با کمک یکدیگر بتوانیم بخش قابل توجهی از دستاوردهای پژوهشی و نوآورانه کشورمان را معرفی کنیم، زیرا باعث امید مردم می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1074706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =