جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان به صورت مجازی

پنجمین جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان، با توجه به شیوع ویروس کرونا، همزمان با هفته کودک به‌طور مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، همزمان با هفته ملی کودک معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد و اسلامی، به‌منظور توسعه و ترویج کتاب‌خوانی با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور و تعدادی از دستگاه‌ها و نهادهای همکار ملی و بین‌المللی «پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» را با رویکرد مجازی برگزار می‌کند.

جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی با مشارکت نهادهای غیردولتی و دستگاه‌های اجرایی و عمومی استان‌ها و شهرستان‌ها ازجمله نهاد کتابخانه‌های عمومی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، صندوق بین‌المللی کودکان سازمان ملل متحد یونیسف، سازمان بهزیستی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان، شرکت ارتباطات سیار امین، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در شهرها و روستاهای کشور برگزار می‌شود.

در چهار دوره برگزاری این طرح در ۱۸۲۰ شهر و روستای کشور نزدیک ۲۲ هزار باشگاه کتاب‌خوانی ۹۸۷ ۳۳۵ هزار عضو فعال هستند که معاونت امور فرهنگی به همه اعضا جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان یارانه ۵۰ درصدی کتاب اهدا می‌کند.

با توجه به فراگیری بیماری کرونا پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان امسال با شعار «حمایت از سلامت عمومی و روحیه نشاط همراه با تداوم کتاب‌خوانی» آغاز می‌شود و رویکرد آن استفاده حداکثری از امکانات فضاهای مجازی است.

کارگاه‌های آموزشی این دوره به سه شکل مجازی، حضوری و بسته فرهنگی برگزار می‌شود. در این کارگاه‌ها موضوعاتی مانند شیوه‌های تسهیل گری، شیوه‌های ترویج کتاب‌خوانی، مستندسازی و روش‌های اجرایی آن در فضاهای مجازی، شیوه‌های راه‌اندازی باشگاه‌ها و… ارائه می‌شود. محور فعالیت‌های مجازی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودکان و نوجوانان، پایگاه اینترنتی شبکه ترویج کتاب‌خوانی به آدرس bookpromotion.ir خواهد بود.

طرح کلی برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان

جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان رقابتی است میان باشگاه‌های کتاب‌خوانی در شهرها و روستاهای سراسر ایران که در سال ۱۳۹۹ با شرایط زیر برگزار خواهد شد:

۱. فعالیت باشگاه‌های کتاب‌خوانی دائمی بوده و هر زمان از سال با شرایطی که در این شیوه‌نامه آمده است، علاقه‌مندان واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به سایت، باشگاه خود را ثبت کنند.

۲. باشگاه‌هایی که در سال‌های قبل ثبت شده‌اند، در سال ۱۳۹۹ هم رسمیت دارند و می‌توانند در جام باشگاه‌ها شرکت کنند و از تخفیف کتاب برخوردار شوند.

۳. تسهیل‌گرانی می‌توانند باشگاه تشکیل دهند که در کارگاه‌های آموزشی شرکت کرده باشند. تسهیلگرانی که در سال‌های گذشته دوره‌های آموزشی را گذرانده باشند، می‌توانند در سال ۱۳۹۹ باشگاه جدید هم تشکیل بدهند.

۴. دوره‌ی جدید کارگاه‌های آموزشی برای تسهیلگران مطابق شیوه‌نامه‌ها برگزار خواهد شد و اخبار و اطلاعات مربوط به برگزاری این کارگاه‌ها از طریق وب‌سایت شبکه ترویج کتاب‌خوانی bookpromotion.ir اطلاع‌رسانی خواهد شد.

۵. کارگاه‌های حضوری در صورتی برگزار خواهند شد که به تشخیص مسئولان، شرایط سلامت عمومی فراهم‌شده باشد.

۶. کار تسهیل‌گران داوطلبانه است.

۷. تسهیل‌گران پس از گذراندن کارگاه آموزشی می‌توانند طبق شیوه‌نامه، باشگاه کتاب‌خوانی ثبت کنند.

۸. باشگاه‌های کتاب‌خوانی ثبت‌شده می‌توانند در رقابت‌های جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی شرکت کنند.

۹. باشگاه‌های کتاب‌خوانی شهری و روستایی برای شرکت در جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی ابتدا باید در مرحله‌ی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی در شهرستان شرکت کنند.

۱۰. برگزیدگان جام باشگاه‌های شهرستان به شرح زیر به دبیرخانه‌ی مرکزی در تهران معرفی می‌شوند:

الف) سه تا پنج باشگاه برگزیده

ب) سه تا پنج نامه برگزیده

ج) سه تا پنج فیلم برگزیده

د) سه تا پنج کتاب برگزیده به انتخاب اعضای باشگاه‌های شهرستان

ه) یک کتاب‌فروش فعال در شهرستان

۱۱. جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان کشور با حضور برگزیدگان شهرستانی در رشته‌های پنج‌گانه برگزار خواهد شد. علاوه بر این داوران بر اساس مستندات پرونده‌ی باشگاه‌ها از میان تسهیلگران کل باشگاه‌های راه‌یافته به مرحله‌ی کشوری، تسهیلگران برگزیده را نیز معرفی خواهند کرد.

همچنین استان‌ها می‌توانند در صورت تمایل مرحله‌ی استانی داشته باشند و برگزیدگان استانی را معرفی و از آنان تقدیر کنند.

ثبت‌نام پنجمین دوره این برنامه از طریق سایت شبکه ترویج کتاب‌خوانی ایران به نشانی www.bookpromotion.ir قابل انجام است.

برخی از مهم‌ترین نکات برای ثبت‌نام:

-ثبت‌نام در پنجمین دوره جام باشگاه‌ها فرآیندی دومرحله‌ای است. به‌این‌ترتیب که اول باید در سایت ثبت‌نام کرده و بعد فرم ثبت‌نام را پرکنید.

- اگر می‌خواهید دو یا چند باشگاه ثبت کنید، نیازی به ثبت‌نام دوباره در سایت نیست. یک نفر با یک نام کاربری می‌تواند مجموعه‌ای از باشگاه‌ها را به ثبت برساند.

-درعین‌حال پیشنهاد می‌شود تمامی مدرسان، مربیان و تسهیلگران یک‌بار در سایت ثبت‌نام کنند.

-در ورود اطلاعات مربوط به باشگاه دقت داشته باشید. در این دوره امکان ویرایش برای اولین بار بازشده است اما ویرایش اطلاعات فقط «در زمان مشخص» و «توسط خود کاربر ثبت‌شده در سایت» ممکن خواهد بود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1076321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =