نام‌گذاری ۳ میدان واحد شوشتر به نام شهدای مدافع حرم/ فعالیت 7 کانون فرهنگی در دانشگاه

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر از نام گزاری سه میدان اصلی دانشگاه به نام شهیدان مدافع حرم خبر داد و گفت: در حال حاضر 7 کانون فرهنگی در موضوعات مختلف در این واحد دانشگاهی فعال است.

موسی شهریاری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، گفت: شناسایی و استفاده از ظرفیت بسیار بالای استادان بعنوان اثر گزار ترین عنصر فرهنگی و به تعبیر مقام معظم رهبری فرماندهان جنگ نرم  و همچنین دانشجویان به عنوان مخاطبان اصلی،   در بسترهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی  ازمهمترین  راهبردهای  حوزه فرهنگی دانشگاه ها است.

وی تصریح کرد: بکارگیری دانشجویان در قالب  و عناوین مختلف  مثل بسیج دانشجویی، کانون‌ها، تشکل‌ها و نشریات بهترین روش در اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های فرهنگی به ویژه در فضای مجازی است. لذا بنا به فرمایشات معاون فرهنگی و دانشجوی  دانشگاه آزاد اسلامی  شورای فرهنگی  واحدها باید کار سیاست‌گذاری و ستادی کنند تا با نظارت معاونان فرهنگی و دانشجویی فعالیت‌های فرهنگی توسط گروه‌های دانشجویی انجام شود.

شهریاری افزود: با توجه به رویکرد معاونت فرهنگی و دانشجویی سازمان مرکزی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی با محوریت اقطاب اثر گزار،   واحد شوشتر تمام فعالیت‌های خود را در بخش‌های مختلف با همین رویکرد تنظیم کرده است.

وی ادامه داد: استادان بعنوان اثرگذارترین قطب دانشگاه محسوب می‌شوند و نظر به اینکه تمام رفتار و سلوک آنها در کلاس و خارج ازکلاس نقش تعیین کننده در تربیت دانشجویان دارند. لذا اقدامات و برنامه‌هایی را برای امسال پیش‌بینی کردیم.

شهریاری، تشکیل جلسه با مدیران گروه‌های آموزشی و توجه دادن  آنها به نقش و مسولیت آنها در قبال آموزش  وتربیت دانشجویان و  بکارگیری استادان در مسائل فرهنگی، برگزاری جلسات بصورت دانشکده‌ای با استادان و تبیین نقش فرهنگی و تربیتی آنها از جمله این برنامه‌های اجرایی در این واحد دانشگاهی مطرح کرد.

وی تصریح کرد: همچنین  تهیه محتوی با موضوع تربیت و اخلاقی و برگزاری جلسات به صورت مجازی با موضوعات اعتقادی و ... از دیگر اقداماتی اجرایی در این واحد دانشگاهی برای استادان است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر ادامه داد: نظر به اینکه کارکنان بیشترین ارتباط را در مواجه با دانشجویان دارند و خصوصا متولیان اصلی انجام امور دانشجویان هستند. لذا نوع برخورد و منش کارکنان می‌تواند هم در جذب و هم تربیت دانشجویان تاثیر بسیار زیادی داشته باشد به همین دلیل برای استفاده بیشتر از کارکنان جهت ایفای این نقش برنامه‌هایی را در حوزه فرهنگی در دستور کار قرار دادیم.

وی برگزاری نشست‌ها و تبیین نقش حساس و تعیین کننده کارکنان، ارسال  پیام‌های اتوماسیونی، برگزاری جلسات هیات رئیسه با کارکنان از جمله این اقدامات است.

شهریاری با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های دانشجویان در بخش‌های بسیج دانشجویی، کانون‌ها و تشکل‌ها بهره جست، گفت: با توجه به نبوغ خلاقیت و ظرفیت‌های بسیار بالای نسل جوان معتقدیم که انجام فعالیت‌ها توسط دانشجویان از جذابیت و شور و نشاط بیشتری برخوردار است، به همین دلیل تصمیم گرفتیم اجرای برنامه‌های فرهنگی را به این بخش‌ها تفویض کنیم و حوزه معاونت فقط نقش هدایت، حمایت و نظارت داشته باشد.

 معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر با اشاره به اینکه امروزه فضای مجازی تاثیر زیادی در زندگی  افراد  می‌گذارد، تصریح کرد:  هم‌اکنون افراد بیشتر وقت خود را صرف فضای مجازی می‌کنند، بطوری‌که امروز تبدیل به فضای حقیقی زندگی مردم شده است؛ لذا دانشگاه‌ها باید یکی از محورهای اصلی کار فرهنگی خود را با رویکرد تربیتی و اخلاقی در استفاده از فضای مجازی  قرار دهند.

شهریاری تأکید کرد: فراهم کردن بستر سخت افزاری در دانشگاه‌ها، تولید محتوای فاخر،  تشکیل کار گروه اجرایی که بتواند آن محتوی را به بهترین شکل ممکن در اختیار مخاطبان قرار دهد. این موضوعاتی از جمله مسائلی است که باید در جهت توسعه رویکرد فعالیت فرهنگی در فضای مجازی هدایت کرد.

وی اضافه کرد: برای تولید محتوی در این واحد دانشگاهی کارگروه‌هایی  از اساتید و دانشجویان تشکیل دادیم و برای اجرا نیز از ظرفیت  بسیج، کانون‌ها و تشکل‌ها بهره گرفتیم تا پیام‌ها در اختیار دبیران کانون‌ها قرار گرفته و آنها هم برای اعضای گروه‌های خود ارسال کنند.

شهریاری با اشاره به اینکه از وب سایت دانشگاه جهت ارسال پیام‌ها برای عموم دانشجویان استفاده می‌کنیم، گفت: ساختن فیلم یک تا سه دقیقه‌ای، کلیپ‌های چند ثانیه‌ای و ارسال آن در گروه‌ها یکی دیگر از برنامه‌های این واحد دانشگاهی در حوزه فضای مجازی است.

وی افزود: واحد شوشتر از چند سال قبل با توجه به ظرفیت بسیارخوب  دانشجویان رویکرد خود را در راستای راه‌اندازی و تقویت و توسعه کانون‌ها قرار داده است بطوریکه هم‌اکنون هفت کانون در موضوعات مختلف فعال است.

شهریاری تصریح کرد: کانون ادبی که به سپهربرنامه‌هایی مثل بزرگداشت فردوسی،  سعدی، حافظ و جشنواره شعر و عاشورایی می‌پردازد. همچنین کانون آوای ماندگار برای تولید سرود که تاکنون دو سرود  تحت عنوان جوان مومن انقلابی و شهدای مدافع حرم تولید و پخش شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر تصریح کرد: کانون هنری جهت بکارگیری دانشجویان با ظرفیت هنری و ساختن تئاترکه از آنها در برنامه های مختلف دانشگاه استفاده شده است.

وی ادامه داد: کانون عفاف و حجاب جهت گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، کانون خیریه لبخند جهت کمک‌رسانی به دانشجویان نیازمند و انجام فعالیت‌های اجتمایی فعالیت می‌کند.

شهریاری گفت: هر دو کانون خیریه و هلال احمر در جریان سیل سال گذشته و بیماری کرونا امسال فعالیت‌های بسیار خوبی را در سطح شهرستان انجام دادند که موجب تقدیر و تشکر مسئولان شهرستان از فعالیت‌های دانشجویان شده است. و کانون مهدویت که به فعالیت‌های مذهبی می‌پردازد.  

وی ادامه داد:  برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مسابقات در فضای مجازی، توزیع ۲۰۰ بسته معیشتی بین خانواده‌ها و دانشجویان نیازمند، گند زدایی و ضد عفونی کردن میادین و خیابان‌های سطح شهرستان توسط جمعی از همکاران و بسیج دانشجویی و کانون‌های دانشجویی نیز انجام شده است.

شهریاری از نام گزاری سه میدان اصلی دانشگاه به نام شهیدان مدافع حرم خبر داد و افزود: میدان مرکزی دانشگاه به نام سردار شهید سلیمانی، میدان درب دانشکده علوم انسانی به نام شهید کجباف و میدان دانشکده فنی و مهندسی به نام شهید مختار بند نام‌گذاری شده است. همچنین یکی از مدارس آموزشکده سماء به نام شهید محمدی ثبت شده است.

معاون فرهنگی واحد شوشتر درباره نشریات دانشجویی گفت: در سال گذشته سه نشریه فعالیت داشته؛ متاسفانه بخاطر بیماری کرونا  امسال چاپ نشده است. البته رویکرد فعلی نشریات الکترونیکی و فعالیت در فضای مجازی است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه بصورت کلی استقبال از سوی دانشجویان پر رنگ نیست که بر اساس سیاست‌گذاری‌های انجام شده در حوزه معاونت فرهنگی دانشجویی سازمان مرکزی توسعه و حمایت از آنها جزو اولویت‌های فرهنگی است و از کانون‌ها در خواست کردیم که حداقل هرکانون یک نشریه داشته باشد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1078848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =