جشنواره «رشد» فرصتی برای شناسایی ظرفیت کانون‌های فرهنگی/ استاد مشاور به ترکیب کانون‌ها اضافه می‌شود

 کانون‌های فرهنگی ظرفیت‌های بالفعلی هستند که در حوزه‌های مختلفی می‌توانند فعال شده و موجبات پویایی دانشگاه و دانشجو را فراهم آورند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، کانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی دانشجویان نهادی کاملاً دانشجویی و بستری برای بروز استعدادها، خلاقیت‎‌ها و توانمندی‌های آنها در فضای دانشگاه و کشور است. کانون‌های فرهنگی و دانشجویی قدمتی بیش از 50 سال در دانشگاه‌های کشور دارند که عمدتاً به عنوان بازوان عملیاتیِ فرهنگی در کف دانشگاه شمرده می‌شوند.

کانون‌ها فرهنگی متشکل از بطن دانشجویان خودجوش و مشتاق فرهنگی هستند که معمولاً طیف گسترده‌ای از دانشجویان را در فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، رسانه‌ای و هنری در خود جای می‌دهد. مشارکت و انجام کار گروهی کانون‌ها در رویدادهای فرهنگی بستر مطلوبی برای تربیت دانشجویان پدید می‌آورد که این نیز از دستاوردهای کانون‌ها است.

جذب دانشجویان مستعد در زمینه‌های فرهنگی و هنری، حمایت از ایده‌های اصیل، برگزاری دوره‌های آموزشی در بخش‌های مختلف اجتماعی، هنری و قرآنی، برگزاری جشنواره‌ها و کارگاه‌های نقد و بررسی، برگزاری نشست‌ها و میزگردهای فرهنگی و اجتماعی از جمله فعالیت‌های برجسته کانون‌های فرهنگی و دانشجویی در سطح دانشگاه است.

دانشگاه آزاد اسلامی نیز به عنوان یک شبکه عظیم دانشگاهی اکنون کانون‌های فرهنگی را به عنوان قطب‌های فرهنگیِ برآمده از بطن دانشجو تلقی می‌کند و جایگاه ویژه‌ای برای فعالان کانون‌های فرهنگی در ساختار فرهنگی و دانشجویی دانشگاه قائل است. بازطراحی و بازنویسی آیین‌نامه اجرایی کانون‌های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی پس از 6 سال مؤید این امر بوده و جایگاه ویژه کانون‌ها را نشان می‌دهد. اضافه شدن استاد مشاور به ترکیب کانون‌های فرهنگی و دانشجویی به‌عنوان حامی و تسهیل‌گر یکی از عمده ویژگی‌های آیین‌نامه اجرایی جدید است.

امکان ایجاد شبکه‌سازی بین کانون‌های سراسر کشور(در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی)، ویژگی جدیدی است که در آیین‌نامه اجرایی گنجانده شده و بستر هم‌افزایی کانون‎ها را در سطح ملی تقویت می‌کند.

فرزاد جهان بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در این رابطه می‌گوید « یکی دیگر از تغییرات مهم در این آیین‌نامه موضوع شبکه سراسری کانون‌هاست، یعنی اگر کانون‌های تخصصی مثل کانون هنر انقلابی شهید آوینی یا هرکانون دیگری درخواست دهند، این درخواست در شورای فرهنگی سازمان بررسی و مجوز داده می‌شود و آن‌ها می‌توانند برنامه‌های ملی در زمینه تخصصی کانون را به‌ شورای فرهنگی سازمان پیشنهاد دهند. کانون‌ها در این صورت می‌توانند نقش فعال در گستره ملی ایفا کنند.»

ایجاد رقابت و انگیزه در بین کانون‌های فرهنگی و اعضای آنها یکی از مواردی است که در دوره جدید مدیریت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی مورد توجه ویژه قرار گرفته است. با توجه به رسالت معاونت فرهنگی و دانشجویی در تقویت کانون‌ها، رشد فردی و اجتماعی اعضای آنها و ایجاد حس رقابت، نخستین جشنواره سراسری «رشد» در سه سطح واحد دانشگاهی، استانی و کشوری پیش‌بینی شده است. کانون‌ها در زمینه‌هایی همچون فرهنگ و تمدن، دینی و مذهبی، اجتماعی، هنر و ادبیات، رسانه و فضای مجازی می‌توانند آثار خود را در سطوح مختلف به داوری بگذارند.

همچنین تولید آثار در این جشنواره به صورت فردی و گروهی دیده شده است. به این صورت که اعضای کانون‌های فرهنگی به شکل فردی نیز می‌توانند در بخش‌های فیلم‌نامه نویسی، نمایش‌نامه نویسی، عکس، متن ادبی، هنرهای تجسمی و صنایع دستی حضور داشته باشند. دو بخش تئاتر و فیلم(کوتاه، مستند، پویانمایی و دوبلاژ) نیز پذیرای آثار گروهی اعضای کانون‌های فرهنگی است. شناسایی و معرفی ظرفیت‌ها در کنار رقابت و تجلیل از برترین آثار و توانمدسازی و آموزش سه بال اصلی این جشنواره در نظر گرفته شده است.

معرفی دبیران موفق کانون‌ها، معرفی اعضای موفق کانون‌ها، معرفی آثار و به منظور تشویق واحدهای دانشگاهی فعال در زمینه توسعه فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و افزایش سطح حمایت مسئولان دانشگاهی از کانون‌ها و مجموعه‌های فعال دانشجویی، سه معاون فرهنگی برتر و سه کارشناس فرهنگی کانون برتر نیز مورد تشویق و تجلیل قرار می‌گیرد.

 کانون‌های فرهنگی ظرفیت‌های بالفعلی هستند که در حوزه‌های مختلفی می‌توانند فعال شده و موجبات پویایی دانشگاه و دانشجو را فراهم آورند. حمایت از کانون‌های فرهنگی در قالب‌های مختلف، جریان‌سازی فرهنگی، هنری و جذب حداکثری دانشجویان به فعالیت‌های فرهنگی را به دنبال خواهد داشت.  

انتهای پیام/

کد خبر: 1082127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =