دانشجویان بین‌المللی سفیران علمی و فرهنگی ایران در کشورشان هستند

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: افرادی که از خارج کشور برای تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی دعوت می‌شوند، هنگامی که به کشور خود بازمی‌گردند، باید سفیر جمهوری اسلامی ایران و مبلّغ علمی، فرهنگی و رفتاری کشورمان باشند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران(ایسکانیوز)،‌ جلسه رئیس، معاونین، روسای مجتمع‌ها و دانشکده‌های واحد با استـادان دانشجویان غیرایرانی (ترم جاری) با حضور علاءالدین بروجردی، معاون بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی، حدادپور، مسئول مرکز امور بین الملل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، خواجوی، رئیس واحد تهران جنوب، حجت الاسلام نیکزاد، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، حسینی، معاون آموزشی، فاضل پور، مدیر امور بین الملل واحد تهران جنوب و جمعی از اساتید دانشجویان غیرایرانی در مجتمع ولیعصر (عج) برگزار شد.

برپایه این گزارش، در ابتدای این جلسه حجت الاسلام نیکزاد ضمن خیرمقدم به  علاءالدین بروجردی، معاون بین الملل، مطالبی را درخصوص اهمیت روابط بین‌الملل و دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه بیان نمود.

در ادامه علاءالدین بروجردی در جمع استـادان دانشجویان غیرایرانی واحد تهران جنوب با اشاره به اهمیت جذب دانشجوی خارجی خصوصا کشورهای همسایه گفت: آمریکا سالیانه از عراق و افغانستان جوانانی را انتخاب، بورس و آنها را با تفکر خودشان برای ضدیت با اسلام و مخالفت با جمهوری اسلامی ایران تربیت می‌کند، این موضوع در دو دهه آینده امنیت ملی ما را دچار چالش جدی می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر به‌رغم شرایط غیرپایدار عراق، آمریکایی‌ها در شهرهای مختلف عراق سه دانشگاه راه اندازی کرده‌اند و در حال کار هستند و این رویداد باید برای ما مهم باشد. زمانی که امنیت خودمان و روابط آینده ما با همسایگانمان مرتبط با این برنامه ریزی هستند که آن ها در حال انجام هستند.

معاون بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اتخاذ تدبیر جدی در جذب دانشجوی خارجی، خاطرنشان کرد: باید به سمت جذب نخبگان کشورها باشیم، در افغانستان شاهدیم که برخی از شخصیت‌های سیاسی در زمان تبلیغات برای انتخابات با افتخار از تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی ایران به‌عنوان یک امتیاز تبلیغاتی یاد می‌کنند. برخی از مسئولان مطرح افغانستان دانش آموخته واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هستند.

بروجردی با تأکید بر تکریم و احترام به دانشجویان غیرایرانی بیان کرد: در برخورد با دانشجویان غیرایرانی باید این موضوع را درنظر بگیریم که هر قوم و ملتی آداب و رسوم خود را دارند و باید برای آن ارزش قائل شویم. نه فقط در رقابت برای جذب دانشجو با هدف مالی بلکه با هدف تاثیرگذاری و کار سازی این کشورها است. چرا که همین افراد هستند که آینده سیاسی اجتماعی کشور خود را رقم می‌زنند. بنابراین در نحوه برخورد با این افراد ارتباط مناسب بسیار حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: افرادی که از خارج کشور برای تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی دعوت می‌شوند، هنگامی که به کشور خود بازمی‌گردند، باید سفیر جمهوری اسلامی ایران و مبلّغ علمی، فرهنگی و رفتاری کشورمان باشند.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی تشریح کرد: پیشنهاد شده یادگیری زبان فارسی در همان ابتدای امر صورت نگیرد بلکه  به‌گونه‌ای باشد که در طول دوران تحصیل و یا دریافت مدرک منوط به یادگیری زبان فارسی شود. بدون آنکه الزام کنیم که باید در کلاس‌ها حضور پیدا کنند و فارسی را بیاموزند.

در ادامه این جلسه خواجوی مطالبی را در خصوص ارزشیابی تحصیلی و امتحانات دانشجویان غیرایرانی و دیگرمسائل آموزشی و پژوهشی ارائه کرد.

حدادپور مسئول مرکز امور بین الملل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها دیگر سخنران این مراسم بود که مطالبی را در خصوص روابط بین الملل و چرایی جذب دانشجویان بین الملل  بیان داشت.

انتهای پیام/

کد خبر: 1087772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =