پیشتازی جهاد دانشگاهی در توسعه و تعمیق ساخت داخل و افزایش بهره‌وری

تفاهم‌نامه‌ همکاری جهاددانشگاهی و وزارت صمت با هدف به کارگیری همه ظرفیت‌های موجود در کشور در راستای ارتقای فناوری‌های موجود منعقد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران(ایسکانیوز)، تفاهم‌نامه‌ همکاری جهاددانشگاهی و معاونت‌ امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌منظور ارتقا سطح فناوری تولیدات داخلی، بومی‌سازی فناورهای وارداتی، ساخت قطعات و تجهیزات موردنیاز در داخل کشور  به امضای حمیدرضا طیبی و مهدی صادقی نیارکی رسید.

توان جهاددانشگاهی برای توسعه صنعتی کشور

طیبی  در مراسم امضای این تفاهم‌نامه اظهار کرد: جهش تولید و افزایش بهره‌وری که منجر به توسعه‌ی اقتصادی و ایجاد اشتغال شود زمانی اتفاق می‌افتد که اقتصاد ما متکی بر تولید ملی و تولید ملی نیز متکی بر توسعه علمی و فناورانه پیشرفته‌ی خودمان باشد که بتواند روزآمدی خود را در رقابت‌پذیری در بحث کیفیت و قیمت محصولاتی که در داخل تولید می‌شود، حفظ کند.

وی افزود: همچنین اگر بر حسب ضرورت نیاز است تا خدماتی را از خارج کشور وارد کنیم حتما در مقابل انتقال فناوری و بخش کوچکی از بازار ما باشد و این فناوری جذب و فهم شده و ارتقا داده شود تا فناوری متعلق به خودمان شود.

رئیس جهاددانشگاهی با تاکید بر این که در کشور توان تولید اغلب فناوری‌های مورد نیاز وجود دارد، گفت: به شرطی که این باور ایجاد شود که این توانمندی وجود دارد و می توان به موقع به آن پرداخت و زیرساخت‌های مورد نیاز برای تولید فناوری و اثبات کیفیت فناوری ایجاد شود.

وی افزود: جهاددانشگاهی بر اساس تجربه ۴۰ ساله خود از سال ۱۳۵۹ تا به حال تجربه ارزشمندی را دارد و می تواند در این ماموریتی که معاونت صنایع وزارت صمت در راستای توسعه صنعتی کشور برای ما تعریف کرده  نقش بسیار مهمی ایفا کند. زمینه‌هایی که ما به قادر به تولید و توسعه فناوری هستیم در آن مشخص شده و اعلام آمادگی کردیم که در تدوین استراتژی‌های توسعه فناوری در صنایع مختلف ما می توانیم در کنار وزارت صمت باشیم.

طیبی بیان کرد: چیزی که بسیار ضروری است اولا استراتژی توسعه صنعتی کشور مشخص شود و در آن استراتژی توسعه صنعتی قابل ریل گذاری و استراتژی توسعه فناوری بومی هم کاملا مشخص باشد که این مهم در برنامه‌های وزارت صمت خوشبختانه وجود دارد.

رئیس جهاددانشگاهی تاکید کرد: همچنین جهاددانشگاهی اعلام آمادگی می‌کند در برگزاری همایش‌ها و سمینارهای که با هدف توسعه و تعمیق ساخت داخل و افزایش بهره وری صورت می‌گیرد همکاری کند.

وی با اشاره به بحث اقتصاد مقیاس ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در کشورمان داریم این است که فکر می‌کنیم یک استراتژی برای دادن مجوز موافقت اصولی در کشور وجود ندارد.

پیشتازی و خدمات شایسته جهاددانشگاهی در توسعه و تعمیق ساخت داخل و افزایش بهره وری

در ادامه صادقی نیارکی با بیان کرد: یکی از ماموریت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به کارگیری همه ظرفیت‌های موجود در کشور برای ارتقای فناوری‌های موجود در کشور، توسعه و تعمیق ساخت داخل و افزایش بهره وری و همچنین رسوخ فناوری در کشور است که مجموعه‌های مختلفی در سازمان‌ها پژوهشکده‌ها و موسسات و فعالان بخش خصوصی به این امر مشغول هستند. یکی از سازمان‌های پیشتاز که از بدو پیروزی انقلاب اسلامی با همین هدف در کشور ایجاد شده و توسعه پیدا کرده سازمان جهاددانشگاهی است که خدمات شایسته و بایسته‌ای در این حوزه و حوزه‌های راهبردی کشور ایفا و ارایه داده است.

وی افزود: با هماهنگی بسیار خوبی که بین همکاران معاونت امور صنایع و سازمان جهاددانشگاهی در اواخر سال گذشته و همچنین در سال جاری برای توسعه‌ همکاری‌ها شکل گرفت، قرار شد ما به عنوان متصدی توسعه‌ تولید و توسعه‌ ساخت داخل تفاهم‌نامه‌ای را با جهاددانشگاهی داشته باشیم که امروز این جلسه به این منظور برگزار شد تا این حرکت ریل گذاری باشد برای توسعه همکاری‌های مشترک هم با جهاددانشگاهی و هم با مجموعه‌های مشابه جهاددانشگاهی.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به موضوع تفاهم نامه گفت: فناوری‎‌های پیشرفته مورد نیاز صنایع کشور، ارتقای سطح فناوری تولیدات داخلی و افزایش کیفیت و بهره‌وری واحدهای صنعتی در گروه کالایی‌های منتخب، کمک به تدوین استراتژی‌های توسعه فناوری در زنجیره صنایع مورد اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت، تحقیق و توسعه در راستای فناوری‌های صنعتی نوظهور و توسعه توان صنعتی کشور در حوزه این فناوری و همچنین برگزاری نشست‌های کارشناسی یا همایش‌های علمی در راستای توسعه و تعمیق ساخت داخل و صادرات و تحقق موضوع راهبردی جهش تولید از موضوعات این تفاهم نامه برای مدت ۳ سال است.

 صادقی نیارکی اظهار کرد: تعهداتی جهاددانشگاهی در این تفاهم‌نامه توسعه و تعمیق ساخت داخل و ارتقای فناوری و بحث تحقیق و توسعه است در زیر بخش‌هایی که در اهداف این تفاهم‌نامه ذکر شد.

پیگیری حمایت از تولیدات جهاددانشگاهی

وی افزود: در این تفاهم‌نامه وزارت صنعت و معاونت امور صنایع حمایت از تولیدات جهاددانشگاهی را دنبال خواهد کرد. همچنین حمایت از تحقیق و توسعه و کاربردی سازی این تحقیقات کاربردی را با ابزارهایی که در اختیار دارد متعهد شده است. هماهنگی بین بخشی بین سازمان‌ها و دستگاه‌ها برای رساندن به مرحله اجرا، تجاری‌سازی و تولید انبوه بخش دیگری از تعهدات این وزارت است.

صادق نیارکی ادامه داد:  یکی از موضوعات راهبردی که ما از نیمه دوم سال ۱۳۹۸ دنبال کردیم بحث نهضت ساخت داخل است که خوشبختانه مسئولان ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزرای محترم از جمله وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید دارند که این موضوع کماکان دنبال شود و از ظرفیت‌های بالقوه که در کشور وجود دارد حمایت و صیانت کنیم تا با این حمایت و پشتیبانی‌ها این ظرفیت‌های بالقوه تبدیل به ظرفیت‌های بالفعل شود و ما بتوانیم منابع محدود ارزی خودمان را برای ایجاد ارزش افزوده بالاتر و همچنین ارتقای دانش و فناوری و همچنین تاب آوری بسیار بالاتر در مقابل تکانه‌های اقتصادی در مقابل به دست آوردن فناوری‌های نوین و نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی با تاکید بر درون زایی اقتصاد ملی که جزو اهداف اقتصاد مقاومتی است مدیریت کنیم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: یکی از کارهایی که ما از سال گذشته شروع کردیم با نهادهای عمومی غیر دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی این بود که لیست ۲۱۰ رشته فعالیت را به مجموعه نهادهای انقلاب اسلامی و نهادهای عمومی غیردولتی از جمله سازمان جهاد دانشگاهی ارسال کردیم و در پاسخ مکاتبه ما با جهاددانشگاهی 24 ردیف مورد را این نهاد در حوزه‌های صنعت غذا، تجهیزات پزشکی، اجزا و قطعات خودرو، پتروشیمی و شیمی، تجهیزات نفتی، تجهیزات برق و الکترونیک، فولاد، نساجی و پوشاک، پنل های خورشیدی، ماشین سازی و تجهیزات اعلام آمادگی کردند هم برای بحث ارایه فناوری و دانش تولید و نحوه ی تولید و فرایندهای مورد نیاز و هم تولید محصول که مجموعه‌ای دارند در کشور خودشان به بحث تولید و تجاری محصول اقدام می کنند.

انعقاد تفاهم‌نامه

لازم به ذکر است در راستای لبیک به رهنمودهای مقام معظم رهبری در سال «جهش تولید» و به‌منظور ارتقا سطح فناوری تولیدات داخلی، بومی‌سازی فناورهای وارداتی، ساخت قطعات و تجهیزات موردنیاز در داخل کشور، افزایش توان فناورانه واحدهای صنعتی، تسهیل تولید و ایجاد زمینه جهش در تولید، افزایش نرخ بهره‌وری و بهبود توسعه اقتصادی ملی کشور، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تسریع در انجام امور زیربنایی و تحقیقاتی و حضور فعال در عرصه خدمت‌رسانی، 8 بهمن‌ماه تفاهم‌نامه‌ همکاری جهاددانشگاهی و معاونت‌ امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضای حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی و  مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت رسید.

کسب فناوری‌های پیشرفته موردنیاز صنایع کشور؛ ارتقا سطح فناوری تولیدات داخلی و افزایش کیفیت و بهره‌وری واحدهای صنعتی در گروه کالایی منتخب؛ کمک به تدوین استراتژی‌های توسعه فناوری در زنجیره صنایع مورد اولویت وزارت صمت؛ تحقیق و توسعه در راستای فناوری‌های صنعتی نوظهور و توسعه توان صنعتی کشور در حوزه این فناوری‌ها و برگزاری نشست‌های کارشناسی و یا همایش‌های علمی در راستای توسعه و تعمیق ساخت داخل، صادرات و تحقق جهش تولید از مهم‌ترین موضوعات این تفاهم‏نامه‌ همکاری مشترک است.

گفتنی است، مدت‌زمان این تفاهم‌‏نامه که در 11 ماده و 2 تبصره به امضا رسید 3 سال شمسی است و با توافق طرفین قابل تمدید خواهد بود.

انتهای پیم/

کد خبر: 1088139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =