روحانی:باید کاری کنیم تا مخالف معاند نباشد/اگر همه پای صندوق های رای بروند، آینده زیباتری رقم می خورد

یکشنبه 18 بهمن 1394 - 17:12
کد مطلب: 588481
حسن روحانی

آیین اختتامیه سی و سومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و سومین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با حضور رییس جمهوری برگزار شد.

به گزارش ایسکانیوز رئیس جمهور در این مراسم با اشاره به انتخابات پیش رو گفت:مطمئن هستم در صورتی که همه مردم ما پای صندوق‌های رای بروند آینده زیباتری را برای آینده کشور رقم می‌زنیم.

اهم اظهارات رئیس جمهور در ادامه می آید:

  • *سی وهفت سال از پیروزی انقلاب گذاشته اما ما هنوز احتیاج داریم انقلاب را معنا کرده و انقلابی بودن را تفسیر کنیم. ما باید شعار انقلاب اسلامی یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران را تفسیر کنیم.
  • *همیشه از کار متفاوت مخالف و منتقد وجود دارد که عیب نیست. ما باید کاری کنیم که مخالف، معاند نشود. ما نمی توانیم همه را در یک مسیر و در یک راه قرار دهیم. اگر کلمه اختلاف به معنای تضارب آرا باشد باعث رشد فکر و اندیشه می‌شود.
  • *برای سخن نوگفتن و تولید علم باید فضا را بازتر و آزاد تر کنیم تا منتقد نسبت به آینده خود نگران نباشد. هیچ کس در اندیشه‌اش معصوم نیست و هر کسی می‌تواند نظر دیگری را نقد و آن را کامل کند. البته ما در فضایی می توانیم نقد کنیم که هیچ کس به فکر حذف دیگری نباشد. همه افکار، جناح‌ها و مردم باید همدیگر را تحمل کنند و از افکار هم استفاده کنند. اگر شرایط به گونه‌ای باشد که از حذف دیگران لذت ببریم پیشرفت نخواهیم کرد. جوامعی در طول تاریخ رشد کردند که درآنجا نقد و نظر آزاد بوده است.
  • *یکی از شعارهای انقلاب آزادی بوده است و افتخار ما این است که همواره در طول 37 سال نقد و نظر آزاد بوده است. ما باید فضای آزادی نقد را از دبستان به دانش آموزان آموزش دهیم و تشویق به خواندن کتاب را از مدرسه آغاز کنیم باید کتاب را به سبد ضروریات خانواده اضافه کنیم. اگر مردم توانستند قوای حاکم را نقد کنند جامعه در مسیر پیشرفت و تعالی خواهد بود.
  • *(با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان )شما فرهنگیان و اصحاب قلم و اندیشه باید همه مردم را تشویق کنید تا آن‌ها پای صندوق آرا بیایند ولو اینکه شرایط از دید شما صددرصد ایده آل نباشد. همه باید پای صندوق رای بروند. من مطمئنم در این شرایط سرنوشت زیباتری برای کشور رقم می خورد.
  • *دین اسلام ما را به علم تشویق کرده و برای آن هم مرزی نشناخته است. افتخار ما مسلمانان این است که معجزه پیامبرمان کتاب بوده و قرآن هم با خواندن شروع می‌شود. در کشور ما کتاب از اهمیت زیادی برخوردار است و در کشورهای همسایه ما ده ها هزار کتاب خطی به زبان فارسی وجود دارد که این مسأله به معنای این است که مردم ما همواره اهل فکر، اندیشه، کتاب و خواندن بوده‌اند.
  • *یکی از شاخصه های توسعه کشور کتاب و کتابخوانی است. بی تردید کتاب می‌تواند یکی از شاخصه‌های توسعه جامعه در بخش های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و سایر بخش ها باشد. آنطور که وزیر فرهنگ در اینجا اشاره کرد حال کتاب چندان خوش نیست و اگر حال کتاب خوش نباشد یعنی ما در مسیر رشد با مشکل مواجهیم. چرا ما در این زمینه مشکل داریم و چرا تیراژ کتاب های ما پایین است. هرچند وضع تعداد عناوین کتاب های ما بد نیست اما تیراژ پایین است.
  • *ما باید کتاب را در مسیر رقابت قرار دهیم زیرا هر چیزی که در مسأله رقابت قرار نگیرد دچار مشکل می‌شود. مراکز علمی و دانشگاهی ما باید در مسیر رقابت قرار گیرد و ما باید همه را برای رقابت تشویق کنیم؛ البته نه فقط رقابت در داخل کشور بلکه رقابت سطح منطقه و جهان.
  • *زمانی بود که وقتی که کتابی در قاهره چاپ می‌شد بلافاصله این کتاب در قم در اختیار پژوهشگران قرار می‌گرفت. آیا امروز وارد این رقابت در منطقه شده‌ایم؟ ما اگر وارد این رقابت نشویم نمی توانیم در نقطه‌ای قرار بگیریم که کتاب برای ما تحول آفرین باشد. باید حرف نو و اندیشه نو در کتاب ما وجود داشته باشد.

به گزارش ایسکانیوز، سی و سومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که با فراخوان بیش از 6 هزار ناشر، دو هزار و 500 داور و 6 هزار و 564 شخصیت و اهل قلم آغاز شده بود، با ارسال پنج هزار و 385 کتاب به دبیرخانه در 72 گروه از جمله کلیات، فلسفه، روانشناسی، دین، علوم اجتماعی، زبان، علوم کاربردی، هنر، تاریخ و جغرافیا و کودک و نوجوان برگزار و در نهایت از میان 224 کتاب راه‌یافته به مرحله نهایی با داوری 896 داور، 10 کتاب برگزیده و 30 اثر شایسته تقدیر شناخته شدند.

همچنین از میان دو هزار جلد کتابی که برای شرکت در بیست و سومین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به دبیرخانه رسید، پس از بررسی کتاب‌ها توسط 100 داور که 10 نفر از آنان داوران بین‌المللی بودند، 30 کتاب به مرحله نهایی راه‌یافته و در نهایت 10 اثر برگزیده شدند.

1010

30 / 30
کد خبر: 588481 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار