افزایش دو برابری سهم بهداشت ازکل هزینه های سلامت/ ضرورت ارزیابی طرح تحول سلامت بر اساس شاخص های بین المللی

قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت گفت: اقدامات و نتایج حاصله از اجرای طرح تحول سلامت، باید به زبان آمار و بر اساس شاخص های شناخته شده بین المللی ارزیابی شوند.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از وبدا، دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اظهارات برخی از منتقدان طرح تحول سلامت که به طور مکرر اقدامات وزارت بهداشت را با اولویت درمان بر بهداشت مطرح کرده اند، گفت: علت این برداشت اشتباه و ایجاد سوء تفاهم ناشی از زمان شروع اجرای بسته های تحول بهداشت و درمان است.
او در ادامه افزود: بودجه مربوط به طرح تحول سلامت در حوزه درمان از محل هدفمندی یارانه ها و بودجه مربوط به طرح تحول بهداشت از محل یک درصد ارزش افزوده و ردیف پزشک خانواده تعیین شده بود و به دلیل اینکه تخصیص مربوط به طرح تحول درمان در بهار 93 صادر شد، وزارت بهداشت ابتدا این بسته را عملیاتی کرد.
معاون کل وزارت بهداشت افزود: با توجه به ماهیت پیچیده و فراگیر موضوعات بهداشتی قاعدتا" به زمان بیشتری برای کارشناسی و رسیدن به وفاق نیازمند بودیم.
دکتر حریرچی با تاکید بر اینکه، دیدگاه اصیل وزارت بهداشت مبنی بر اولویت پیشگیری و بهداشت بر درمان است، افزود: اجرایی شدن این دیدگاه قابل اثبات است چرا که بسته هایی نظیر پوشش بهداشتی مناسب در روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر، ورود وسیع و همه جانبه خدمات بهداشتی و پیشگیرانه به حاشیه شهرها با جمعیت بیش از ده میلیون، ارتقاء پزشک خانواده در دو استان فارس و مازندران، آغاز پوشش پزشک خانواده در شهرهای 20 تا 50 هزار نفر و نیز شهرهای زیر 100هزار نفر و نیز پوشش کامل چهار استان و اقدامات متعدد دیگر این اشتباه برداشت در اکثر موارد برطرف شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: معیار اعتبارات و هزینه هایی که در حوزه های مختلف انجام شده، یک معیار مقبول بین المللی است و برای این موضوع کشورها و سازمان جهانی بهداشت از یک فرمت مشابه در حساب های ملی سلامت استفاده می کنند.
او در ادامه افزود: در این فرمت چهار جدول اصلی آن شامل ردیف و ستون های متعدد اطلاعات را وارد می کنند که یک ردیف خاص از این جداول مربوط به کلیه اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه با تعریف یکسان برای همه کشورها است.
دکتر حریرچی خاطرنشان کرد :جالب است بدانید که این ردیف با توجه به هزینه بالای مربوط به سایر ردیفهای درمان بستری و سرپایی و نیز دارو و ملزومات مصرفی در اکثر قریب به اتفاق کشورهای دنیا حدود 3.5 تا 11 درصد کل هزینه های سلامت را تشکیل می دهد.
او در ادامه با اشاره به اینکه، در کشورهای الگو از نظر بهداشتی درصد اختصاصی به این حوزه هم در همین حدود است، گفت: در کشور ما در دهه 80 به طور متوسط سهم حوزه بهداشت کمتر از 4.5درصد بوده و در دهه های قبل نیز در همین حدود بوده است.
سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: وزارت بهداشت برای اولین بار در کشور این میزان را به 9درصد یعنی حدود دو تا مقداری بیشتر از دو برابر کل سالهای گذشته رسانده است.
دکتر حریرچی در تشریح این میزان افزایش گفت: اگر این را در قالب عدد ریالی بیان کنیم معادل 7200 میلیارد تومان در سال 93 برای بهداشت و پیشگیری در کل کشور هزینه شده است که این رقم در سال 92 فقط 4100 و در سال 91 فقط 2600 میلیارد تومان بوده است.
به گفته دکتر حریرچی، اگر این ارقام را با هزینه ثابت یعنی با حذف اثر تورم هم محاسبه کنیم نسبت به متوسط ده سال گذشته در سال اول اجرای طرح تحول یعنی سال 93 رشد صد در صدی را نشان می دهد.
معاون کل وزارت بهداشت در پایان از کلیه کارشناسان و دلسوزان حوزه سلامت درخواست کرد که با ملاحظه اقدامات و نتایج حاصل از اقدامات با زبان آمار و با شاخص های شناخته شده بین المللی طرح تحول را ارزیابی کنند.

20106

کد خبر: 655657