تخریب سلول‌های سرطانی با نانوذرات و امواج فراصوت

دوشنبه 5 مهر 1395 - 10:42
کد مطلب: 680840
روشی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در ۲ ساعت

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه تربیت مدرس با انجام یک طرح آزمایشگاهی امکان استفاده‌ همزمان از امواج فراصوت و نانوذرات طلا را به ‌منظور تخریب سلول‌های سرطانی مورد بررسی قرار دادند که نتایج حاکی از استفاده از این فرایند به عنوان روش کم تهاجمی بوده است.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، سونوتراپی عبارت است از درمان دردها و سایر مشکلات با استفاده از امواج فراصوت. استفاده از امواج فراصوت در درمان پیش از استفاده‌ آن در تشخیص مطرح بوده است. امواج فراصوت امواج مکانیکی هستند و اعمال آنها درون بافت بدن، موجب ایجاد حرارت می‌شود. این حرارت به ‌عنوان یک تسکین ‌دهنده عمل می‌کند. امروزه استفاده از امواج فراصوت به‌ منظور تخریب موضعی بافت‌های توموری مورد بررسی قرار گرفته است.

دکتر احمد شانئی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ضمن معرفی پدیده‌ حفره‌سازی ناشی از اعمال امواج فراصوت، از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد.

وی با اشاره به اهداف اجرای این طرح تحقیقاتی یادآور شد: هنگامی‌که امواج فراصوت درون محیط مایع انتشار می‌یابد، نواحی فشردگی و نواحی انبساط درون مایع ایجاد می‌شود. بنابراین نواحی موضعی افزایش و کاهش‌های متناوبی از فشار را تجربه می‌کنند. این موضوع موجب تشکیل و بزرگ شدن حباب‌های گاز می‌شود که به حفره‌سازی موسوم است.

شانئی ادامه داد: بر این اساس در این پژوهش سعی شده است با استفاده‌ همزمان از امواج فراصوت و پدیده‌ حفره‌سازی و نانوذرات طلا، سلول‌های سرطانی تخریب شود؛ ضمن آنکه در این پژوهش اندازه‌ بهینه‌ نانوذرات مورد استفاده در این فرایند تعیین شد.

این محقق با تاکید بر این که استفاده از فرایند معرفی شده در این طرح برای تخریب سلول سرطانی، کمترین اثرات جانبی بر بافت‌های سالم اطراف تومور را در پی دارد، اظهار کرد: در این طرح از پدیده‌ حفره‌زایی جهت تخریب تومور سرطانی استفاده شده است. بدین‌صورت که حباب‌های تولیدشده‌ ناشی از اعمال امواج فراصوت به یکدیگر می‌پیوندند و پس‌ازاینکه اندازه‌ آنها به یک اندازه‌ بحرانی رسید، می‌ترکند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: این موضوع موجب ایجاد یک انرژی بسیار بالا و تجزیه‌ آب به رادیکال‌های آزاد می‌شود و حضور نانو ذرات طلا موجب کاهش آستانه‌ شدت مورد نیاز برای وقوع پدیده‌ حفره‌سازی خواهد ‌شد.

وی با بیان این که در طرح حاضر، تأثیر مقدار و اندازه‌ نانوذرات طلا بر فعالیت حفره‌سازی فراصوتی مورد بررسی قرار گرفت،خاطرنشان کرد: برای این منظور، میزان تولید رادیکال هیدروکسیل در غیاب و در حضور نانوذرات طلا در ابعاد مختلف ارزیابی شده و به ‌عنوان یک معیار شدت حفره‌سازی مطالعه شد.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های دکتر احمد شانئی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دکتر محمدمهدی شانئی، دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه تربیت مدرس است، در مجله Ultrasonics Sonochemistryبه چاپ رسیده است.

101/103

94 / 12
کد خبر: 680840 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار