چاپ کتاب «نقش پلیمرها در دارورسانی» از سوی عضو هیات علمی واحد علوم دارویی

یکشنبه 25 مهر 1395 - 01:00
کد مطلب: 686359
دانشگاه آ‌زاد اسلامی

 کتاب «نقش پلیمرها در دارورسانی» از سوی عضو هیات علمی دانشگاه آ‌زاد اسلامی واحد علوم دارویی با هدف استفاده موثر و کارآمد در حوزه نقش پلیمر در بیولوژی و علوم پزشکی ترجمه و منتشر شد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محمدرضا عوادی، عضو هیات علمی واحد علوم دارویی و مترجم کتاب نقش پلیمرها در دارورسانی گفت: «انسانها در زندگی روزمره خود همواره با پلیمر سر و کار دارند. این پلیمرها می توانند مصنوعی یا طبیعی باشند اما هر طوری باشند همواره در کنار ما هستند، اما سوال این است که واقعا پلیمر چیست؟

وی در ادامه گفت: کلمه پلیمر یک کلمه یونانی است که از دو بخش پلی به معنای بسیار و مر به معنای پاره یا جز می باشد که معادل فارسی آن را می توان بسپار گذاشت. پلیمرها زنجیرهای طولانی هستند که از یک یا چند مونومر که به هم متصل شده و تولید مولکول درشت تر را می دهند تشکیل شده است. پلیمرها می توانند بنابر واکنش به صورت های خطی یا به صورت شاخه دار و یا به صورت اتصال عرضی باشند.

عوادی درباره کاربردهای زیست شناختی پلیمرها در پزشکی و داروسازی گفت: بیشترین موارد استفاده پلیمرها در سیستمهای دارورسانی نوین، شامل کنترل سرعت آزاد شدن دارو به طریق شیمیایی و فیزیکی، طراحی سیستم های غشایی- مخزنی، پمپهای کاشتنی و غشاهای پلیمری با پاسخ پذیری زیست شناختی است.

عضو هیات علمی واحد علوم دارویی افزود: در این کتاب سعی شده است علاوه بر مفاهیم اولیه در خصوص تعاریف و دسته بندی پلیمر، روش های علمی و کاربردهای این مواد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: «ترجمه کتاب در دوازده بخش با همکاری فروزان پیروزی، مونا شفیعی و مهشید حقی ارایه شده است و شامل مقدمه ای در خصوص این بحث، نگاه اجمالی به موضوع مورد نظر، توصیفی از روشهای بکار گرفته شده، پروتکل، روشهای دستگاهی و کاربردهای آن سیستم بوده که مجموعه ای از داده های جمع آوری شده به همراه لیست مراجع مورد استفاده می باشد.

وی در پایان هدف از ارائه این کتاب را فراهم نمودن نگاه اجمالی کامل و فراگیر از کاربردهای پلیمر و موضوعات مرتبط از قبیل مواد، روش های سنتز و تهیه آنها نام برد به گونه ای که در ارتباط با بیولوژی و پزشکی، یکپارچگی تحقیق و توسعه مورد علاقه محققین، مهندسان، تولید کنندگان، اساتید و دانشجویان قرار گیرد.

دکتر عوادی، متخصص داروسازی صنعتی از دانشکده داروسازی دانشگاه شهید بهشتی، مدیر تحقیقات کارخانه داروسازی حکیم، عضو کارگروه تخصصی آرایشی بهداشتی و ملزومات دارویی کمیته نانوفناوری سازمان غذا و دارو، بازرس انجمن سامانه های نوین داروسازی ایران و دارای 19 مقاله، بوده و ترجمه کتاب فناوری نانو ذره در دارورسانی و انجام بیش از 6 پروژه پژوهشی و گردآوری 3 جزوه آموزشی از جمله فعالیتهای وی می باشد.

101/103

94 / 12
کد خبر: 686359 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار