برگزاری نشست کمیته برنامه ریزی جغرافیای وزارت علوم به میزبانی واحد علوم و تحقیقات

با حضور جمعی از اساتید و چهره های شاخص رشته جغرافیای دانشگاه های سراسر کشور، نشست کمیته برنامه ریزی جغرافیای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همت گروه جغرافیای واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

به گزارش ایسکانیوز، عبدالرضا فرجی راد مدیر گروه دکتری تخصصی جغرافیای این واحد و مسئول بخش جغرافیای سیاسی کمیته جغرافیای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست، گفت: از آنجایی که علم جغرافیا از علوم بسیار کاربردی است، نیازمند برنامه ریزی دقیق برای تربیت متخصصان این علم متناسب با نیازهای کشور و علم روز دنیا بسیار محسوس است.

وی با بیان اینکه گسترش بی رویه و غیر اصولی رشته و گرایش های جغرافیا در چند سال اخیر موجب ایجاد موجی از بیکاران دانش آموخته رشته جغرافیا شده است، ادامه داد: تنوع بالای رشته و گرایش ها و ارائه آنها از سوی اکثر دانشگاه های دولتی و غیر دولتی کشور، خود بیانگر ضرورت بازنگری، بررسی و برنامه ریزی منسجم و اصولی در حوزه علم جغرافیا است.

دکتر فرجی راد با اشاره به اینکه در کمیته برنامه ریزی درسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصمیم گرفته شده که جلسه ماهیانه کمیته هرماه در یکی از دانشگاه های کشور برگزار شود، افزود: جای خوشحالی است که اولین جلسه در واحد علوم و تحقیقات برگزار شده است.

وی ادامه داد: کمیته جغرافیا متشکل از 12 عضو از دانشگاه های مختلف کشور و زیرکمیته های مختلفی نظیرجغرافیای اقلیم، طبیعی، ژئومورفولوژی، روستایی، شهری، گردشگری، سیاسی و ژئوپولتیک است که فعالیت اصلی آن بر محوریت ایجاد رشته های جدید بخصوص بین رشته ای و کاربردی مورد نیاز کشور، تغییر و تحول در برخی از گرایش ها، توسعه اصولی و کنترل و نظم دادن به رشته وگرایشهای جغرافیا در کلیه دانشگاه های سراسر کشور است.

دکتر فرجی راد افزود: در نشست ها مسائلی نظیر کاهش گرایش های رشته جغرافیا در دوره کارشناسی به دلیل عدم کاربردی بودن برخی از گرایشها، تنوع گرایش های جغرافیا در کارشناسی ارشد، نظم دادن به گرایش های مقطع دکتری، راه اندازی رشته و گرایشهای جدید از سوی دانشگاه های مختلف کشور، بازنگری سرفصلهای دروس و نحوه ایجاد تعادل بین علوم کاربردی و تئوری و ... مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در جلساتی که تا کنون با حضور اعضاء و رئیس کمیته و نماینده وزارت علوم برگزار شده است، تصمیم گرفته شد که افزایش کیفیت و رعایت استاندارد هیأت علمی متناسب با گرایش مورد درخواست، از ضروریات راه اندازی رشته و گرایشهای جدید باشد. همچنین اگر دانشگاهی نتواند کیفیت و اعضای هیأت علمی را تأمین نماید آن گرایش در آینده با مشکل روبرو خواهد شد.

مدیرگروه دکتری تخصصی جغرافیای واحد علوم و تحقیقات خاطر نشان کرد: واحد علوم و تحقیقات نیز درخواست راه اندازی گرایش ها و رشته های بین رشته ای جدید مطالعات کشوری نظیر بریتانیا، آمریکا، آلمان، هند و ... را ارائه داده است که با توجه به بین رشته ای بودن آنها و اهمیت تأمین اعضای هیأت علمی بدنبال فراهم کردن این شرایط هستیم.

وی در پایان با اشاره به فعالیتهای گروه جغرافیای واحد علوم و تحقیقات گفت: در سال تحصیلی گذشته چندین نشست علمی و همایشی ملی تحت عنوان آینده پژوهی توسعه ملی ایران برگزار کردیم که با استقبال خوبی روبرو شد. در سال تحصیلی جدید نیز برگزاری نشست های علمی و پژوهشی نظیر همایش ژئوپلیتیک کاربردی در روابط خارجی ایران در دستور کار این گروه قرار داد.

وی در ارتباط با فعالیت های آتی گروه جغرافیای واحد علوم و تحقیقات اظهار داشت: سال تحصیلی گذشته چند نشست علمی و یک همایش ملی تحت عنوان آینده پژوهشی توسعه ملی ایران در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد. در سال تحصیلی جدید نیز نشست های علمی و همچنین همایش ژئوپلیتیک کاربردی در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران، برگزار خواهد شد.

200

کد خبر: 705265