چگونه مگس‌ها می‌توانند وحشتناک‌ترین جنایات را تشخیص دهند؟

مگس‌ها اغلب اولین بازدیدکنندگان صحنه قتل هستند. با توجه به مطالعه عادات غذایی وحشتناک آن‌ها سرنخ‌های مهمی برای کمک به گرفتن قاتل را نشان می‌دهند.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از گاردین، مگس‌ها از نظر بسیاری از مردم به عنوان یک مزاحم در بهترین حالت، یک منادی از مرگ در بدترین حالت در نظر گرفته می‌شوند. آنها موجوداتی هستند که مورد تنفر ما قرار می‌گیرند و ما خوشحال از کشتن آنها. اما آنها در پرواز یکی از شگفتی‌های بزرگ طبیعت‌اند و شاید بهترین دوست جرم باشند.

علاوه بر سرنخ‌های آشنا در پزشکی قانونی مانند اثر انگشت، مو و لکه‌های خون، بیشتر و بیشتر محققان جنایی با تکیه بر خدمات مگس تشخیص خود را انجام می‌دهند.

حشره‌شناسی پزشکی قانونی اصطلاحی است فنی برای استفاده از حشرات به منظور کمک به جنایات. با توجه به مگس‌های مختلف و خوردن نقاط مختلف بدن در مراحل مختلف تجزیه، مسیر قابل پیش‌بینی از مگس‌هایی که بر سر جسد می‌رسند وجود دارد.

اما این علم جدید نیست و مدت زمان زیادی است که مگس‌ها به انسان و حس ضعیف ما در بو کمک می‌کنند.

در روستای کوچکی در چین یک کشاورز روستایی با داس کشته شد و پلیس به دنبال راهی برای پیدا کردن قاتل بود. او از همه کشاورزان خواست تا در یک جلسه همراه با داس خود شرکت کنند. سپس جلسه تا ظهر ادامه یافت و با گرم شدن هوا مگس‌ها ظاهر شدند و همه آنها بر سر یک داس رفتند. صاحب داس شوکه شد و اعتراف کرد. اگرچه قاتل تمام نشانه‌های قابل رویت خون را از بین برده بود اما مگس‌ها باز هم تشخیص دادند .

800 سال بعد، این‌بار در انگلستان، مگس بار دیگر به صورت قانونی یک قاتل را شناسایی کرد، درک ما از حشره‌شناسی پزشکی قانونی تا حد زیادی در طول 80 سال گذشته افزایش یافته است.

تا زمانی که مگس‌ها قهرمانان گمنام محیط‌زیست در اطراف ما هستند، پوسیدن لاشه و کار کثیف ضروری برای حفظ یک اکوسیستم سالم را انجام می‌دهند. اکنون مگس‌ها به لطف عادات غذایی‌شان و تغذیه از لاشه‌ها، ناخواسته به تبدیل جهان به مکانی امن‌تر کمک کرده‌اند.

منبع: ایسنا

دریافت کننده: مرضیه کنگرانی / انتشار دهنده: زهره حاجیان

308/700

کد خبر: 758424