سرپرست اورژانس کشور:

حوادث ترافیکی هزینه های اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی و رفتاری زیادی بر جامعه تحمیل خواهد کرد

شنبه 23 اردیبهشت 1396 - 11:25
کد مطلب: 767125
پیر حسین کولیوند

سرپرست اورژانس کشور گفت:مطالعات نشان داده است هر یک کیلومتر سرعتی که از حد مجاز فراتر رود، شانس افزایش حوادث و تلفات ناشی از آن نیز افزایش پیدا می کند.

به گزارش خبرنگار ایسکانیوز، نشست تخصصی چالش های کاهش سرعت در جمهوری اسلامی ایران هم اکنون در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است.دکتر پیر حسین کولیوند در این برنامه ضمن عرض خوشامد گویی به مهمانان و دانش آموزان گفت: همان طور که می دانید مهمترین عامل شناخته شده از میان علل وقوع سوانح ترافیکی، سرعت است.

وی ادامه داد: از جمله عواملی که بر سرعت تاثیر گذار است می توان به سن راننده و میزان خستگی وی، جنس سطوح جاده و کیفیت آن، تعداد سرنشینان و قدرت خودرو اشاره کرد.

سرپرست اورژانس کشور گفت: مطالعات نشان داده است هر یک کیلومتر سرعتی که از حد مجاز فراتر رود، شانس افزایش حوادث و تلفات ناشی از آن نیز افزایش پیدا می کند.همان طور که می دانید تولیدکنندگان در جهان تلاش می کنند قدرت خودروها را افزایش داده و تلاش می کنند که خودرو خود را با این مزیت معرفی کنند که چند کیلومتر در ساعت را می تواند طی کند در این راستا باید عوامل کنترل کننده ای را برای این مزیت خودرو نیز در نظر گرفته شود.

افزایش سرعت معادل افزایش نرخ تصادفات است

وی اضافه کرد: افزایش سرعت معادل افزایش نرخ تصادفات،مصدومان ناشی از آن است و عواقب بسیاری را به دنبال دارد که می تواند لحظات شیرین زندگی افراد را به لحظات تلخ و ناگوار تبدیل کند. در اکثر نقاط جهان مطالعات بسیاری در راستای سرعت و عوامل تاثیر گذار بر آن صورت گرفته است و ای کاش شرایطی فراهم می شد که مباحث آموزشی حوادث ترافیکی را در سطوح مختلف تحصیلی جای داد.

دکتر کولیوند بیان کرد: در هر صورت شاهد تلفات بسیاری در حوادث ترافیکی هستیم که برخی از این افراد یا جان خود را از دست می دهند یا عضوی از بدن خود را که در این صورت هزینه های بسیاری از لحاظ اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی و رفتاری بر جامعه تحمیل خواهد شد.

وی افزود: برای مثال اگر بخواهیم مسیر قم تهران را با سرعت 120 کیلومتر در ساعت طی کنیم، ممکن است 60 دقیقه ای به مقصد برسیم اما اگر همین مسافت را با سرعت 140 کیلومتر در ساعت طی کنیم ،52 دقیقه ای به مقصد خواهیم رسید در این صورت تنها به دلیل 8 دقیقه درصد خطا و ایجاد حادثه را بالاتر میبریم و ممکن است جان خود و سایر سرنشینان را به خطر بیندازیم.

ابزارهای مهم در کاهش ترافیک

سرپرست اورژانس کشور گفت: در این زمینه اگر مسائل ریاضی و درسی دانش آموزان به گونه ای مطرح شود که نگاه آموزشی و فرآیندی داشته باشد بسیار مناسب خواهد بود وقتی شاهد افزایش سرعت هستیم باید میزان آسیب افرادی که دارای امکانات محافظتی کمتری هستند(ماندن عابران پیاده،موتورسواران و دوچرخه سواران) را نیز بررسی کرد .در این زمینه کشور فرانسه مطالعاتی را انجام داده است و نتایج آن حاکی از آن است که با نصب حدود 1000 دوربین کنترل سرعت حدود 30 درصد از تخلفات را کاهش یافته است، این کنترل در بازه زمانی 2012 تا 2016 در سایر کشورها مورد استفاده قرار گرفت و به میزان قابل توجهی سرعت وسایل نقیله کنترل شد.
وی اضافه کرد: رفتارهای خام،ناقص و بدون مهارت رانندگان یا راکبین از عوامل اصلی ایجاد حوادث و سوانح ترافیکی به شمار می رود لذا در این زمینه باید دانش،تکنیک ها و مهارت های رانندگی و اصول آن،کنترل رفتاری در رانندگان و شناخت خطرات ترافیکی از ابزارهای مهمی بدانیم که از حوادث ترافیکی جلوگیری خواهد کرد.

نقش آموزش در پیشگیری از حوادث ترافیکی
دکتر کولیوند با اشاره به نقش آموزش در پیشگیری از حوادث ترافیکی گفت: مطالعات محققان نشان داده است بهره گیری از آموزش در این سطوح می تواند به طور جدی و موثر حوادث ترافیکی را کاهش دهد در کشور ما در این زمینه مطالعات خوبی صورت گرفته که یکی از آن ها مختص راکبین موتور سوار است برای این افراد یک گروه به عنوان شاهد و گروه دیگر به عنوان آموزش دهنده در نظر گرفته شده بود که به مدت 2 جلسه 2 ساعته در هفته و طی 2 ماه به طول انجامید هنگامی که این مطالعات به مرحله آزمون رسید به وضوح شاهد تاثیر به سزای آموزش در کاهش حوادث و سوانح ترافیکی بودیم .

برخی از رانندگان مهارت لازم را ندارند
وی بیان کرد: در این زمینه لازم است برنامه های آموزشی در راستای حوادث ترافیکی به صورت عملیاتی اجرا شود یکی از مهم ترین نکاتی که در زمینه آموزش مطرح می شود بحث مهارت است زیرا برخی از رانندگان به اندازه کافی با رانندگی آشنایی ندارند و مهارت لازم را کسب نکرده اند و نمی دانند در شرایطی مانند بارندگی،یخبندان و ... چگونه باید رانندگی کنند چنین مهارت هایی باید در آموزش ها گنجانده شود زیرا در صورتی که مهارت های رانندگان افزایش پیدا کند شاهد کاهش حوادث ترافیکی خواهیم بود.

راننده ها تصور می کنند که آسیبی آن ها را تهدید نخواهد کرد


سرپرست اورژانس کشور گفت: ضرورت دارد که رفتار ایمن را در درجه اول حس کنیم و بدانیم این رفتار ایمن بر رانندگی خودمان چه تاثیری دارد نگرش راکبین و رانندگان باید نسبت به رانندگی ایمن تغییر داده شود و این مورد از نکات آموزشی مهمی است که باید به آن توجه شود. معمولا راننده ها تصور می کنند که آسیبی آن ها را تهدید نخواهد کرد در این باید باورهای این افراد را تغییر داد تا بدانند اگر رانندگی پر خطری را انجام می دهید به خود و دیگران آسیب می رسانید، تمامی این ها یک واقعیت است که در مباحث آموزشی می توان باور ها و نگرش ها افراد را تغییر داد.

کنترل ادراکی
وی افزود: مبحث دیگر کنترل ادراکی است یعنی باید بدانیم که رفتار نادرست ترافیکی چه ریسک هایی را به دنبال خواهد داشت. همچنین در زمینه مبحث هیجانی به راکبین موتورسوار اشاره کرد که بیشتر آن ها شامل قشر نوجوان و جوان جامعه هستند،این افراد معمولا در لحظه تصمیمی می گیرند و ممکن است بحث های هیجانی و احساسی آن ها در لحظه تحریک شود و از عواقب و خطراتی مه ممکن است ایجاد کنند یا برایشان ایجاد شود اطلاعی نداشته باشند.در این زمینه باید در مباحث آموزشی نگاه کنترل ادراکی و کنترل هیجانی را تغییر دهیم تا کاهش حوادث و سوانح ترافیکی مخصوصا کنترل سرعت در وسایل نقلیه باشیم در صورت کاهش سرعت می توان به میزان قابل توجهی از تلفات جلوگیری کرد.

کودکان بیشستر در معرض خطر هستند


دکتر کولیوند بیان کرد: باید توجه داشت در صورت افزایش سرعت در رانندگی بیشترین افرادی که آسیب می بینند کودکان سرنشین خودرو هستند مثلا اگر خودرو شما 50 کیلومتر در ساعت سرعت داشته و یک فرزند نوزاد 5 کیلوگرمی در ماشین حضور داشته باشد ممکن است با اولین برخورد وزن این کودک چندین برابر و به 100 کیلوگرم نیز برسد و این باعث خواهد شد شدت حادثه و آسیب وارده به آن ها بیشتر شود به طور کلی می توان گفت درصورتی که نگاه ایمنی افراد کمتر باشد بیشترین آسیب متوجه کودکان و خردسالان خواهد بود.

آموزش تکنیک های مراحل رانندگی از ضروریات است


وی ادامه داد: آموزش تکنیک های مراحل رانندگی از ضروریات است که از اصلی ترین این موارد می توان به کنترل سرعت اشاره کرد نحوه رانندگی و میزان سرعت در شرایط مختلف باید به رانندگان آموزش داده شود بسیار مناسب است بسیاری از دستگاه های مسئول سمینارهایی برای رانندگان برگزار کنند و تا رانندگان از لحاظ مهارتی،نگرشی و باوری آموزش های مستمر و بازآموزی های لازم را دریافت کنند و رویکرد رفتار رانندگان و راکبین با آموزش مناسب به این سمت تغییر داده شود.
سرپرست اورژانش کشور گفت: خوشبختانه در حال حاضر دستگاه هایی که در این زمینه درگیر هستند افراد دلسوز ، صاحب نظر و علمی هستند پلیس راهور ، جاده ای و راهداری در این زمینه همکاری بسیار خوبی دارند همچنین در مباحث دانشگاهی فعالیت های بسیار مناسبی صورت گرفته است اورژانس و فوریت های پزشکی نیز زمانی وارد صحنه می شود که حادثه ای اتفاق افتاده باشد یعنی فردی عامل اصلی حادثه است و اورژانس باید برای ارائه خدمات مربوطه در محل حادثه حضور پیدا کند.
وی تاکید کرد: اورژانس کشور هرچه قدر بتواند این حوادث را کاهش داد به همان میزان می تواند خدمات بهتری را ارائه کند.همچنین خوشحال خواهیم شد که اتفاقی برای کسی نیفتد.

خبرنگار:نیوشا یعقوبی/انتشار:زهره حاجیان

700/701

31 / 20
کد خبر: 767125 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار