وزیر کشور در پاسخ به ایسکانیوز: نتایج انتخابات ریاست جمهوری بعد از تجمیع آرا اعلام می‌شود

چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 - 09:29
کد مطلب: 778580
وزیر کشور

وزیر کشور با بیان اینکه تصمیم بر این شده است تا نتایج انتخابات به صورت تجمیعی اعلام شود اظهار کرد: این آراء در شعبات شمارش می شود و اعضای هیئت نظارت و اجرایی آن را اجرا و هر شعبه ای و مرکزی که در آنجا است تجمیع می کند و به بخشداری و فرمانداری ها ارسال می شود.

به گزارش خبرنگار ایسکانیوز، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در نشست خبری با خبرنگاران در محل وزارت کشور گفت: در این دوره از انتخابات برخلاف دوره‌های قبلی، نتایج انتخابات ریاست جمهوری به صورت قطعی و نه تدریجی اعلام می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: در دوره‌های قبلی نتایج به صورت تدریجی اعلام می‌شد، اما این نحوه اعلام نتایج مشکلاتی داشت؛ به طور مثال آمار یک نامزد در یک استان نسبت به نامزدهای دیگر 70، 80 درصد بیشتر بود اما در استان‌های دیگر نامزدهای دیگر رأی بیشتری کسب می‌کردند، بنابراین تجمیع آرا و بالا و پایین رفتن نتایج سوء تفاهم و گمانه‌زنی ایجاد می‌کرد. بنابراین بهتر است آمار پس از شمارش نهایی به صورت یک‌باره اعلام شود. در هر صورت خاطر مردم و نامزدها جمع باشد که نظارت کاملی بر روند شمارش انجام شده و از آرای مردم صیانت می‌شود.

رحمانی فضلی با اشاره به این که اخذ آرا روز جمعه از ساعت هشت صبح شروع می شود، ادامه داد: اخذ آرا تا زمانی که مردم ما پای صندوق های رای حضور داشته باشند و ما محدودیت قانونی نداشته باشیم در خدمتشان خواهیم بود.

وزیر کشور گفت: توصیه ما به همه عزیزان و مردم این است که تلاش کنند با توجه به حجم وسیع کاندیداها در شورای شهر و ریاست جمهوری اول وقت پای صندوق های رای بیایند تا بتوانیم در موعد قانونی، که قابل تمدید است، کارها را انجام دهیم.

وی خاطر نشان کرد: بیش از 63 هزار شعبه اخذ رای با 130 هزار صندوق رای در کشور در نظر گرفته که در همه این شعبات تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات تدارک دیده شده است.
وی تصریح کرد: در انتخابات شوراها در 141 شهر اخذ رای به صورت الکترونیکی خواهد بود و در مابقی شعبه ها و کل شعب انتخابات ریاست جمهوری و میاندوره ای مجلس به جز اخذ رای و شمارش آرا مابقی فرآیند الکترونیکی خواهد بود.
وزیر کشور افزود:برای همه شعبه ها بازرس در نظر گرفته شده است که 71 هزار بازرس انتخابات را بازرسی و نمایندگان فرماندار نیز فرآیند انتخابات را در هر شعبه اخذ رای پشتیبانی می کنند.
همچنین رحمانی فضلی افزود: نماینده نامزدها امکان حضور در شعبه ها را تا آخرین لحظه دارند.

وزیر کشور در پاسخ به خبرنگار ایسکانیوز مبنی بر اینکه بر چه اساسی تصمیم بر این شده است تا نتایج انتخابات به صورت تجمیعی اعلام شود اظهار کرد: این آراء در شعبات شمارش می شود و اعضای هیئت نظارت و اجرایی آن را اجرا و هر شعبه و مرکزی که در آنجا است تجمیع می کند و به بخشداری و فرمانداری ها ارسال می شود و سپس از طریق شوراها آرا مستقیم به وزارت کشور ارسال می شود که ما تجمیع نهایی را با کمک شورای نگهبان و هیات مرکزی نظارت در انتخابات انجام می دهیم.

وی تاکید کرد: در این دوره حتماً زودتر از دوره‌های قبلی نتایج انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می‌کنیم، این نتایج به صورت قطعی و نه تدریجی اعلام می‌شود.

رحمانی فضلی درباره کناره‌گیری برخی از نامزدهای انتخابات اظهار کرد: دو نامزد انتخابات در فضای رسانه‌ای و عمومی اعلام کناره‌گیری کرده اند و تا ظهر امروز نامزدهایی که کناره‌گیری خود را به ما به صورت کتبی اعلام کنند در لیست انتخابات قرار نمی گیرند.
وزیر کشور ادامه داد: همه نامزدها می‌توانند در همه شعب نماینده‌ای داشته باشند. ما 64 هزار شعبه داریم و هر نامزد در تمام این شعب می‌تواند نماینده داشته باشد. البته باید پیش از برگزاری انتخابات نامزدها نمایندگان خود را به ما اعلام کنند.
وزیر کشور در بخش دیگری از این نشست خبری در مورد شایعات منتشر شده در فضای مجازی خاطرنشان کرد: نباید مردم به شایعات و گمانه‌زنی‌ها توجه کنند. بخش زیادی از نظرسنجی‌ها کاملاً ساختگی است. بعلاوه بعضی شایعات هم از الان پخش می‌شود که در برانگیختگی هیجانات مردم می‌تواند موثر باشد. از همه نامزدها و هوادارانشان می‌خواهیم که از فردا هیچ نوع فعالیت تبلیغی نداشته باشند و به قانون احترام بگذارند.
وی ادامه داد: انتظار داریم از اعلام هر نوع عدد و رقم که گمانه‌زنی است و موجب تهییج افکار عمومی می‌شود جلوگیری شود. ما نتایج انتخابات ریاست جمهوری را تدریجی اعلام نمی‌کنیم. هر نوع اعلام نتایج در فضای مجازی و در قالب گمانه‌زنی انجام بگیرد خلاف است و با آن برخورد می‌شود.
رحمانی فضلی در درباره تجمعات در فضای باز نیز گفت: ما از اول اعلام کردیم که راه انداختن کارناوال‌های خیابانی ممنوع است. تاکنون هم هیچ مجوزی برای برگزاری کارناوال نداده‌ایم.
وزیر کشور پاسخ به سوالی در مورد اخبار مطرح درخصوص برگزاری تجمع امروز هواداران یک نامزد در مشهد گفت: در میدان شهدای شهر مشهد قرار است تجمعی انجام شود که استاندار خراسان رضوی ابلاغ کرده که این تجمع خلاف است. امروز صبح استاندار تماس گرفت و گفت که این افراد قانع نشده‌اند محل برگزاری برنامه را تغییر دهند که این خلاف است و اگر اتفاقی بیفتد مسئولیتش با برگزارکنندگان این تجمع است.
وی در مورد تخلفات انتخاباتی نیز با بیان اینکه برخی دست‌اندرکاران امنیتی کشور نگران فضای مجازی بودند تصریح کرد: در فضای مجازی با موارد حاد تخلف که امنیت ملی یا اخلاق عمومی را دچار اشکال حادی کند مواجه نبوده‌ایم. البته تخلفاتی هم انجام شده که تذکر داده‌ایم. در مجموع میزان تخلفات در این دوره به یک سوم رسیده است. ما تخلفات را روزانه به قوه قضاییه گزارش می‌دهیم.
رحمانی فضلی در پاسخ به پرسشی درباره تخلفات بخشداران و فرمانداران تصریح کرد: آنچه مقامات قوه قضاییه اعلام کرده‌اند فقط مربوط به فرمانداران و بخشداران نیست و در مورد سایر دستگاه‌های حکومتی هم گزارشاتی داشته‌اند. گزارش‌های تخلفات وقتی به ما می‌رسد ما آنها را به قوه قضاییه ارجاع می‌دهیم و باید متناسب با تخلف برخورد انجام شود. در دور روز آینده هیچ نوع تخلفی پذیرفته شده نیست. هیچ کدام از دستگاه‌های اجرایی و ستادهای انتخابات نباید دچار تخلف شوند.
وی درباره تأمین امنیت انتخابات ادامه داد: هیچ دغدغه‌ای برای روز انتخابات نداریم و پیش‌بینی‌های لازم در مورد تأمین امنیت انجام شده، البته ما همیشه با تهدیدات مواجه بوده‌ایم ولی با توجه به حضور مردم در صحنه و اشرافی که داریم دشمنان نتوانستند تاکنون اقدام موثری انجام دهند. اتفاق خوزستان هم ربطی به انتخابات نداشت و دو نفری که با حادثه خوزستان مرتبط بودند در مرز مهران دستگیر شدند.
وزیر کشور در مورد تمدید زمان انتخابات بیان کرد: از مردم می‌خواهیم از اول وقت پای صندوق رأی بیایند تا با ازدحام جمعیت در ساعات پایانی مواجه نباشیم.

خبرنگار: راضیه فراهانی/تاییدکننده: سرلک

29 / 29
کد خبر: 778580 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار