سامانه هوشمند داروهای ضد سرطان طراحی شد

تلاش محققان کشور به تازگی منجر به طراحی سامانه دارورسان هوشمندی شده که قابلیت رهایش کنترل شده و رسانش هدفمند داروهای ضد سرطان از ویژگی‌های این سامانه است.

به گزارش ایسکانیوز، امروزه دغدغه اصلی در صنعت دارو رسانى به خصوص دارو رسانی به بافت های سرطانی، بحث دارورسانى کنترل شده و هدفمند است. برای درمان انواع سرطان ها از روش های پرهزینه و بعضا مضر همچون جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی یا ترکیبی از آنها استفاده می شود. این روش ها باعث شده که بیمار یک دوره درمانی سخت همراه با از بین رفتن همزمان سلول های سالم را تجربه کند.
در دارورسانی به شیوه های خوراکى و تزریقى دارو در سراسر بدن توزیع خواهد شد و تمام بدن تحت عوارض جانبى آن قرار خواهد گرفت و از آنجا که مقدار زیادی از دارو از طریق کلیه ها دفع یا در کبد متابولیزه می شود بنابراین براى دستیابى به اثر خاص دارو نیاز به مصرف دوز بالایی از دارو است که خود به عنوان یک عامل مخرب برای بافت های سالم است.
اما فناورى تهیه نانوحامل امکان دستیابی به دارورسانى هدفمند را می دهد که می توان با این فناوری زمان، مکان و سرعت آزادسازى دارو را کنترل کرد .از سوی دیگر براى اینکه دارو نقش درمانى داشته باشد، باید تا رسیدن به محل هدف در بدن محافظت شود و خواص شیمیایى و بیولوژیکى خود را حفظ کند. همچنین برخى از داروها به شدت سمى بوده و می توانند سبب اثرات جانبى منفى شوند یا اگر حین رهایش تخریب شوند، اثر درمانى آنها کاهش پیدا می کند. در شیمى درمانى داروهاى مصرفى تا حدى سمى اند و افزایش مقدار آنها می تواند اثر معکوس بگذارد و حتى به مرگ بیمار انجامد.
بنابراین یک سامانه دارو رسان ایده آل باید قابلیت بارگذارى مناسب دارو و خواص آزادسازى مطلوب به همراه نیم عمر بالا و سمیت پائین داشته باشد. تمام مطالب ذکر شده ضرورت انجام طرح "سامانه دارورسان هوشمند با پاسخگویی دوگانه و همزمان به شرایط دمایی و pH و قابلیت رهایش کنترل شده و رسانش هدفمند داروهای ضد سرطان" توسط محققان کشور و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی را بیان می کند. عملکرد سامانه دارو رسان مورد استفاده در این پژوهش بر اساس پاسخگویی به محرک دما و pH است. همچنین در سامانه دارورسان علاوه بر مسئله پاسخگویی به محرک های محیطی، قابلیت رهایش کنترل شده نیزلحاظ شده است که برای دستیابی به این مهم و تهیه یک سامانه دارورسان ایده آل در این پژوهش نانوذرات سیلیس میان¬متخلخل مغناطیسی با سرپوش سیکلودکسترینی حساس به pH اصلاح و پس از بارگذاری داروی ضد سرطان، با یک لایه بسپاری حساس به دما با ساختار پلی اکریلامید پوشش داده شد. قابلیت بار گذاری بالای دارو( اعم از آبدوست و آبگریز)، خاصیت مغناطیسی جهت رسانش هدفمند، افزایش زمان ماندگاری سامانه در بافت هدف و رهایش کنترل شده دارو و هدفمند به بافت سرطانی از جمله اهداف انجام این طرح هستند.

200

کد خبر: 803234